Kush e zemëroi Gridën, Rama apo Basha!

Kush e zemëroi Gridën, Rama apo Basha!

Grida Duma dhe Lulzim Basha

Kryeministri Edi Rama kur hapi fushatën, sulmoi ashpër disa eksponentë të opozitës. Mes tyre, veç ish-kryeministrit Sali Berisha dhe presidentit Ilir Meta, më e goditura prej tij ishte edhe Grida Duma, ose “gridarja” siç e quajti ai.

Demokratët besonin gjerësisht se Grida Duma do të udhëhiqte fushatën e kryeqytetit, derisa doli lista zyrtare.

Por kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, si për çudi i kishte “miratuar” me kohë sulmet politike të Ramës duke e transferuar Grida Dumën në Rrogozhinë. Ndërsa kryeqytetin dhe numrin “2” Basha ia besoi rivales së saj në parti, Jorida Tabakut.

Grida thuajse është harruar edhe nga mediat e djathta gjatë fushatës. Në të kundërt Jorida Tabaku,  e pasulmuar asnjë ditë politikisht nga PS-ja, po shfaqet si në “mediat” e Ramës, ashtu edhe si më e preferuara e Bashës, në parti.

Basha ishte dje në Rrogozhinë. Pavarësisht pakënaqësisë së saj, Grida Duma shfaqi entuziazmin e fitores bashkë me elektoratin.

Me shpresë se diçka do të ndryshojë pas 25 prillit dhe do të rimarrë pozitat që pretendon në parti, Grida Duma mësohet se nuk e ka fshehur tërë këto ditë zhgënjimin e saj nga Rama dhe Basha, madje i druhej ndonjë marrëveshje të fshehtë mes tyre, çka ashpërsoi konkurencën dhe përmbysi ambicjet e saj në parti.

A po distancohet vërtet Basha nga ata që nuk preferon Rama në PD, si kusht për t’u përgatitur para një bashkëqeverisjeje pas 25 prillit?

Dhe e njëjta strategji po ndodh edhe me PS-në që në krye të qarqeve aktivizoi emra të rinj, me të cilët partia më e madhe opozitare mund të bashkëpunojë, me justifikimin e thjeshtë: për të ardhmen e Shqipërisë në BE, sipas modelit aktual gjerman.

Dhe kështu PS dhe PD mbeten duke mbajtur njëra-tjetrën, sikurse besohet prej tyre se ka ardhur koha të shkrihen të gjitha partitë e tjera!

Pavarësisht qejfmbetjes së momentit nga Grida Duma!

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para

Zgjedhjet e përgjithshme, mbyllen qendrat e votimit në Itali! Ja kur mësohen rezultat e para