Kuvendi do rivotojë në 29 tetor ndryshimet në Kodin Zgjedhor, bie skenari bllokues i PD dhe Metës 

TIRANË - Kuvendi i Shqipërisë nuk do të humbasë kohë për të rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta, i cili ktheu për rishqyrtim ndryshimet në Kodin Zgjedhor, me pretendimin kryesor se deputetët e Kuvendit të Shqipërisë janë ilegjitimë.

Shumica parlamentare pritet të votojë edhe një herë ndryshimet në ligjin zgjedhor në datën 29 tetor 2020, me qëllim që ndryshimet të hyjnë në fuqi në mes të muajit nëntor, për t’u hapur rrugë institucioneve ligjzbatuese, për përgatitjen e zgjedhjeve të 25 prillit 2021.

Plani i rrëzimit me shpejtësi të dekretit të Metës është prezantuar nga kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, në mbledhjen e fundit të Konferencës së Kryetarëve, të datës 22 tetor 2020.

Ndonëse Meta nuk ishte shprehur ende për ndryshimet, Ruçi ka pohuar se: “Ne, në qoftë se do ta lëmë në kushte normale që të rrjedhë, në rast kthimi nga Presidenti të këtij projektligji, i bie që të ulemi për të diskutuar për të dhënë datën 5, domethënë të vonohemi edhe një 10-ditësh tjetër. Kështu që, për t’i paraprirë edhe kësaj, do të kërkoj mirëkuptimin tuaj, që të zhvillojmë seancë në datën 29 me agjendën e seancës së datës 5, pra  ta zhvendosim aty, ku të përfshihet edhe ratifikimi i kësaj marrëveshje dhe nëse nga Presidenti do të kthehet, që është kufiri i 25-ës, komisioni përkatës ta shqyrtojë, dhe në datën 29 Kuvendi të shqyrtojë edhe dekretin e Presidentit, në qoftë se do të kthehet në kohë. Hipotetike është, s’kam pse e paragjykoj”.

Ndërkaq, me kërkesën e kreut të PD-së, Lulzim Basha, Presidenti Ilir Meta e ka dërguar Kodin e ndryshuar Zgjedhor për opinion në Komisionin e Venecias.

Por, mazhoanca nuk do të ndjekë këtë skenar të opozitës, dhe për shkak se zgjedhjet parlamentare janë po afrojnë dhe afatet për zbatimin e ndryshimeve nuk janë të mjaftueshme.

Sipas, PD, LSI dhe Presidentit ndryshimi i Kodit Zgjedhor ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe rrezikon negociatat. Por, sipas Ambasadës Amerikane në Tiranë, propozimi shtesë për hapjen e listave, nuk ishte shkelje e marrëveshjes së 5 qershorit.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • agim: 24/10/2020 22:27

  Nuk e kam te qarte pse e kene per daten 20 dhe nuk e bene me 26 tetore,apo kane me u defrye.

  Përgjigju
 • Toger: 24/10/2020 20:25

  Te arrestohet menjehere ky njeri menjehere kerkon ligjet e sheratit ne 2020

  Përgjigju
 • Jani: 24/10/2020 18:41

  Ha mut tani o president leshi,,o ilir meta o qen me morra....

  Përgjigju
 • robi: 24/10/2020 17:49

  Dhe particka e ministrave dhe drejtoreve superhajdute te Nafije dybekut iku per lesh dhije. I perjeteshem kujtimi i sharebajges se haremit veror te Jales Kejdi dhembcakalles dhe Erisa hundpinokes dhe Nafije hundeluanit.

  Përgjigju
 • Çepani.: 24/10/2020 17:47

  Këtë prerjen e duarve e kam dëgjuar që bëhej në kohën e inkuizicionit,po sikur bëhej për hajdutët,bile dhe i pyesnin me kë dorë vodhe,kështu që kjo së pari duhet aplikuar për liken veçse atij i duhen prerë,duar e kokë,pasi ai për 30 vjet ka vjedhur me duar e kokë ,hë si thua ti like floriri,një rrugë e dy punë,shqipëria shpëton nga krye hajduti,dhe ti jep shembullin personal,për të cilën më pas do të dekorohesh,dekoratën e merr Mona ose tit vasiljusi.

  Përgjigju
 • gjethja e thate e fikut: 24/10/2020 16:25

  Me kete kerkese qe ka presidenti i bije qe atij se pari ti priten 5 gjymtyret (dy duar dy kembe dhe bilbilushi)

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?