Kultivoi 18 fruta të padëgjuara më parë, habit fermeri nga Dibra: Para orës 9-të, bima është në gjumë

Për fermerin Zija Keshi, e ardhmja mund të ndërtohet edhe në vendin tënd, mjafton të sjellësh risi. Ai u largua nga Italia ku punonte si bojaxhi, për t’u rikthyer në fshatin Majtarë të Dibrës, ku ka ndërtuar biznesin e tij të bimëve medicinale. Aktualisht në tokën e tij ka mbjellë 18 varietete dhe gjithnjë është në testim të produkteve të reja nga e gjithë bota. Aronia dhe goji berry janë dy frutat për të cilat ai është certifikuar në Shqipëri.

“Sipërfaqe toke të kultivuar kemi 3 hektar me kultura të ndryshme. Kam 18 varietete nga e gjithë bota që I kam afruar. Kur dëgjova për aroninë u çudita”, tregon Zijai.

“Edhe mami im thotë:-Aty ku ta ngulësh pemën ti, ka mbaruar ai muhabet”, thotë mes të tjerash.

Për emisionin “Një nga ne”, ky fermer i pazakontë na tregon si është një ditë e tij e zakonshme, por nga ana tjetër ndan disa detaje që nuk ’i keni dëgjuar më parë.

Punën në tokën e tij e nis në orën 9-të të mëngjesit për një arsye të veçantë.

“Para orës 9-të nuk kam pse ta shqetësoj bimën, ajo është në gjumë”, thotë fermeri nga Dibra.

Prej dy vitesh merret dhe me rritjen e bletëve. Po cila është e papritura që u përball teksa tregoi jetën për kamerën e Report Tv?

A përshtaten varietetet e huaja edhe në tokën shqiptare?

Na njeh me llojet e bimëve që ka kultivuar, benefitet e tyre, krijimin e fidanëve, kujdesin që ato kërkojnë.  Këshilla dhe informacione për secilën bimë që do i nevojiten çdo fermeri. Cila është bima që shërben për jetëgjatësinë?

Këto dhe shumë të tjera, ndiqini në emisionin e plotë

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar