Legjenda e futbollit brazilian u nda nga jeta, Sylvinho: Mbetet dashuria për sportin, një nga emrat më të mëdhenj në Brazil

Legjenda e futbollit brazilian u nda nga jeta, Sylvinho: Mbetet dashuria për sportin, një nga emrat më të mëdhenj në Brazil

Sylvinho dhe Mario Zagallo

Mario Zagallo, legjenda braziliane e futbollit u shua në moshën 92-vjeçare, teksa cilësohet si një ndër më të mëdhenjtë në botën e 'lojës së bukur'. Zagallo ka fituar Kupën e Botës në dy edicione radhazi 1958 dhe 1962 me Brazilin, ndërsa si trajneri ia doli të triumfonte në vitet 1970 dhe 1994 po me brazilianët. Ai është personi i parë që ka fituar Kupën e Botës si futbollist e më pas si trajner.

Trajneri i Kombëtares, Sylvinho ka bërë një postim në rrjetet sociale, ku vlerëson kontributin e dhënë nga Zagallo dhe i shpreh ngushëllime familjes.

"Zagallo ishte një nga emrat më të mëdhenj që futbolli brazilian ka nxjerrë ndonjëherë. Kampioni i vetëm në futbollin botëror si lojtar dhe trajner. Trashëgimia e tij, karizma dhe e gjithë dashuria kushtuar futbollit ka mbetur. Ne të gjithë duhet të jemi mirënjohës. Ngushëllime familjes", shkruan trajneri brazilian i kombëtares shqiptare.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

‘TIMS’/ PS braktisi mbledhjen, Salianji: Kërkuan të bllokojnë punën pasi kanë gjëra për të fshehur

‘TIMS’/ PS braktisi mbledhjen, Salianji: Kërkuan të bllokojnë punën pasi kanë gjëra për të fshehur