Kriza Rusi-Ukrainë: Si mund të përballet Evropa nëse Putini mbyll gazin

Kriza Rusi-Ukrainë: Si mund të përballet Evropa nëse Putini mbyll gazin

Përcaktimi i vijës së parë të konfliktit të mundshëm energjetik të Evropës me Rusinë nuk është diçka e mirë. Për shkak se nëse qeveria e presidentit rus Vladimir Putin vendos të përdorë atë që analistët shpesh e quajnë "armën e gazit" të Moskës, pasojat do të ndikojnë në disa vende të Bashkimit Evropian shumë më tepër se të tjerët. Ndryshimet në ndikimet e mundshme rrjedhin nga mënyra se si organizohen dhe ligjësohen tregjet e ndryshme kombëtare të energjisë.

Rreth 35 për qind e gazit natyror të BE-së vjen nga Rusia. Dhe ndërsa tensionet politike janë rritur rreth grumbullimit të trupave ruse në kufirin ukrainas, ka pasur shumë diskutime nëse Rusia, eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror, mund ta armatizojë këtë varësi për të arritur rrugën e saj. Nga 167.7 miliardë metra kub gaz natyror të importuar nga Evropa në vitin 2020, Gjermania bleu më shumë – 56.3 miliardë metra kub – e ndjekur nga Italia me 19.7 miliardë dhe Holanda me 11.2 miliardë.

Por ajo që vërtet përcakton cenueshmërinë e një vendi ndaj politikave të eksportit të energjisë të Moskës nuk është se sa ajo blen, por çfarë roli luan gazi rus në përzierjen e tij kombëtare të energjisë. Një punëtor ecën nën tubacionet në oborr në Njësinë Gjithëpërfshirëse të Trajtimit të Gazit nr.3 të fushës së naftës, gazit dhe kondensatës në Gazprom PJSC Chayandinskoye, një bazë burimi për tubacionin e gazit Power of Siberia, në rrethin Lensk të Republikës Sakha, RusiRreth 35 përqind e gazit natyror të Bashkimit Evropian vjen nga Rusia [Dosje: Andrey Rudakov/Bloomberg]

Për shembull, megjithëse Gjermania bleu gazin më të madh rus në vitin 2020 dhe gazi natyror përbën rreth një të tretën e konsumit të saj total të energjisë, Gjermania gjithashtu merr gaz nga burime të tjera. Në vitin 2020, norvegjezët furnizuan rreth 31 për qind dhe holandezët, rreth 13 për qind të tjera.

Në Austrinë fqinje, gazi natyror përbën rreth 20 për qind të konsumit total të energjisë. Por e gjithë kjo vjen nga Rusia. Sllovakia dhe Hungaria kanë një problem të ngjashëm. Rreth një e treta e fuqisë së tyre vjen nga gazi natyror dhe një përqindje e lartë e saj – rreth 70 dhe 90 përqind, respektivisht – vjen nga Rusia. Pra, në shumë vende të Evropës Qendrore dhe Lindore, pyetja e vërtetë është se çfarë opsionesh të tjera do të kishin nëse gazi rus ndalonte së ardhuri. Në rishikimin e tij të shkurtit 2022, të publikuar këtë javë, Instituti i Oksfordit për Studimet e Energjisë doli me disa skenarë për një mbyllje të gazit rus. Këto përfshinin gjithçka, nga ndalimi i gazit rus që rrjedh përmes Ukrainës, e cila pret një nga tubacionet kryesore që shkon në Evropë, në rast të një pushtimi rus, deri në një mbyllje të plotë të furnizimeve me gaz nga Rusia, si një reagim i mundshëm ndaj sanksioneve ndërkombëtare. Për ta kundërshtuar këtë, zgjidhjet e Institutit të Oksfordit përfshinin importimin e më shumë gazit natyror të lëngshëm ose LNG, ose tërheqjen e më shumë gazit natyror nga objektet e magazinimit të BE-së, ose inkurajimin e rusëve për të dërguar më shumë gaz përmes tubacioneve të tjera jo-ukrainase.

Këtë muaj, Evropa importoi trefishin e sasisë së LNG-së që bëri janarin e kaluar, përfundoi kompania e të dhënave të biznesit Independent Commodity Intelligence Services (ICIS). Shumica erdhën nga Shtetet e Bashkuara, por Katari po konsideron gjithashtu të devijojë disa dërgesa LNG nga Azia në Evropë.

Për sa i përket nxjerrjes së më shumë gazit nga depozitat evropiane, kjo është e mundur, por, në skenarin më të keq, mund të nënkuptojë që objektet të jenë bosh deri në fund të dimrit, me pasoja negative për dimrin e ardhshëm. BE ka një plan emergjence nëse do të ketë një reduktim kritik në furnizimet me gaz. Çdo emergjencë e tillë do të ndodhte ngadalë, gjatë javëve, shpjegojnë menaxherët e versionit gjerman të planit. Kjo është arsyeja pse ka tre nivele në plan. Dy nivelet e para e shtyjnë tregun që të hekurosë problemet e veta dhe të përfshijë gjëra të tilla si furnizime alternative, si LNG, ose akses në gazin e ruajtur. Niveli i fundit - një emergjencë e vërtetë, me ndërprerje të mundshme - sheh qeveritë e BE-së të marrin përsipër për të siguruar furnizimin me energji elektrike.

Në një rast të tillë, "përgjegjësia për të ruajtur furnizimin e sigurt me gaz, veçanërisht për klientët familjarë, rregullohet nga ligjet evropiane dhe kombëtare", tha për Al Jazeera një zëdhënës nga Shoqata Federale e Industrive të Energjisë dhe Ujit të Gjermanisë, ose BDEW. “Furnizimi i konsumatorëve familjarë merr mbrojtje të veçantë ligjore”.

Ndërprerja e gazit nga Rusia është jashtëzakonisht e pamundur.

Përpara se energjia të reduktohej ndonjëherë në shtëpi private ose vende si spitale, disa klientë industrialë jo thelbësorë kanë rënë dakord të shkurtojnë përdorimin e tyre të gazit vullnetarisht, tha BDEW. Planifikimi i krizës specifikon gjithashtu solidaritetin e BE-së, ku anëtarët me më shumë gaz mbështesin ata me më pak. Ekspertët thonë se që nga viti 2014, kur kriza e Krimesë shkaktoi shqetësime të ngjashme për gazin rus, ka pasur disa përparime në këtë fushë. Për shembull, ka pasur përmirësime në rrjetet e transportit kontinental për gazin dhe aftësinë për të sjellë gaz nga perëndimi në lindje.Përkthyer dhe përshtuar nga Al Jazeera.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës