Kroaci-Shqipëri drejt njohjes së kontributeve të sigurimeve shoqërore, Rama: Përfitojnë rreth 3000 shqiptarë

Kroaci-Shqipëri drejt njohjes së kontributeve të sigurimeve shoqërore, Rama: Përfitojnë rreth 3000 shqiptarë

Edi Rama

Rreth 3000 shqiptarëve që punojnë në Kroaci së shpejti do t’u njihen vitet e punës dhe kontributet shoqërore për pension. Lajmin e ka dhënë Kryeministri Rama i cili ka shkruar në Facebook se ka përfunduar faza e parë e bisedimeve.

 “Shqipëria dhe Kroacia përfunduan raundin e parë të negociatave për marrëveshjen e sigurimeve shoqërore.  Pas përfundimit të procesit teknik do të ndiqen të gjitha procedurat për ratifikimin e kësaj marrëveshjeje. Rreth 3 mijë shqiptarë që punojnë në këtë vend do të përfitojnë nga njohja e viteve të punës”, shkruan Rama.

Kujtojmë se edhe mes Shqipërisë dhe Zvicrës pritet që të miratohet se shpejti marrëveshja për njohjen e sigurimeve shoqërore, kjo pasi pak javë më parë kaloi për miratim në parlamentin e Zvicrës.  Në kuadër të marrëveshjeve për Sigurimet Shoqërore, Shqipëria ka përfunduar rreth një muaj më parë negocimin teknik të marrëveshjeve me pensionet me Italinë. Marrëveshja për njohjen e viteve të punës i vjen në ndihmë 500 mijë shqiptarëve që jetojnë e punojnë në Itali.

Qeveria shqiptare po intensifikon bashkëpunimin edhe me Greqinë për të bërë të mundur nisjen e negociatave për njohjen e pensioneve. Në fillim të këtij muaji nisën bisedimet në nivel ekspertësh është një hap tepër pozitiv në forcimin e bashkëpunimit ndërinstitucional dhe një ogur i mirë për arritjen e marrëveshjes në fushën e pensioneve, e cila do të materializonte parimin e mbrojtjes sociale për çdo qytetar i cili ka kontribuar aktivisht në ekonomitë e të dy vendeve. Ndërsa nga 1 gushti ka nisur zbatimi i marrëveshjes për sigurimet shoqërore me Kanadanë. Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj bën me dije se rreth 30-40 mijë shqiptarë të cilët jetojnë dhe punojnë në Kanada pritet të përfitojnë.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Goni: 22/09/2022 19:18

  Mirnjohje per shtetin kroat qe ra darkord per kete marveshje

  Përgjigju
 • Turi: 22/09/2022 19:18

  Lujm shume i mire per te gjithe diasporen shqiptare ne kroaci

  Përgjigju
 • ana: 22/09/2022 19:15

  me vjen mire qe po behen keto marreveshje te duhura dita dites

  Përgjigju
 • koli: 22/09/2022 19:12

  marreveshjet e duhura per te mbajtur marredheniet e mira me shtetet fqinje

  Përgjigju
 • Olti: 22/09/2022 17:33

  Investime ne cdo aspekt. Organizime frytdhenese per shtatsit shqiptar ane e mbane

  Përgjigju
 • Lisa: 22/09/2022 17:32

  Te knaqet shpirti kur le o te tilla lajme. Le te rojm tvendoset sa me shpejt ne fuqi qe te perfitojne emigrantet qe punojn atje

  Përgjigju
 • Goni: 22/09/2022 17:11

  Marreveshje te tilla shpresojme qe te nenshkruhen dhe me shume shtete te tjera ku ka emigrante shqiptare

  Përgjigju
 • Olto: 22/09/2022 17:10

  Sa mire qe per gjithe emigrantet po dalin vendime te mira per to

  Përgjigju
 • eleonora: 22/09/2022 16:46

  sic ndodhi kjo marrveshje me shtetin kroat une uroj qe te behet ne te gjithe boten

  Përgjigju
 • Beni: 22/09/2022 16:30

  Nje marveshje shume e mir sic ka qen dhe me shtetet e tjera ishalla finalizohet sa me shpejte

  Përgjigju
 • Zana: 22/09/2022 16:27

  Shpresojm qe finalizimi i kesaj marveshjeje te vij sa me shpejte sepse eshte nje ndime e madhe nga qeveria shqipetare per emigrantet qe jetojn dhe punojn ne kroaci

  Përgjigju
 • Elsa: 22/09/2022 16:25

  Keshtu lajmesh pacim gjithmone dicka shume e mire per te gjithe shqiptaret qe punojn ne kroaci

  Përgjigju
 • Reda: 22/09/2022 16:23

  Marrveshje e rendesishme e cila do te sjelle lehtesime per te dy vendet

  Përgjigju
 • Redi: 22/09/2022 15:57

  Te lumte zoti rama qe keni bere kaq shume per ne ne politiken e jashtme

  Përgjigju
 • Erni: 22/09/2022 15:56

  Ju lumte nje marreveshje qe i sherben te gjitheve

  Përgjigju
 • Lesi: 22/09/2022 15:49

  Suport shume i sakte per shtetasit ishalla behet ne cdo vend te europes kjo

  Përgjigju
 • Disi: 22/09/2022 15:47

  Shume mire ndihesh kur e zgjat doren shteti pertej kufijve dhe kjo eshte mese e drejte te ndodhi

  Përgjigju
 • endi: 22/09/2022 15:39

  me vjen mire qe rama mendon edhe per emigrantet shqiptar ne kroaci duke i ber mire me kete gje

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës