Kuvend, Hysi: Vettingun në Politikë do ta bëjë SPAK-u, nisma e PD populiste

Kuvend, Hysi: Vettingun në Politikë do ta bëjë SPAK-u, nisma e PD populiste

Deputetja e PD, Vasilika Hysi u shpreh kundër nismës së PD për vettingun në politikë. Ajo tha se këtë gjë do ta bëjë SPAK-u, që do të ngrihet shumë shpejt. “Nisma nuk është e qartë. Opozita e ka humbur trenin e ligjeve të miratuara. Kjo është një tentativë për ta zhbërë reformën në drejtësi dhe ligjet e miratuara. Ne kemi të ngritur KLP dhe KLGJ që lancuan krijimin e SPAK dhe zgjedhjen e prokurorit të ri të përgjithshëm. Janë këto institucione që janë ngarkuar të hetojnë funksionarët e lartë dhe politikanët dhe rrethi është më i gjerë se ky që ju keni kërkuar. Ju kërkoni vetting në politikë për njerëz që nuk kanë lidhje me politikën, drejtues të institucioneve të pavarura. Por populizimi në çështje të tilla është kthim në diktaturë, kërcënim për demokracinë”.


Lajmi kryesor:

PS rrëzon nismën e opozitës, Berisha ultimatum me thirrje patriotike në Kuvend: Vetting në politikë ose rrëmbeni armët!


  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat