Kryeministrja serbe: Ballkani i Hapur nuk është në krizë, po një iniciativë fituese për këdo që është pjesë

Kryeministrja serbe: Ballkani i Hapur nuk është në krizë, po një iniciativë fituese për këdo që është pjesë

Kryeministrja serbe Ana Brnabiç e ka cilësuar nismën “Ballkani i Hapur” një iniciativë fituese dhe me përfitime të konsiderueshme për të gjitha ata që marrin pjesë. Brnabiç tha se vendet që nuk i bashkohen kësaj iniciative do të pendohen. Kryeministrja serbe theksoi se kjo nismë sjell përfitime të mëdha për qytetarët, ekonominë, stabilitetin politik dhe rrjedhimisht për të ardhmen e rajonit.

"Sigurisht, nuk është në krizë. Një iniciativë e tillë nuk mund të jetë në krizë. Nëse mbeten vetëm Serbia dhe Shqipëria, ose vetëm Serbia dhe Maqedonia e Veriut, ajo është ende një iniciativë fituese," tha Brnabiç.

Kryeministri Edi Rama, Presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe zv.kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov u takuan më 4 nëntor në Beograd për samitin e radhës të "Ballkanit të Hapur". Tre liderët konfirmuan premtimin e pas një viti e gjysmë, nuk do ketë më asnjë pengesë në kufi për qytetarët e të tre vendeve. Ata theksuan se "Open Balkan" është një lëvizje që ka vetëm një qëllim, përmirësimin e jetës për qytetarët.

Ndërkohë, ndonëse nuk ka një datë ekzakte, samiti i radhës pritet të mbahet në Tiranë, ku do të bëhen publike  bilancet e arritjeve të deritanishme dhe do të nënshkruhet edhe memorandumi i lejeve të punës

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

NATO paralajmëron: Arsenalet perëndimore po zbrazen

NATO paralajmëron: Arsenalet perëndimore po zbrazen