Kuteli ‘Nder i Akademisë”! Dhurohet dorëshkrimi “Tat Tanushi” që u mbajt i fshehtë për 44-vjet! I biri: Ishte një shpirt i ngrohtë, habitemi ku e gjente atë energji pozitive

Ka ende shumë për të zbuluar rreth veprës e jetës së shkrimtarit e përkthyesit Ka ende shumë për të zbuluar rreth veprës e jetës së shkrimtarit e përkthyesit Mitrush Kutelit, thonë studiuesit të mbledhur në Akademinë e Shkencave në kuadër të 115-vjetorit të lindjes së tij...

“Kjo ka ndodhur edhe për shkak të karakterit shumëpërmasor të krijimtarisë së tij, por edhe për shkak se shoqëria shqiptare dhe institucionet, përfshirë Akademinë e Shkencave, Mitrush Kutelit, veprës së tij, i kanë kushtuar pak, duke i mbetur gjithnjë në borxh”, thotë Skënder Gjinushi, kryetar i Akademisë së Shkencave.

Ndaj, Akademia si shenjë të parë shpërblimi e vlerëson këtë të premte Dhimitër Paskon.

“Akademia vendosi ti akordojë mirënjohjen më të madhe që jepet nga ky institucion, atë të Nderit të Akademisë.”, thotë Gjinushi.

Ndërsa familja e shkrimtarit i dhuron institucionit të shkencave, dorëshkrimin “E madhe është gjëma e mëkatit”, e njohur edhe si “Tat Tanushi i Bubullimës”.

“Si një vepër e plotë e kryer dhe e përkryer, ‘Tan Tanushi’ çliron ideologji e mësime universale veti që këtë vepër e fut në gjirin e veprave të pavdekshme letrare. ‘Tan Tanushi’ u shkrua në vitin 1947 po u mbajt e fshehur, deri sa u botua në 91-shin. Po përse ndodhi kjo? Për shkak të ndodhisë, të tematikës dhe ideologjisë së saj”, referon studiuesi letrar e poeti Kujtim Shala.

U diskutua gjithashtu mbi dorëshkrimin “Diario di Banca Nazionale”, por edhe kontributin e tij si ekonomist në Rumani e brenda vendit, ku sërish tregoi besnikëri e kujdes në momente kritike.

“Diario della Direzione Centrale’ sjell shënime dokumentative të periudhës, sjell opinione të drejtueseve të saj mbi situatat monetare, sjell  qëndrimet e qeverisë e të Rexhep Mitrovicës në lidhje me bankën dhe situatën monetare të kohës”, thotë akademiku Anastas Angjeli.

Vepra e Kutelit u cek edhe nga të tjerë studiues, ndërsa të pranishëm ishin edhe familjarët e shkrimtarët, ku i biri, Pandeli Pasko solli  “Kutelin, të parë nga afër”…

“Kur e patëm afër, ne nuk e dinim se ishte shumë i madh, sepse ishim shumë të vegjël. Ishte një shpirt i ngrohtë në shoqëri, e i tillë ishte edhe në shtëpinë tonë. Miqësor me humor habitemi edhe sot se ku e gjente të gjithë këtë energji pozitive ky njeri”, thotë i biri , Pandeli Pasko.

M.Q./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

U dënua në Belgjikë për trafik droge, i konfiskohen 8 apartamente në Orikum të Vlorës dhe 2 llogari bankare me vlerë 260 mijë euro

U dënua në Belgjikë për trafik droge, i konfiskohen 8 apartamente në Orikum të Vlorës dhe 2 llogari bankare me vlerë 260 mijë euro