Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton marrëveshjet në kuadër të Procesit të Berlinit

Ndërtesa e kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka ratifikuar marrëveshjen për njohjen reciproke me 6 vende të Ballkanit Perëndimor të letërnjoftimeve (karta ID), të diplomave universitare si dhe marrëveshjen e kualifikimeve profesionale.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani i cili tha se tri marrëveshjet janë miratuar në kuadër të Procesit të Berlinit.

Nërpërmjet një postimi të bërë ai shkruan se Procesi i Berlinit ndihmon integrimin e rajonit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

 “Marrëveshjet janë të një rëndësie të jashtëzakonshme në kontekstin e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe shërbimeve, në përputhje me vlerat dhe praktikat më të mira të BE-së. Procesi i Berlinit e ndihmon integrimin e rajonit të Ballkanit Perëndimor në BE. Marrëveshjet janë të një rëndësie të jashtëzakonshme në kontekstin e lëvizjes së lirë të njerëzve dhe shërbimeve, në përputhje me vlerat dhe praktikat më të mira të BE-së. Procesi i Berlinit e ndihmon integrimin e rajonit të Ballkanit Perëndimor në BE”, shkruan Osmani në Facebook.

Procesi i Berlinit
Procesi i Berlinit u vendos në vitin 2014 me iniciativën e ish-kancelares gjermane, Angela Merkel, me qëllim të lidhjes dhe integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor përpara se të anëtarësohen në Bashkimin Evropian. Procesi i Berlinit shërben si një platformë për bashkëpunimin e nivelit të lartë ndërmjet përfaqësuesve zyrtarë të nivelit të lartë të së ashtuquajturës Gjashtëshja e Ballkanit Perëndimor, e cila përbëhet nga Shqipëria, Bosnje e Hercegovina, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Procesi përfshin edhe institucionet e BE-së, institucionet financiare ndërkombëtare dhe shoqërinë civile në rajon. Samiti i nëntorit në Berlin përfaqëson, gjithashtu, ringjalljen e procesit, që kur kancelari Olaf Scholz drejton Qeverinë në Berlin. Sipas njoftimit, samiti i ardhshëm do të organizohet në kryeqytetin shqiptar, Tiranë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

PD propozon Reformën Zgjedhore, Basha: U shtrijmë dorën çdo force politike për të sjellë një demokraci të standardit evropian

PD propozon Reformën Zgjedhore, Basha: U shtrijmë dorën çdo force politike për të sjellë një demokraci të standardit evropian