Sunak flet për marrëveshjen me Shqipërinë: Plani ynë për të frenuar emigrantët, sukses! Janë riatdhesuar 1800 shqiptarë

Sunak flet për marrëveshjen me Shqipërinë: Plani ynë për të frenuar emigrantët, sukses! Janë riatdhesuar 1800 shqiptarë

Sunak dhe Rama (Foto arkiv)

1685965825_rishisunak.JPG

BRITANI E MADHE- Kryeministri britanik Rishi Sunak e cilësoi si të suksesshëm planin e qeverisë konservatore për të ndalur fluksin e emigrantëve. Këtë të hënë, Sunak deklaroi se marrëveshja me Shqipërinë dhe vendet e tjera që hynin ilegalisht në Mbretërinë  e Bashkuar ka patur ndikim të madh në frenimin e emigrantëve të paligjshëm.

Kalimet janë reduktuar me 20% ndërkohë 1800 shqiptarë që po kryenin dënimin në burgjet angleze janë riatdhesuar në Shqipëri falë marrëveshjes mes dy shteteve.

“Marrëveshja me Shqipërinë po funksionon” tha më tej Sunak sot në një konferencë për median mbajtur sot.

Sunak shpreson se me planin e tij të masave do të zbusë kritikat e partisë së tij por dhe kritikat e tjera lidhur me politikat e imigracionit. Sidoqoftë, ai është kritikuar nga anëtarët e partisë së tij dhe nga publiku se nuk ka lëvizur aq shpejt sa duhet, me njerëzit që protestojnë për strehimin e qindra emigrantëve në hotele pasi një numër rekord mbërriti në Britani vitin e kaluar.

"Në pesë muajt që kur nisa planin, kalimet tani janë ulur 20% krahasuar me vitin e kaluar," tha Sunak në një konferencë shtypi në Anglinë jugore. Plani po funksionon," tha ai, duke shtuar se qeveria e tij nuk ishte e vetëkënaqur dhe do të punonte shumë për të siguruar që parlamenti të miratonte një ligj të ri.- tha ai. Partia Laburiste e opozitës tha se Sunak kishte dështuar në pastrimin e numrit të dhjetëra mijëra kërkesave për azil dhe se 7,600 njerëz kishin kaluar Kanalin Anglez deri më tani këtë vit - një total që ka të ngjarë të rritet gjatë muajve të verës.

Britania ka luftuar prej kohësh për të frenuar numrin e të ardhurve në brigjet e saj jugore, por Sunak pretendon sukses për planin e tij lidhur me akordimin me vendet evropiane për të zbutur numrin e emigrantëve si dhe për të shtrënguar masat.

Ai tha se një marrëveshje me Shqipërinë kishte nënkuptuar që Britania po kthente më shumë emigrantë në vend dhe se Londra po shtonte ofrimin e strehimit për ata që prisnin vendimet për imigracionin. Sunak tha se qeveria kishte siguruar dy anije të reja për të strehuar emigrantët për t'i larguar ata nga hotelet. Sunak tha deri më tani këtë vit, "numri i mbërritjeve të anijeve të vogla shqiptare ka rënë me pothuajse 90%" dhe se Britania tani po pranonte një në 50 raste të azilit shqiptar krahasuar me një në pesë më parë. Ai i kërkoi parlamentit të miratojë projekt-ligjin e tij të ri për Migracionin Ilegal, i cili do të lejojë ndalimin dhe dëbimin e shpejtë të njerëzve që mbërrijnë me varka të vogla në atdheun e tyre ose në të ashtuquajturat vende të treta të sigurta si Ruanda.

Gjatë takimit dypalësh mes kryeministrit Rama dhe Rishi Sunak në mars 2023 ata ranë dakord që një ekip i përbashkët mes Britanisë së Madhe dhe Shqipërisë do të kryejë një vlerësim të kapaciteteve të burgjeve të Shqipërisë, një proces që do të përfundonte deri në fund të prillit, me qëllim kthimin e të gjithë shtetasve të përcaktuar shqiptarë në sistemin e burgjeve të Mbretërisë së Bashkuar.


Lajmi kryesor:

Emigrantët shqiptarë në Britani, Rama kritikon Sunak: E shpiku dramën për përfitime politike! E mjerueshme, lë shije të keqe


S.G/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zjarri te 'Deutsch Color', prefekti i Durrësit: Fabrika po digjet e gjitha, rrezikohen depot e gazit që ndodhen afër

Zjarri te 'Deutsch Color', prefekti i Durrësit: Fabrika po digjet e gjitha, rrezikohen depot e gazit që ndodhen afër