Kurti: Nuk kam informacion se KFOR do të ndërhyjë në Veri! Të gastshëm për dialog në Bruksel, por Serbia s'ka pranuar

 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi sot se nuk ka informacion se KFOR po përgatitet të ndërhyjë në Veri të vendit. Kurti u shpreh se vendimet që ata marrin nuk janë politike, duke shtuar se ka biseduar me Komandantin e Përgjithshëm të KFOR dhe se është i interesuar që situata të qetësohet. Sipas Kurtit, ata janë shprehur të gatshëm për të dialoguar në Bruksel, por kjo është refuzuar nga Serbia.

"Vendimet tona nuk janë të pastra politike, janë të sigurisë. Ne nuk marrim vendime pa vlerësimet që vijën nga Policia e Kosovës. Ne shkëmbejmë informacione me KFOR. Nuk kam informacion për përgatitje për ndërhyrje të KFOR. Jemi të hapur për bisedime, të gatshëm të udhëtojmë në Bruksel. Kjo është refuzuar nga Beogradi. Komandanti i Përgjithshëm i KFOR është i interesuar që situata të qetësohet dhe të kthehemi në paqe e siguri të plotë. Bashkëpunimin e kemi jo të përditshëm, por ndonjëherë edhe çdo orë", tha Kurti.


Lajmi kryesor:

Ushtria serbe në kufi, Rama nga Prishtina: Manovra teatrale-luftarake, serbët e Kosovës janë pengje të Serbisë! E drejta është me Prishtinën dhe pikë


J.SH./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

U sulmua nga grabitësit, publikohet momenti kur futbollisti i Arsenalit sulmohet me shkop bejsbolli