Kujtesa dhe turizmi, 58 notarë nga Saranda drejt Korfuzit me not (VIDEO)

58 notarë nga Shqipëria, por edhe vende të ndryshme të Europës si Anglia dhe Greqia, Portugalia etj kanë kaluar mëngjesin e sotëm kanalin e Korfuzit me not.  Nisja është bëre nga Pema e Thatë në Ksamil si pika më e afërt me ishullin grek me gjatësi rreth 2200 metër. Simbolika e këtij aktiviteti ishte se në këtë kanal, gjatë regjimit komunist kanë humbur jetën shumë persona të cilët tentonin t’i shpëtonin diktaturës.

Notarët nga Ksamili drejt Korfuzit me not

Organizatori i kësaj gare është Agjencia Kombëtare e Bregdetit, ku sipas drejtorit të saj Auron Tare, po shikohen mundësitë që ky aktivitet të organizohet çdo vit. Auron Tare është shprehur se notarët e ardhur nga vendet të ndryshme të Europës me anë të këtij aktiviteti mbledhin fonde për të ndërtuar edhe një shkollë për fëmijët me aftësi të kufizuar. Ndërkohë vija bregdetare ku u zhvillua gara e notarëve të Europës ka edhe si pikë synimi të kthehet në urë lidhëse mes  Shqipërisë dhe Evropës sidomos për pjesën e Turizmit.

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet përgjakin rrugët, 73 ngjarje me 15 viktima në 13 ditë. A ka ardhur koha e hartimit të një strategjie nga specialistët për reduktimin e numrit të aksidenteve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Taksisti 60-vjeçar nga Tepelena ndërron jetë nga COVIDI-i tek Infektivi