Kur Çlirim Gjata ndjehet si Mato Gruda... eh Mato Mato

Mato Gruda dhe Çlirim Gjata

Në një debat televiziv në emisionin "Open" te Eni Vasilit në Top Channel, të enjten në mbrëmje, ndodhi një shkëmbim debatesh mes Çlirim Gjatës dhe Carlo Bollino-s. Gjata, nervoz pasi nuk arrinte t'ia dilte me propagandën e tij të përgjithshme dhe kontradiktore mbi argumentet logjike të gazetarit, ju drejtua Bollino-s duke e quajtur "Agush". Mendoi se kështu do ta ofendonte gazetarin italo-shqiptar, po metafora e zgjedhur qëlloi në shenjë mbi vete Gjatën, duke rezultuar një lapsus. Eh Mato, Mato.... e thërrasin të gjithë.

Agushi është personazh i librit  ‘Njeriu me Top’ të Dritero Agollit. Në film i luajtur nga aktori Zef Bushati, Agushi ishte një ushtar italian-rob lufte që ndihmonte në shtëpinë e shqiptarit Mato Gruda gjatë pushtimit gjerman. Filmi e ngre gjithë fabulën e tij mbi një top të artilerisë së lehtë i gjetur pas rënies së Italisë fashiste dhe qëllimi kryesor i përdorimit të tij ishte hakmarrja ndaj shtëpisë "kundërshtare". Në film Mato Gruda jeton në hasmëri me familjen e plakut Mere Fizi. Mato ka fshehur topin e artilerisë të cilin ëndërron ta përdorë kundër Mere Fizit, madje ka marrë në shtëpi si rob edhe një italian që e thërret Agush, i cili i mëson përdorimin e topit.

Në dëshirën për të ofenduar Carlo Bollino-n, Çlirim Gjata, zgjodhi të interpretonte Mato Grudën. Mato Gruda është njeriu i verbuar nga hasmëria, i pashkolluar e i pakultivuar, i mbërthyer mes ndjenjave të hakmarrjes dhe dëshirës apo presionit për të dalë në krah të partizanëve: Misioni i vetëm që kishte ky personazh grotesk ishte që të hakmerrej ndaj armikut personal duke e vrarë me top, armë të cilën mund ta përdorte për të vrarë gjermanët, pra armiqtë e vërtetë. Por ai, fshatar dhe injorant, nuk dinte as se si përdorej, kështu ishte i detyruar të dëgjonte këshillat e italianit Agush.

Profilin perfekt të Mato Grudës, me të cilin Çlirim Gjata identifikohet kaq mirë, e ka bërë pikërisht i madhi Dritëro Agolli, autori që shpiku personazhin: «Në fillim ai këtë dëshpërim nuk e ndjeu, se qenia e tij ishte ende e mpirë nga narkoza e hakmarrjes. Njeriu, kur është i pirë, është grotesk e bujëmadh, zhurmon dhe u ul udhën shumë pasioneve të shfrenuara. Por, kur i del pija në mëngjes, bie në një dëshpërim të thellë, se kujton natën e kaluar. Jo vetëm kaq. Në mëngjes e ndien veten pa asnjë energji, pa asnjë mendim, pa asnjë pasion. Atë e pushtojnë mërzia dhe indiferentizmi. » (Dritëro Agolli, Njeriu me top, Shtëpia botuese « Naim Frashëri », 1975, fq.131-132)

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento

Komente

 • Faikonica: 25/03/2019 12:29

  Pyetni cfare denimesh maksimale ka dhene i ati (Rustemi) ne dikyature,dhevdenoncimin nga shoqja e Rustemit pet te shoqin....

  Përgjigju
 • altintop: 23/03/2019 23:28

  Thjeshte nje ndjese te madhe zotit Carlo bollino...ky eshte niveli i studiove tona televizive...

  Përgjigju
 • Idioti: 23/03/2019 19:18

  Populli thote se budalla e ka koken si njeri. Ky eshte nje pseudo jurist, pseudo avokat. Pseudo politikan. Psudo patriot. I deshtuar ne cdo aspekt. Kam pas rastin ta ndjek profesionalisht ne disa procese gjyqesore. Katastrofe. Turp qe PD te perfaqesohet nga nje nivel i tille intelekti.

  Përgjigju
 • E**A**: 23/03/2019 18:43

  Mbrëmë vonë e ndoqa emisionin nga webi i top-channel.tv. Edhe mua më bëri përshtypje ajo pjesë, sikur mezi po priste ta shprehte, se mos nuk i jepej mundësia prapë, mu duk. Për të ardhur keq.

  Përgjigju
 • Drejtësia po vjen: 23/03/2019 18:30

  Se nga i gjen opozita gjith këto fytyra dhe personazhe negative zoti e di ??? Njëri më i urryer nga tjetri.Shum nivel i ulët.Por ska gjë ,,sa vjen e do zhduken vet.RESPEKTE CARLO BOLLINO . Je i rrallë.Je shembull i gazetaris.Këtyre po ju vjen fundi.

  Përgjigju
 • Roza: 23/03/2019 17:37

  Mos na dil me neper emissione , je I teri fake, pa nivel dhe ofendon se ske nivel. I ul nivelin emisionit. Je I verber dhe nevrik.

  Përgjigju
 • Santa Quaranta: 23/03/2019 14:12

  Gjata eshte nje jurist i nivelit mesatar i shkolles puniste!! Nuk ka ndonje pergatitje qe e ka marre rruges sepse e kemi pare te mos perballet sikunder shoket e tij te grupit/koleget ne çeshtje te famshme ligjore dhe te kete dale fitimtar. Ajo qe me shqeteson me shume eshte vija e partise qe ndjekin te gjithe pinjollet e partise puniste PD si Hajdari, Olldashi, Gjata, Balliu etj etj gje qe tregon se populli shqiptar ka rene pre e mashtrimit te madh qe na e lane dhurate udheheqesit shpirteror te enverit....

  Përgjigju
 • Albanian: 22/03/2019 21:58

  Oh çja paskeni qendis mire atij injoranti qe e ka shit shpirtin te Serbet per dy pare. Ai e ulen aq shume nivelin e bisedes saqe ta neverit ta shikosh. Gazetari me origjine Italiane eshte nje shembull per te gjithe gazetaret e ballkanit e jo te tallet me te nje injorant, nje leshko qe ka shitur vendin e tij te Serbet. Kur te perfundoje reforma ne drejtesi dhe te filloje te provoje qe funksionon une do ti dorzoj SPAKUT prova materjale qe ky funderrine eshte i rekrutuar nga Serbet.

  Përgjigju
 • Pali: 22/03/2019 21:34

  E pashe o karlo e pashe. Ca te them o rob zoti. Na fal per idiotet si Qim Qata. Te tallet me ty ai kopuk qe sdi shqip. Cope injoranti e qe nuk kuptonte as ca e pyeste Eni Vasili. I kishte msu pergjigjet e fliste si papagall se nuk ka tru.

  Përgjigju
 • Tini: 22/03/2019 19:45

  Habitem si ka qene perball Karlo Bolinos nje kastravec militant si Gjata

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Komisioni për zgjedhjet e 25 prillit, deputetët socialistë largohen nga mbledhja