Emigrantët shqiptarë në Britani, Rama kritikon Sunak: E shpiku dramën për përfitime politike! E mjerueshme, lë shije të keqe

Kryeministri Edi Rama kritikon homologun e tij britanik, Rishi Sunak për taktikat me shije të keqe të këtij të fundit lidhur me goditjen ndaj emigrantëve shqiptarë, që mbërrijnë ishullin me varka të vogla, shkruan Charles Hymas për ”The Telegraph”.

Edi Rama akuzoi qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar se “ ka shpikur dramën” mbi emigrantët shqiptarë, kur tani ata përbëjnë vetëm dy për qind të mbërritjeve me varka përmes La Manshit.

Komentet e tij vijnë pasi kryeministri Sunak tha në  fjalimin e tij se plani për të ndaluar anijet që kalojnë La Manshin ka nisur të funksionojë.

Sunak deklaroi sot se kalimet me varkë të vogël janë reduktuar me 20%. 

”Qeveria britanike nuk mund të shkëputet nga propaganda. Është e mjerueshme dhe të lë shije të keqe të shpikësh një dramë për përfitime politike”.Më pak se dy për qind e totalit të mbërritjeve në Britaninë e Madhe ishin nga Shqipëria. Të vazhdosh të flasësh për shqiptarët është gjest i ulët,” thotë Rama. 

Kryeministri shqiptar nuk ka ngurruar të kritikojë ministrat britanikë kur flasin kundër shqiptarëve, duke akuzuar më parë Suella Braverman, sekretaren e Brendshme, për komente “të turpshme” për veçimin e shqiptarëve.

Ai sugjeroi që komentet e saj vitin e kaluar për “kriminelët shqiptarë” që kalojnë La Manshin me varka të vogla, mund të konsiderohet krim.

Mijëra shqiptarë janë duke u gjurmuar dhe vënë në shënjestër nga oficerët e Home Office për dëbimet.

Një ekip prej 400 personash është ngritur për të gjurmuar shpejt një numër të madh prej 17 000 kërkesash për azil nga shqiptarët, shumica e të cilave pritet të rezultojnë në dëbimin e tyre.

Ministrat besojnë se qasja e re aktive dhe marrëveshjet e reja të dëbimit me Shqipërinë kanë treguar efikasitet te migrantët e mundshëm nga shteti ballkanik.

”Arsyeja që ne po kthejmë shqiptarët është që në radhë të parë të pengojmë njerëzit  e tjerë të vijnë dhe po ia dalim”, thotë ministri i Migracionit, Robert Jenrick, shkruan The Telegraph.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:44
Sunak flet për marrëveshjen me Shqipërinë: Plani ynë për të frenuar emigrantët, sukses! Janë riatdhesuar 1800 shqiptarë

1685965825_rishisunak.JPG

BRITANI E MADHE- Kryeministri britanik Rishi Sunak e cilësoi si të suksesshëm planin e qeverisë konservatore për të ndalur fluksin e emigrantëve. Këtë të hënë, Sunak deklaroi se marrëveshja me Shqipërinë dhe vendet e tjera që hynin ilegalisht në Mbretërinë  e Bashkuar ka patur ndikim të madh në frenimin e emigrantëve të paligjshëm.

Kalimet janë reduktuar me 20% ndërkohë 1800 shqiptarë që po kryenin dënimin në burgjet angleze janë riatdhesuar në Shqipëri falë marrëveshjes mes dy shteteve.

“Marrëveshja me Shqipërinë po funksionon” tha më tej Sunak sot në një konferencë për median mbajtur sot.

Sunak shpreson se me planin e tij të masave do të zbusë kritikat e partisë së tij por dhe kritikat e tjera lidhur me politikat e imigracionit. Sidoqoftë, ai është kritikuar nga anëtarët e partisë së tij dhe nga publiku se nuk ka lëvizur aq shpejt sa duhet, me njerëzit që protestojnë për strehimin e qindra emigrantëve në hotele pasi një numër rekord mbërriti në Britani vitin e kaluar.

"Në pesë muajt që kur nisa planin, kalimet tani janë ulur 20% krahasuar me vitin e kaluar," tha Sunak në një konferencë shtypi në Anglinë jugore. Plani po funksionon," tha ai, duke shtuar se qeveria e tij nuk ishte e vetëkënaqur dhe do të punonte shumë për të siguruar që parlamenti të miratonte një ligj të ri.- tha ai. Partia Laburiste e opozitës tha se Sunak kishte dështuar në pastrimin e numrit të dhjetëra mijëra kërkesave për azil dhe se 7,600 njerëz kishin kaluar Kanalin Anglez deri më tani këtë vit - një total që ka të ngjarë të rritet gjatë muajve të verës.

Britania ka luftuar prej kohësh për të frenuar numrin e të ardhurve në brigjet e saj jugore, por Sunak pretendon sukses për planin e tij lidhur me akordimin me vendet evropiane për të zbutur numrin e emigrantëve si dhe për të shtrënguar masat.

Ai tha se një marrëveshje me Shqipërinë kishte nënkuptuar që Britania po kthente më shumë emigrantë në vend dhe se Londra po shtonte ofrimin e strehimit për ata që prisnin vendimet për imigracionin. Sunak tha se qeveria kishte siguruar dy anije të reja për të strehuar emigrantët për t'i larguar ata nga hotelet. Sunak tha deri më tani këtë vit, "numri i mbërritjeve të anijeve të vogla shqiptare ka rënë me pothuajse 90%" dhe se Britania tani po pranonte një në 50 raste të azilit shqiptar krahasuar me një në pesë më parë. Ai i kërkoi parlamentit të miratojë projekt-ligjin e tij të ri për Migracionin Ilegal, i cili do të lejojë ndalimin dhe dëbimin e shpejtë të njerëzve që mbërrijnë me varka të vogla në atdheun e tyre ose në të ashtuquajturat vende të treta të sigurta si Ruanda.

Gjatë takimit dypalësh mes kryeministrit Rama dhe Rishi Sunak në mars 2023 ata ranë dakord që një ekip i përbashkët mes Britanisë së Madhe dhe Shqipërisë do të kryejë një vlerësim të kapaciteteve të burgjeve të Shqipërisë, një proces që do të përfundonte deri në fund të prillit, me qëllim kthimin e të gjithë shtetasve të përcaktuar shqiptarë në sistemin e burgjeve të Mbretërisë së Bashkuar.

S.G/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Indiani: 06/06/2023 11:19

  Sunak e Braverman,vuajne kompleksin e inferioritetit,te mentalitetit të vendeve nga vijne dhe vetëm duke u bërë më anglez se anglezët,ata mund "të justifikojnë" para qytetarëve anglez se po bëjnë detyrën e tyre dhe "e meritojnë" pozicionin e pushtetit. Sigurisht ata janë të "zgjuar",dinë se me kë emigrantë të merren ,se i kanë informacionet dhe sado të ngrej zërin kryeministri ynë ata e dinë,që jemi të pafuqishëm dhe vazhdojnë lojën si "macja me miun",prandaj kanë dhe ngenë të merren me shqiptarët.

  Përgjigju
 • Halim: 06/06/2023 10:44

  Ha ha ha hab xhepisti ben moral. Ha habha gazheli ben lek

  Përgjigju
 • edi: 06/06/2023 09:55

  Ylli ne kemi aq shume uje sa furnizojme dhe Italine dhe jo me per veten tone por duke e bere ujin me orar, duke blere naften nga jashte (sepse dhe nafte kemi me shumice), duke shitur energjine tone me çmim te ulet e blere me maksimumin e çmimit eshte mundesia qe te vjedhesh sa me shume.

  Përgjigju
 • ylli: 06/06/2023 06:56

  ke te drejte o thoma,,,india po behet fuqi boterore,,ne akoma nuk kemi uje ne sh5epi ne kryeqytet....

  Përgjigju
 • Iris: 06/06/2023 04:40

  /LINDA/,indianet jane nje nga popujt me inteligjente ne bote.Ketu ku jetoj une,shumica jane doktore dhe shkencetare.Jane shume te afte dhe ne tregeti dhe eshte e vertete qe nuk punojne me tulla e llac si shqipot,por kjo ndodh sepse preferojne te ndjekin universitetet e kolegjet e preferojne te diplomohohen.Ajo c'ka po ndodh me Sunakun dhe partine e tij eshte e kuptueshme ai eshte misherim i filozofise se partise se tij dhe politikat qe ndjekin reflektojne mendesine e Konservatoreve,ne te fundit konservatorizmi keto ide e mendesi perfaqeson e simbolizon,por shqipot nuk ndihmojne ne kete ceshtje,perkundrazi.U tha me siper se numri i ardhjes se tyre ra me 20 %,po nuk permendet gjithashtu qe shqipot perbejne shumicen e te burgosurve ne GB.Rames mund t'i djege vecimi i shqipove ne kete histori dhe vertet te le shije te keq,por besoj se ajo /shije/ nuk eshte dhe aq e keqe sa shija e /barit/ qe kultivojne shqipot neper shtepite angleze,qe besoj se eshte shkaku kryesor pse u treguan me gisht dhe jo dhe aq per faktin se vine pa leje,ne te fundit, nuk jane as te paret,as te fundit dhe as te vetmit qe emigrojne ne kete menyre!

  Përgjigju
 • Stela: 05/06/2023 21:05

  Vet i ke ber marveshjet me Sunak e tani na hiqesh sikur shqetsohesh per shqiptaret Edo

  Përgjigju
 • Thoma: 05/06/2023 20:24

  Ku ska kufi me . I duket vetja zot .o zot nese egziston bej dicka

  Përgjigju
 • Ca bohet: 05/06/2023 18:35

  Kur bon si anglez dhe ky jevgu...

  Përgjigju
 • Arben: 05/06/2023 17:43

  Edi Rama, shpalle non grata kete kryeminister maskara! Guxon te fyeje shqiptaret! Turp per Britanine e Madhe!

  Përgjigju
 • Linda: 05/06/2023 17:24

  O Sunak enderron ta shnderroj Anglin ne "koloni" te Indis dhe ben propogand kunder shqiptareve se indianet qe jane emigrant nepet bote hapin vetem ca magazina te vogla me telefona dhe mallra kontraband dhe mblidhen e flen atje nga 100 veta dhe nuk dine te punojn as ne tula e as ne llac si kunder punojn shqiptaret! Nuk i pelqejn Sunakut guximshmeria ,zgjuarsia,aftesia per te punuar e shqiptareve dhe as familjaritateti e mikpritja qe kane!Ka organizata te caktuara te mbrojtjes se te drejtave te emigranteve qe po merren posacerisht me sjelljet e pa pranushme te Sunakut te zi te Indis dhe ministres afrikane se jane faqja e zeze ne historin nferkombetare te emigracionit qe te dy kane deshtuar perfundimisht! Shqiptaret jane mbreterit e punes te artit dhe te artizanatit dhe meritojn respektin e gjithe njerezimit!

  Përgjigju
  • #$×%: 05/06/2023 21:42

   Bashkatdhetaret tane nuk kane mbushur Katedrat e botes moj moter, por burgjet.Mos u "kreno" kaq shume.Me aq pak sa jemi Ne.Vertete jemi problem dhe duhet bere nje analize te ndergjegjes sone.

  • Thoma: 05/06/2023 20:29

   O Linda jetoke ne boten e cudirave ,India esht super fuqi ndoshta mbi kinen , Jan njerez me rregulla ,me norma ,me qafsh , cfar kan ber shqiptaret per Shqiperine ? Qe te japim mesim anglis !

 • tani: 05/06/2023 17:07

  ka goje e flet ky pis njeri per angline,,,,shtet model,,,ne ekonomi..punesim..she mireqenie..je ti o rama o hajdut i felliqur,,, qe i deryron shqiptaret te kalojne detin...jo anglia...

  Përgjigju
 • Indira: 05/06/2023 16:39

  Nuk e di Sunak se nene Tereza e Kalkutes eshte shqiptare? Si mund tti pergjitjesoje gjithe shqiotaret si krimimele, kur edhe ai vet vien nga nje familje emigrantesh?

  Përgjigju
 • Ndergjegja: 05/06/2023 15:50

  HISTORIA E POLITIKES SHQIPTARE AKTUALE KARAKTERIZOHET NGA IMORALITETI DHE ANTIHUMANIZMI,KRIMI DHE KORRUPSIONI.

  Përgjigju
 • Alb: 05/06/2023 15:31

  Politika e dhime shqiptare

  Përgjigju
 • Ceni: 05/06/2023 15:26

  Qe plehrat si ti mos te kene shans te shkojne atje

  Përgjigju
 • Toni: 05/06/2023 15:17

  Po mire mor plehre, pse e nenshkrove marreveshjen e ripranimit?

  Përgjigju
  • Tani: 05/06/2023 21:45

   Thoma ne shqiperi ska te ardheme me asnje qeveri te pakten per 30 vjet ,sepse duan te pasurohen mundesisht brenda muajit, aty kan ngelur 10% jane te ndershem 90% jane hajduta ,mashtruesa,te korruptuar ,shumica qe punone ne shtet e quajne sikur e kane biznesin e tyre privat ,ne Angli z.Thoma 90% e te rinjeve shkojne per shtepi bari sepse nuk rrezikojne burgun po ashtu edhe ne spanje, dhe gjithe leket e pista vijne ne shqiperi dhe nuk i konkuron dot njeriu qe fitone me djerse.

  • Toni: 05/06/2023 21:44

   Or Tani or legen patronazhist, ka bere marreveshje ripranimi per te gjithe emigrantet, jo vetem te burgosurit or gomar.

  • Thoma: 05/06/2023 20:32

   Faktikisht tanit doja ti ktheja pergjigje , ore vella Po pse ikin shqiptaret ne angli ? E kemi ketu te arthmen me edi ramen

  • Tani: 05/06/2023 16:57

   O rryp marveshja eshte bere per te burgosurit..

 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Tiranë, Veliaj nis rehabilitimin e ‘lagjes së korçarëve', merr dakordësinë e banorëve të ngushtojnë oborret për të hapur rrugën

Tiranë, Veliaj nis rehabilitimin e ‘lagjes së korçarëve', merr dakordësinë e banorëve të ngushtojnë oborret për të hapur rrugën