'Kush ecën me kokën lart, vdes vetëm një herë!' Meta për 28-vjetorin e vrasjes nga mafia të Falcone-s: Riktheu besimin te Drejtësia

'Kush ecën me kokën lart, vdes vetëm një herë!' Meta për 28-vjetorin e vrasjes nga mafia të Falcone-s: Riktheu besimin te Drejtësia

Pas Bashës edhe Meta ka shkruar sot në ditën e 28-vjetorit të vdekjes së kryeprokurorit të Siçilisë Giovanni Falcone, i vrarë nga mafia në Itali. Meta e nis me një citim të Falcone-s, i cili thotë se koka nuk duhet ulur para krimit, ndërkohë që presidenti i Shqipërisë thotë se Falconë ishtë një nga ata të cilët rivendosën forcën e shtetit ligjor dhe rikthyen besimin e qytetarëve te Drejtësia.

"Kush hesht dhe ul kokën, vdes sa herë e bën këtë gjë.
Kush flet dhe ecën me kokën lart, vdes vetëm një herë'.

Sot kujtojmë me nderim të jashtëzakonshëm Giovanni Falcone, Heroin e Antimafias, i cili edhe pse u vra nga mafia, e dërrmoi atë më shumë me mesazhin që u la "amanet" bashkëpunëtorëve të tij, si Paolo Borsellino e shumë të tjerë, të cilët rivendosën forcën e shtetit ligjor dhe rikthyen besimin e qytetarëve te Drejtesia,"-shkruan Meta.

 


Lajmi kryesor:

U vra nga mafia para 28 viteve, Prokurori amerikan: Shqipërisë i duhen njerëz si Falcone, të mbrojë interesin publik para politikës


Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rahman Gashi: 23/05/2020 15:07

  Ballelart LIKE FLORIRI.ska drejtesi ne kete vend pa vendin ne burg e ke

  Përgjigju
 • Lui: 23/05/2020 14:38

  Follow the money, ishte shprehja e Falcones. Ne fakt nuk e ka shpikur ai kete metode sepse e kane bere komunistet shume vite me pare. Por qe eshte e vlefshme dhe shume efikase per te nxjerre ne pah kush punon me ndershmeri erdhe kush e ka vene pasurine si ty o Like floriri. Edhe pse gjithe jeten me rroga te larta qe ke qene , ti kurre nuk mund te beje ate pasuri qe te shikohet. Sepse ti ke edhe ate pasuri qe nuk shikohet e cila eshte te pakten 15-20 here me e madhe se kjo qe shikohet. Valle na duhet perseri komunizmi qe te beje drejtesi me njerez si ty Like?!

  Përgjigju
 • edi: 23/05/2020 14:31

  Ai ishte njeri i vertete Human Vepronte kunder mafies qe Populli dhe jeta te vazhdonte e qete mbasi Mafia bente Vjedhje te tmerrshme ,vrasje ,ndaj Popullit dhe ishin bere te pa durueshem Ti partizani i hershem i Komunizmit ,e ngaterron Mafien me Falvonen .Falcone nuk vodji Popullin e tije dhe e mashtroi deri se kur pa se po e kapin filloi ti mesoje ato historite e bera gjate kohes qe ai vepronte QE TE beheshin ato njerez kunder Mafies .Po ti e ngaterron Falconen dhe Mafien me Vehten qe bere cdo vjellje dhe mashtrim deri sa erdhi dita qe do japesh dhe lajshe hesapet .Pra TI BERE PUNEN E MAFIES DHE I THUA POPULLIT ,BEHU SI FALCONE KUNDER MAFIES ,ASAJ MAFIES TENDE OR CILA E BERISHES .I ke hyre studimeve rreth Botes shume vone dhe perkthimi ne gjure Shqipe eshte ne diference se si thuhet nuk shkruhet Shqipja eshte e tille,sepse te duhet te besh tere jeten Vjedh dhe akuzo te tjeret mashtro dhe thua jam i ndershem e skam genjyer kurre .Hey Dobic i Skraparit KOMUNISTI I FAMILJES VETERANE NE SKRAPAR NIPI I SULO-GRADECIT Krye/Kriminelit te Popullit .Mos mendo se Shqipetaret do ti mashtrosh me Ishin Naive dhe te besueshem dhe i more krahun Tani do te vuajsh si nje kERMILL QE TE SHPOJE GURIN DHE DO TE SJELLIN NE NEWS SA HERE QE TE BESH THIRRJE PER REVOLUCION KOMUNIST

  Përgjigju
 • Arben Metani: 23/05/2020 14:23

  Z.Meta ti dhe Falcone nuk keni absolutisht azgje te perbashket. Perse kerkon te besh viktimen? Pasuria e Falcones ishte sa e nje rrogetari shteteror. Po e jotja? Falcone dha jeten per te mbrojtur institucionet shtetero dhe shtetin. Po ti? Sa dhe si po mbron shtetin tend? Duke e kthyer Presidencen ne zedhenese te interesave te LSI? Ka kush e kontrollon shtetin dhe qeverine ne Shqiperi. SHBA dhe BE. Keto mjaftojne per te gjithe Shqiptaret e ndershem.

  Përgjigju
 • Pjeter: 23/05/2020 14:20

  Po boll o boll se neverit te gjithe.Nuk kupton qe nuk impresionon askend me keto dalje? Nje her Avni Rustemi,nje here Mic Sokoli,nje here Allende, nj here do te vet flijohesh per te miren e kombit,ooooooouuuuu, boll ore,qetesi e dashuri o zoti president ,asnje nuk ka ndermend te te kerkoje gjithe kete sakrifice,vetem nje gje me te thjeshte,e me te lehte per zotrine tuaj,ti nenshtrohesh ligjeve te shtetit,dhe ne qofte se i ke shkelur ato, te shdemtosh demin qe na ke bere.Ai Gimi qe derdhte ne arken tende ato 700 mijeshet,ti derdhi ne arken e shtetit,edhe zotrote ti kethesh ato te arkes tende ne arken e shtetit,kaq e veshtire eshte per ty te kuptosh qe ai cirk nuk eshte me? Nuk te bejne te pa ndeshkueshem shprehje budalle si keto te fundit o Like.

  Përgjigju
 • ERP: 23/05/2020 14:12

  Mos e zini ne goje asnjeri nga ju hajdutat tane se ja ndyni figuren!

  Përgjigju
 • Den: 23/05/2020 13:14

  Kulmi i pisllikut Po te kish Falkone ne Shqiperi ,ti tani do ishe ne burg bashke me koleget e tu te dy kraheve Por metamorfoza ne Shqiperi eshte se per pazaret e ndyra ti u bere president dhe kujton Falkonen ,i cili te peshtyn nga lart

  Përgjigju
 • Vloreee: 23/05/2020 13:02

  Like futja pordhes falkone ishte per ata si puna jote ndaj e vran.... ska mafje pa politike brenda......

  Përgjigju
 • Popull: 23/05/2020 13:00

  Ty Falcone te kalbte ne burg mor hajdut ordiner. Te filmuan duke marre rryshfet mor plehre edhe vdiqen kater njerez per fajin tend. Ik vrit veten po pate nje fije dinjitet...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Iu sekuestrua pasuria me vlerë 3.5 mln euro, kush është 46-vjeçari nga Elbasani, i arrestuar në Itali për shfrytëzim prositucioni (EMRI)

Iu sekuestrua pasuria me vlerë 3.5 mln euro, kush është 46-vjeçari nga Elbasani, i arrestuar në Itali për shfrytëzim prositucioni (EMRI)