LAJM I MIRË/ Qeveria merr vendim, shpërblen bluzat e bardha dhe efektivët e policisë për festat e fundvitit

LAJM I MIRË/ Qeveria merr vendim, shpërblen bluzat e bardha dhe efektivët e policisë për festat e fundvitit

Kryeministria

Qeveria shqiptare përmes një vendimi të marrë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave ka miratuar shpërblim për festat e fundvitit edhe për mjekët dhe efektivët e policisë.  Në VKM i bëhet një ndryshim vendimit të mëparshëm të Qeverisë që përjashtonte të gjithë punonjësit shtetëror nga organizimi i festës së fundvitit dhe shpërblimit për punën njëvjeçare.

Ky vendim i qeverisë vjen vetëm pak ditë pas miratimit të shpërblimit prej 50 mijë lekësh të vjetra për pensionistët.

Vendimi i plotë:

Nr. 1044, datë 18.12.2020 PËR NJË SHTESË NË VENDIMIN NR. 929, DATË 17.11.2010, TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE, “PËR KRIJIMIN DHE PËRDORIMIN E FONDIT TË VEÇANTË”, TË NDRYSHUAR

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës; të nenit 4, të ligjit nr. 10405, datë 23.4.2011, “Për kompetencat për përcaktimin e pagave dhe të shpërblimeve”, dhe të nenit 12, të ligjit nr. 88/2019, “Për buxhetin e vitit 2020”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Këshilli i Ministrave

VENDOSI:

Në fund të pikës 9, të vendimit nr. 929, datë 17.11.2010, të Këshillit të Ministrave, të ndryshuar, shtohet paragrafi, me këtë përmbajtje: “Përjashtimi kufizues sa më sipër nuk aplikohet për institucionet e kujdesit shëndetësor dhe strukturat e Policisë së Shtetit, mënyra e pagesës së të cilave përcaktohet, përkatësisht, nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor dhe Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit.”.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në Fletoren Zyrtare.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Beni: 24/12/2020 20:28

  Po garda republikes qe punojne 16 ore 365 dite ne vit Qe snjohin as festa as shtuna e diela dhe rrogen e lene rrugash neper sherbime duke mbijetuar me ushqim e kafe... pse sflitet per ndonje shperblim apo mbajne sklleverit ska problem?! Garda ka ngel opozite e perhershme dhe jetime pa nene pa babe, te gjithe e shfrytzojne, Askush sdo tia permendi emrin dhe ta vlersoje 10 % sa meriton. Qe ben jo pak pune e sakrifice.

  Përgjigju
  • Ceni: 24/12/2020 22:41

   Mos kujto se eshte ndonje shperblim i vecante o Ben!! Do te shperndahet ne forme shperblimi fondi i pagave qe ka mbetur pa u paguar per funksionet e paplotesuara!! Dmth nje repart i gardes ka 30 punonjes manget, por fondi i pagave eshte caktuar ne fillim dhe per mos ta kthyer mprapsh se quhet i parealizuar e shperndajne ne forme shperblimi....

 • Doktori: 24/12/2020 20:19

  Nuk është ndonjë gjë e madhe. Në fund të fundit është rroga e 13 që cdo punëdhënës dhe punëmarrës nënshkruan në një marrëdhënie pune.

  Përgjigju
  • Titi: 24/12/2020 20:33

   O doktor ku e gjete kete ne kontraten e punes? Dhe sigurisht kete vite qe hiqe keto dy kategori te tjeret jane paguar kot.. Po Po administrata eshte paguar kot

 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë