Largohet përfundimisht nga sistemi i drejtësisë, ish gjyqtarja e Apelit Shkodër Hajrie Muçmata! Shkarkohet nga KPA

Largohet përfundimisht nga sistemi i drejtësisë, ish gjyqtarja e Apelit Shkodër Hajrie Muçmata! Shkarkohet nga KPA

Hajrie Muçmata

Ish gjyqtarja e Apelit Shkodër Hajrie Muçmata nuk do të jetë më pjesë e sistemit të drejtësisë në vend. Ajo është shkarkuar sot nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit, nga trupa gjykuese Ina Rama kryesuese, Rezarta Schuetz relatorë dhe anëtarët Albana Shtylla, Natasha Mulaj, Sokol Çomo.

ILDKPKI, e kishte gjetur Muçmatën me probleme në deklarimin e pasurisë dhe e akuzonte atë për fshehje pasurie. Ndërsa KPK tha se nga analiza financiare rezultonte se gjyqtarja kishte mungesë burimesh të ligjshme në disa vite dhe në total 4.7 milion lekë.

Karriera e Hajrie Muçmatajt në sistemin e drejtësisë ka filluar në vitin 1999, si gjyqtare në Gjykatën e Kukësit. Në vitin 2009, ajo u emërua inspektore pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë ndërsa në vitin 2016, Znj. Muçmata u dekretua anëtare e Gjykatës së Apelit të Shkodrës nga Presidenti i Republikës.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Publikohet vendimi për dënimin e Juventusit: Pse u hoqën 15 dhe jo 9 pikë

Publikohet vendimi për dënimin e Juventusit: Pse u hoqën 15 dhe jo 9 pikë