Maqedonia e Veriut sfidon Greqinë, Mitsotakis paralajmëron pasoja: Rruga në BE e mbyllur nëse nuk respektojnë marrëveshjen e Prespës

Maqedonia e Veriut sfidon Greqinë, Mitsotakis paralajmëron pasoja: Rruga në BE e mbyllur nëse nuk respektojnë marrëveshjen e Prespës

Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka paralajmëruar Maqedoninë e Veriut duke thënë se rruga për në BE do të mbetet e mbyllur dhe memorandumet nuk do të ratifikohen derisa të respektohet Marrëveshja e Prespës.

“Për çështjet e pazgjidhura me fqinjin tonë verior, do të doja të jem absolutisht i qartë, ne kishim thënë që pasi të votohet, duhet ta zbatojmë. Nëse mendojnë se disa njerëz mund ta sfidojnë, do të dinë dy gjëra: Rruga për në BE do të mbetet e mbyllur dhe memorandumet nuk do të ratifikohen derisa të ketë respektim absolut me atë që parashikon Marrëveshja”, tha kryeministri.

Çështja e emërtimit të Maqedonisë së veriut ka rikthyer krizën mes dy vendeve, që prej disa kohësh ishte tejkaluar. Fillimisht ishte përdorimi nga presidentja e re maqedonase e referencës së vjetër dhe jo emrin të ri kushtetues ‘Maqedoni e Veriut’, gjatë betimit në parlament më 13 maj, nxiti reagime në Athinë, Bruksel, por dhe në Sofje.

Pas deklaratave të presidentes edhe  kryeministri Hristian Mickoski deklaroi se ishte e drejta kushtetuese e vendit të quhet si të dojë.

Xh.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • A...Zh: 17/05/2024 16:46

  Nese Europa identifikohet me Greqine, ju shofte emri!

  Përgjigju
 • Po mër po: 17/05/2024 15:32

  Po del që Greqia është problemi. Sa zgjidhi çështjen e Maqedonisë, filloi t'i krijojë pengesa Shqipërisë kot së koti me Bejlerë e Derbederë. Tani Maqedonia kuptoi që sado marrëveshje të bësh më Greqinë, Greqia asnjëherë nuk do jetë e kënaqur. Këtu problemi del Greqia që kujton se ka gjë në dorë. Nuk e kanë kuptuar që ka shtete më të fuqishme që i respektojnë këto dy vende dhe se për Greqinë nuk pyet njeri.

  Përgjigju
 • Blenard: 17/05/2024 14:53

  ky ngeli duke kercenuar me evrop njeher shqiperin njeher maqedonin a thua esht pronar i saj

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

EMRI/ Shqiptari kapet me 100 kg drogë, policia spanjolle çmonton grupin kriminal

EMRI/ Shqiptari kapet me 100 kg drogë, policia spanjolle çmonton grupin kriminal