Kuvendi vulos nesër shpëtimin e Metës nga shkarkimi

TIRANE-Në datë 30 korrik do të mbyllet sesioni parlamentar i punimeve të Kuvendit të Shqipërisë për të nisur më pas deputetët pushimet. Nesër do të jetë seanca e parë nga tre të tilla që do të  zhvillohen resht. Kuvendi i Shqipërisë nesër në rendin e ditës ka vetëm një çështje për diskutim dhe ku nuk pritet që të ketë surpriza. Deputetët pritet që nesër të vulosin shpëtimin e Presidentit Ilir Meta nga shkarkimi.

Raporti i hartuar nga relatorja socialiste Klotilda Bushka dhe i miratuar nga socialistët me rezervën e Bashkim Finos dhe kundërshtimin e opozitarëve pritet që të votohet nesër. Historia nisi një vit më parë, ku presidenti Ilir Meta anuloi datën e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit, socialistët ngritën një komision të posaçëm hetimor për veprimet e kreut të shtetit, ndërsa rrugës iu shtua edhe ai për debatin në Gjykatën Kushtetuese.

Por në fund, socialistët arritën në përfundimin që Ilir Meta ka kryer shkelje, por jo aq të rënda sa të justifikojnë shkarkimin e tij nga detyra duke u tërhequr. Ndërsa për të parandaluar që një gjë e tillë të ndodhë në të ardhmen propozuan që të bëhet një ligj organik për institucionin e kreut të shtetit që sipas tyre të përcaktojë qartë dhe të mos e lejojë që të dalë nga kornizat.

Opozita parlamentare e kundërshtoi duke kërkuar shkarkimin e tij për anulimin e datës së zgjedhjeve të 30 Qershorit të vitit të kaluar. Megjithatë shumica socialiste nesër pritet që të mjaftohet vetëm me një vërejtje për Ilir Metën duke mbyllur kapitullin. Ndërkohë që në njërën nga seancat e tjera brenda sesionit, pritet që të miratohet hapja e listave dhe formula e re e koalicioneve, që kërkon ndryshime kushtetuese.

( Kliko këtu ) Raporti i plotë i Komisionit Hetimor për Presidentin Ilir Meta


Rendi i dites neser ne Kuvendin e Shqiperise

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të jetë Berisha pjesë e grupit parlamentar të PD në Kuvend?

Komento

Komente

 • LSI është Një KOPE HAJDUTËSH , qé pèr €URO QYL SHKÉRDHEJNË me DHUNË edhe MOTRAT e tyre !!!: 26/07/2020 17:44

  SEKTI i URRYER dhe i NEVERITSHËM PD , PS , LSI , PDIU , PDBNJ , PAA , PAD , janë RR E Z I K KOMBËTAR , dhe duhen ASGJËSUAR !!! SHQIPËRISË sonë të BUKUR , i DUHEN 200 AVNI RUSTEMË , SOT më shumë se KURRË , pèr ti ZHDUKUR nga FAQJA e DHEUT këto BANDA KRIMINALE , dhe ORGANIZATA MAFIOZE të KAMUFLUARA në Parti POLITIKE !! ÇOHU AVNI ♥️ RUSTEMI nga VARRI , sepse SHQIPTARËT janë në GJUMË

  Përgjigju
 • TIMI: 26/07/2020 14:20

  Te gjithe pjerdhin ne nje kungull thote nje shprehje e popullit. Per gjynaf eshte ky milet qe i vete pas dhe qe zihen per politike nga mengjesi deri ne darke.

  Përgjigju
 • peoples: 26/07/2020 14:08

  Turp mor shker**atat e mutit.Po hani ate qe e dhj*te nga b*tha.Te beje mire Edi Rama.Menduam se coc ishe po dole k*qe kandari

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 26/07/2020 13:42

  KLANSEKTI PS,PD,LSI me stermundim po loz mbase taktiken e fundit te planstrategjise tyre per te ngadalsuar dhe asgjesuar REFORMEN NE DREJTESI. Tashme KLANSEKTI SIPERM do te rimarre pak veten,ne muajin gusht ne Gjirin e Lalzit apo edhe me çarterat personale,per te perballuar Stuhine e Vjeshtes te [email protected] e cila do te shoqerohet me Stuhine Mbarepopullore ne zgjedhjet qe po afrohen me shpejtesi.Pritshmeria Mbarepopullore eshte ne kulmin e saj per te çuar para drejtesise [email protected] dhe tere shpuren e sotme e te djeshme. KLANSEKTI SIPERM do te marre goditje qe edhe nuk perceptohen duke i larguar nje here e pergjithmone nga uzurpimi pushtetit bashke me tentakulat qe kane ne distance. Kete BAST e ka vene [email protected] dhe POPULLI SHQIPTAR E MBESHTET MBI 85%.

  Përgjigju
 • Taulanti: 26/07/2020 13:14

  Arlind ke plotesisht te drejte PRESIDENTI z Ilir Meta po behet qendresa e FUQISHME opozitare kundra nje parlamenti monopartjak me nje shtet total ne mbrojtje te RILINDJES simbol I varferise se shqipetareve PAVARSISHT KUSH ESHTE LSI LISTAT E HAPURA DO TI SELEKSIONOJE TE GJITHA DUKE PERFSHIRE DHE RILINDJEN E ED RAMES te votosh sot per ed ramen eshte njelloj sikur ti besh varrin vetes

  Përgjigju
 • Arlindi: 26/07/2020 11:57

  Menoni ca lloj politike k^#%& kemi. Mbasi shkatrroi administraten me emrimet e LSI, tashi po shkatrron shtetin. Dhe insiston per ato palo koalicione vetem e vetem qe lsi te rimarre akoma pushtet dhe te rifilloje me emrimet neper zyra

  Përgjigju
  • Likja armiku i drejtësisē: 26/07/2020 13:00

   Pak rēndēsi ka tashmë ikēn apo nuk ik meta ! Duhen dekada pēr tē zhdukur morrat nga administrata, arsimi, ekonomia,drejrësia! E keqja tashmë ēshtë në modê,trendi, frymēzim për rininē ! Hajdutlliku ,pabesia injoranca kurvëria krimi janë virtyte të njerut dhjerokratikoleshist!×

Lajmi i fundit

John

Certifikatë vaksinimi dhe test negativ për të hyrë në restorant, Mali i Zi miraton masa të reja anti-COVID