Lajm i mirë për përtacët, ja sa 
minuta vrap duhet të bëni në ditë 

Lajm i mirë për përtacët, ja sa <br />minuta vrap duhet të bëni në ditë 
Nëse ju duket e paimagjinueshme të vraponi për më shumë se 10 minuta, edhe ju keni vendin tuaj në botën plot sakrifica të vrapimit. Në fakt, vetëm 10 minuta vrap në ditë, për pesë ditë në javë janë të mjaftueshme për të marrë të gjitha benefitet e këtij aktiviteti fizik.

Studiuesit në klinikën Mayo kanë zbuluar se të vrapuarit 50 minuta çdo javë, pra afërsisht 10 km, mund të mbrojë organizmin nga disa lloje të ndryshme sëmundjesh si artriti, diabeti, kolesteroli i lartë në gjak, tensioni i lartë dhe disa lloje kanceri.

Disa minuta vrap shërbejnë edhe si një terapi e mirë që mund t'ju bëjë të reflektoni për gjërat në jetën tuaj.
vrapi
Redaksia Online
(m.p/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Adoleshentët në rrezik nga shpërndarësit e drogës! Tushe dhe Dhori: Prindërit, mësuesit dhe policët të bëhen vigjilentë! Malaj: Stresi i të rinjve vjen nga gjendja ekonomike

Adoleshentët në rrezik nga shpërndarësit e drogës! Tushe dhe Dhori: Prindërit, mësuesit dhe policët të bëhen vigjilentë! Malaj: Stresi i të rinjve vjen nga gjendja ekonomike