Lavrov: Johnson dëshiron të krijojë një pretekst për të dërguar Marinën Mbretërore në Detin e Zi

Lavrov: Johnson dëshiron të krijojë një pretekst për të dërguar Marinën Mbretërore në Detin e Zi

Ministrit i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka akuzuar Londrën se kërkon pretekste që Marina Mbretërore Britanike të depërtojë në Detin e Zi dhe të bëhet përgjegjëse për proceset e lëshimit të grurit nga portet e Ukrainës.

"Kjo krizë ushqimore përdoret për një sërë qëllimesh, jo vetëm në fushën e propagandës, për të zbardhur Ukrainën dhe për të varur përsëri të gjithë qentë, për të falur shprehjen e vrazhdë, për Moskën. Edhe nëse dëgjoni, për shembull deklarata e Boris Johnson dhe Ministrit të tij të Jashtëm, po përpiqen qartë të krijojnë kushte, të gjejnë pretekste që Marina Mbretërore të depërtojë në Detin e Zi dhe të fillojë të menaxhojë pothuajse të gjitha proceset e lëshimit të grurit nga ato porte që janë minuar nga ukrainasit dhe që ukrainasit janë të detyruar të minojnë”, tha Lavrov gjatë një interviste në kanalin televiziv Rusia 1. Raporton "Ria Novosti".

 

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Moska: Luhansku është 'çliruar'! Kievi: Lysychansk nuk është nën 'kontrollin e plotë' të forcave ruse


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Po transportonte emigrantë të jashtëligjshëm, arrestohet 21-vjeçari në Korçë! U kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së (EMRI)

Po transportonte emigrantë të jashtëligjshëm, arrestohet 21-vjeçari në Korçë! U kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së (EMRI)