Ksamil, destinacioni i preferuar i të huajve në jug! Operatorët turistikë: Ka përmirësim në infrastrukturë, por problem mbetet trafiku

Ksamili, një nga destinacionet më të njohura turistike në jug të vendit është përgatitur këtë vit për një sezon veror të jashtëzakonshëm, falë investimeve në infrastrukturë dhe shërbime publike.

Administratorja e Ksamilit rendit asfaltimin në disa rrugë, përmirësimin e pamjes së pedonales, trajtimin e mbetjeve dhe ndërtimin e një parkingu publik. Ndërsa përfaqësues të bizneseve thonë se ka nevojë edhe për sinjalistikë e ndriçim rrugor. Për mbarëvajtjen e sezonit dhe sigurinë e pushuesve duhet të rritet kontrolli sidomos për mjetet e lundrimit dhe jetski-të. 

Promovimi që i është bërë Ksamilit në mediat botërore ka ndikuar edhe në shtimin e fluksit. Turistët e huaj përpos bregdetit fantastik shijojnë dhe kulinarinë, duke kërkuar kuzhinën tradicionale shqiptare.

Për mbarëvajtjen e sezonit veror, në Ksamil këtë vit është shtuar edhe shërbimi mjekësor me mjekë dhe infermierë dhe dy autoambulanca.

R.D/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lala: 15/06/2024 16:18

    Paguni Taxa ne bashkin e ksamilit DHE Ju bejn ndricim.rrug Eth sic bohet ne TR QE na rropen me taxa po dicka Kan Ber .Ju thoninti rregulloj qeveria me taxat e Mia e Kur te vi ne ksamil ta 3 fishoni cmimin meqe U asfaltua rruga .jo keq Si mwndim

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Krijoi llogari false në rrjetet sociale për denigrimin e imazhit të ish të dashurës, në pranga 40-vjeçari (EMRI)

Tiranë/ Krijoi llogari false në rrjetet sociale për denigrimin e imazhit të ish të dashurës, në pranga 40-vjeçari (EMRI)