Ukrainë, NATO shton forcat dhe mjetet luftarake! Pushtim rus? Stoltenberg: Mbrojmë aleatët e rrezikuar! SHBA dhe Britani tërheqin një pjesë të stafit diplomatik

Frika e pushtimit nga rusët tensionon orë pas ore situatën në Ukrainë, aty ku aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri dhe po dërgojnë anije dhe avionë luftarakë shtesë. Jens Stoltenberg u shpreh i gatshëm për të ndihmuar çdo aleat në nevojë, ndërsa SHBA e Britania kanë nisur tërheqjen e stafit në ambasadat e Kievit

 “NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët, duke përfshirë përforcimin e pjesës lindore të Aleancës. Ne gjithmonë do t'i përgjigjemi çdo përkeqësimi të mjedisit tonë të sigurisë, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes sonë kolektive”.- tha Stoltenberg.

Danimarka po dërgon një fregatë dhe po vendos avionë luftarakë F-16 në Lituani; Spanja do të dërgojë gjithashtu anije luftarake dhe mund të dërgojë avionë luftarakë në Bullgari, dhe Franca është gati të dërgojë trupa në Bullgari po ashtu.

Kremlini mohon se po planifikon të sulmojë Ukrainën dhe argumenton se mbështetja e NATO-s për vendin përbën një kërcënim në rritje në krahun perëndimor të Rusisë.

Nga ana tjetër, frika e pushtimit rus ka bërë që ambasada e Britanisë së Madhe dhe ajo amerikane të tërheqin një pjesë të stafit në Kiev të Ukrainës.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë