Kufiri i çmimit të naftës ruse, Kina: Do vazhdojmë bashkëpunimin energjetik me Kremlinin

Kufiri i çmimit të naftës ruse, Kina: Do vazhdojmë bashkëpunimin energjetik me Kremlinin

1670231077_putin.PNG

Ministria e Jashtme kineze ka deklaruar se do të vazhdojë bashkëpunimin energjetik me Rusinë pasi G7, BE dhe Australia vendosën një kufi për çmimin e naftës ruse për eksportet ruse, raportojnë mediat e huaja.

Kina, e cila tha se do të vazhdojë në bazë të respektit dhe përfitimit të ndërsjellë, ka rritur importin e naftës ruse këtë vit.

Vendimi vjen pasi Mbretëria e Bashkuar, Japonia, Gjermania, Italia, Franca, Kanadaja, SHBA, vendet anëtare të BE-së dhe Australia arritën në një marrëveshje për të vendosur një kufi çmimi prej 60 dollarësh për fuçi ndaj eksportuesit të dytë më të madh të naftës në botë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Bie një raketë në Moldavi, pranë kufirit me Ukrainën! Putin viziton urën e Krimesë pas shpërthimit në tetor! Bombardohen dy aeroporte ruse


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Rama publikon pamjet e risisë teknologjike: Evidenton mangësitë e dokumentacionit të mjetit dhe rastet e informalitetit në transport mallrash apo udhëtarësh

Rama publikon pamjet e risisë teknologjike: Evidenton mangësitë e dokumentacionit të mjetit dhe rastet e informalitetit në transport mallrash apo udhëtarësh