Takimi virtual mes liderëve evropian dhe NATO-s për Ukrainën, SHBA vendos në gatishmëri 8500 trupa

Takimi virtual mes liderëve evropian

Takimi virtual mes liderëve evropian

Presidenti i SHBA Joe Biden, liderët evropianë dhe NATO qëndrojnë të bashkuar në paralajmërimin e tyre ndaj Moskës se një sulm rus ndaj Ukrainës do të provokojë një përgjigje të ashpër, tha të hënën vonë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Rreth 8,500 trupa amerikane janë vënë në gatishmëri të shtuar në SHBA në rast se NATO aktivizon Forcën e saj të Reagimit ose nëse situata e sigurisë në Evropë përkeqësohet më tej, ka thënë Pentagoni.

Ndërkohë, shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell u përpoq të qetësonte frikën perëndimore mbi krizën në Ukrainë pas bisedimeve me kryediplomatin amerikan Antony Blinken.

 “Ne e dimë shumë mirë se cila është shkalla e kërcënimeve dhe mënyra në të cilën duhet të reagojmë, dhe pa dyshim që duhet të shmangim reagimet alarmante”, tha Borrell të hënën. “Duhet të qëndroni të qetë duke bërë atë që duhet të bëni dhe të shmangni një krizë nervore.”

Aleatët e NATO-s kanë vënë forcat në gatishmëri dhe kanë dërguar anije dhe avionë luftarakë për të forcuar mbrojtjen lindore të Evropës, ndërsa tensionet rriten mbi ngritjen ushtarake të Rusisë pranë Ukrainës. Lëvizja e aleancës së sigurisë, e njoftuar të hënën, erdhi pasi Mbretëria e Bashkuar filloi tërheqjen e stafit nga ambasada e saj në Kiev pasi frika vazhdon për një pushtim të afërt rus  pas grumbullimit të rreth 100,000 trupave nga Rusia pranë fqinjit të saj. Kremlini ka mohuar në mënyrë të përsëritur planifikimin për të kryer një inkursion.

SHBA dhe aleatët shprehin 'dëshirën e përbashkët' për zgjidhje diplomatike

Pas një takimi virtual midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe liderëve evropianë dhe të NATO-s, Shtëpia e Bardhë tha se aleatët shprehën "dëshirën e tyre të përbashkët" për një zgjidhje diplomatike të tensioneve me Moskën, por ata gjithashtu paralajmëruan Rusinë për "pasoja masive" nëse pushton Ukrainën. .

“Udhëheqësit diskutuan gjithashtu përpjekjet e tyre të përbashkëta për të penguar agresionin e mëtejshëm rus kundër Ukrainës, duke përfshirë përgatitjet për të imponuar pasoja masive dhe kosto të rënda ekonomike ndaj Rusisë për veprime të tilla si dhe për të përforcuar sigurinë në krahun lindor të NATO-s”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Biden: SHBA dhe aleatët evropianë kanë 'unanimitet të plotë'

Presidenti i SHBA-së Joe Biden tha pas një telefonate me aleatët evropianë të hënën se ata kanë një marrëveshje "të plotë" për trajtimin e kërcënimit ushtarak të Rusisë në kufijtë e Ukrainës.

“Kam pasur një takim shumë të mirë mbi unanimitet total me të gjithë liderët evropianë”, u tha Biden gazetarëve pak pasi përfundoi një video-konferencë me liderët aleatë nga Evropa dhe NATO.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 02:31
Tensionet në arenën ndërkombëtare nxisin reagimin e Francës: Kërkojmë dialog të përshpejtuar me Rusinë

De-përshkallëzimi i tensioneve me Rusinë për Ukrainën kërkon paralajmërime “të forta dhe të besueshme”, por edhe një dialog të përforcuar me Moskën, tha të hënën zyra e presidentit francez Emmanuel Macron.

Pas një telefonate mes presidentit amerikan Joe Biden dhe një numri liderësh evropianë, presidenca franceze tha se Macron do të fliste “në ditët në vijim” me presidentin rus Vladimir Putin dhe homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

“De-përshkallëzimi kërkon paralajmërime të forta dhe të besueshme për Rusinë, gjë që kërkon koordinim të vazhdueshëm midis partnerëve dhe aleatëve evropianë dhe një dialog të përshpejtuar me Rusinë”, tha zyra e Macron në një deklaratë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën