POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kur lideri nuk ka zë/ Vajza e Azem Hajdarit bën deklaratën (e munguar) të Bashës

Rudina Hajdari

Në një kohë kur të gjithë deputetët demokratë u rreshtuan në mbështetje të protestës së djeshme të organizuar nga opozita, në radhët e tyre kaloi pa u vënë re një zë kundër formës se si u mbajt ky tubim. Ndryshe nga përfaqësuesit e tjerë të opozitës të cilët fajësuan policinë për degradimin e situatës në dhunë, Rudina Hajdari, deputete e PD, njëhkohësisht edhe vajza e Azem Hajdarit, deklaron se opozita duhet të merrte shembull nga protesta e studentëve të cilët në asnjë moment nuk ranë pre e provokimeve. Ajo thotë se çdo akt dhune është i papranueshëm duke theksuar se përdorimi i saj daobësoi kauzën e vërtetë të protestës.

Deklarata e plotë e Hajdarit:

"Një protestë e sukseshme nuk duhet të ketë dhunë në asnjë rast.

Qytetarët e Shqipërisë kanë shumë të drejtë dhe arsye të protestojnë kundër keq-qeverisjes, kriminalitetit, abuzimit shtetëror, autoritarizmit, papunësisë, padrejtësisë, diskriminimit, mos-zhvillimit .. etj.

Por mënyra sesi ne protestojmë dhe qëndrimet që ne mbajmë janë tepër të rëndësishme.

Çdo akt dhune i ndërmarrë është i papranueshëm dhe jo-legjitim.

Herojnë janë ata që distancohen nga dhuna dhe që përfaqësojë me dinjitet qytetarët, pjesa më e madhe e të cilëve janë kundër dhunës. Dhuna nuk e forcon kauzën tonë të drejtë, përkundrazi ajo e dobëson atë dhe madje rrezikon misionin dhe objektivat opozitare e demokratike.

Sikurse studentët, edhe ne rast provokimesh, duhet të tregojmë lidership dhe të menaxhojmë me integritet, të bashkuar, të vendosur dhe paqësorë derisa copëzat e fundit të një qeverie të rënë të shkërmoqen deri në fund për të hapur rrugë një modeli evropian qeverisje", përfundon Hajdari.

Deklarata e saj vjen një ditë pas protestës së opozitës, e cila degradoi në dhunë, pasi disa përfaqësues të PD u përpoqën të hynin me forcë në kryeministri. Menjëherë pas nisjes së incidenteve erdhi dhe reagimi i ndërkombëtarëve të cilët i bënë thirrje qytetarëve të disatoheshin nga dhuna, daklarata të cilët munguan nga liderët opozitarë.

Edhe më herët deputetja demokrate ka mbajtur qëndrime të ndryshme me pjesën tjetër të opozitës. Gjatë protestës së studentëve ajo deklaroi se ishte e gatshme të hiqte dorë nga mandati i deputetes për t'iu bashkuar kërkesave që ata i paraqisnin qeverisë. Në një deklaratë përpara kolegëve deputetë në Kuvendin e Shqipërisë ajo tha se nëse vërtetë politika do ndryshim në këtë vend nuk duhet të qëndrojë nëpër kafe.

m.v.
Komento

Komente

 • Nafije Dybeku=rrugacja e shallvareve: 18/02/2019 09:26

  Respekt per kete vajze te re,e cila vertet eshte vajza e Atij qe qe koburja e Berishes deri sa ai e vrau me marifet,por me sa kam lexuar kohet e fundit,zeri i saj eshte i vetmi ze llogjik brenda asaj bande kriminelesh qe i shkon qorrqzi pas Berishovicit dhe Bashicit dhe nuk e kane per gje te shkelin dhe mbi kufoma e te vrasin pa iu bere terr syri.Kjo dhe kuksiani Ibsen Elezi jane nje shprese per nje parti me te vertete demokrartike te rithemeluar dhe jo si kjo e sotmja qe vetem fasaden=emrin ka te gille.

  Përgjigju
 • Maloku: 17/02/2019 20:23

  Deputeti me nivel dhe me adapti eshte Flamur Noka edhe pse eshte vella me magjarin

  Përgjigju
 • elvis: 17/02/2019 19:20

  NJE BRRAVO E FORTE PER JU z.HAJDARI,SIKUR TRECEREKU OPOZITES TE KISHTE KETE MENDESI AUTOMATIKISHT ATEHERE EDHE POPULLI ISH 100% ME JU.! RESPEKT PER JU!

  Përgjigju
 • Well said: 17/02/2019 14:15

  Mua me duket shume E zonja e kompetente, pa e para'gjykuar me NGJALL besim.. Sh. Drejt..

  Përgjigju
  • Bad said: 17/02/2019 19:15

   Kompetente vajza e Fatmira dhe Azemit? Po cfare thua more i shkrete? Nga e trashegoi kulturen? Nga fshatarja epshore, apo nga fshatari rrugac? Kjo me mire ti bleje ndonje doze Kirit dhe Azemit te vogel me parate e vjedhura nga e jema dhe i jati se per gjera te tjera eshte si corbe e prishur.

 • Robi: 17/02/2019 13:23

  Deputetja me pa nivel e parlamentit

  Përgjigju
  • lexues: 18/02/2019 11:17

   pa diskutim, kjo "deputetja" nuk ka pare se cndodh ne france ose greqi per ate pune kur ka protesta...edhe po ta teprojme ne na lejohet se nuk jemi ne nivelin e tyre...ne fakt cfare ndodhi gjate protestes??? u menderos dera e kryeministrise...hall i madh dhe humbje e rende per demokracine,,,

  • lapraksi: 17/02/2019 19:20

   Shume e drejte, ata qe pellasin, godasin, hedhin boje, fishekzjarre etj.. ne Parlament jane me nivelin me te Larte.