Kuleba: Sulmi rus në Donbas më i madhi në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore

Kuleba: Sulmi rus në Donbas më i madhi në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore

1653389106_Capture.JPG

Ministri i Jashtëm i Ukrainës është shprehur se ofensiva ruse në rajonin lindor të Donbasit është "më e madhja në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore".

Dmytro Kuleba shkroi në Twitter se ishte "shumë herët" për të arritur në përfundimin se Kievi tashmë ka të gjitha armët që i nevojiten për t'u mbrojtur.

Ai u bëri thirrje aleatëve që të përshpejtojnë dërgesat e armëve dhe municioneve, veçanërisht MLRS (sistemet e lëshimit të raketave të shumta), artileri me rreze të gjatë, APC (transportues personeli të blinduar).


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol! Zelensky: Na jepni armë të rënda për të ruajtur stabilitetin botëror


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Shorti i Euro 2024, Chiellini: Jam i lumtur që Shqipëria arriti të kualifikohej për në europian, kam shumë miq shqiptarë

Shorti i Euro 2024, Chiellini: Jam i lumtur që Shqipëria arriti të kualifikohej për në europian, kam shumë miq shqiptarë