Letra e Metës për Celibashin: Presidenti nuk di ku duhen bërë zgjedhjet

Letra e Metës për Celibashin: Presidenti nuk di ku duhen bërë zgjedhjet

Kreu i shtetit është institucioni që sipas Kushtetutës duhet të shpallë zgjedhjet në Republikën e Shqipërisë si në aspektin e zakonshëm, pra sipas radhës, si jashtë radhës.

Presidenti i Republikës nuk se ka shumë detyra, por dekretimin e zgjedhjeve i ka ndër të parat. Ilir Meta do të duhej të shpallte zgjedhjet në çdo bashki ku ka dalë një vend vakant; siç nisi me Shkodrën ku me largimin e kryebashkiakut të zgjedhur më 30 qershor, duhet t’i shpallte menjëherë zgjedhjet e reja.

La Voltana Ademin pa asnjë logjikë, e kështu ndodhi me bashkitë e tjera. Pasi Meta konsideronte si ëndërr siç e tha edhe vetë që t’i përsëriste zgjedhjet e 30 qershorit 2019, të cilave u vuri minat.

Sot ai ka deklaruar se është gati të dekretojë zgjedhjet e pjesshme bashkiake, por i ka kërkuar Kryetarit Shtetëror të Zgjedhjeve se ku duhet ndodhur kjo punë.

E ky është skandal i madh, pasi ndërsa Meta kishte ndjekur çdo presje dhe seancë dëgjimore të anëtarëve të gjykatës Kushtetuese, çka është shkelje, e mund të dënohet rëndë për qëndrimin që mbajti sot, ai nuk di ku duhet të shpallë zgjedhje, ku është fiks kompetenca e tij.

Ilir Meta tha sot se do të shpallë më në fund zgjedhjet e pjesshme, a thua se është një gjë fakultative. E tha që u përpoq të mos u mbante po nuk ka t’ia mbajë.

Është shkelje Kushtetuese flagrante, që çdo gjyqtar i Kushtetueses mund ta vejë re thjesht duke renditur kompetencat e Presidentit.

Ilir Meta, tha se sot i ishte mbushur mendja që të niste procesin e dekretimit të zgjedhjeve të pjesshme, ndërkohë që ai do të duhej që të firmoste dekretin në ditën e publikimit të vendimit të Gjykatës Kushtetuese, ose së paku në publikimin e tij në Fletoren Zyrtare.

Për të mos folur për shantazhet ndaj Gjykatës Kushtetuese për “ndjekje disiplinore”, po kjo është lëndë e skandal më vete./TemA

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lulka fha agathi: 14/01/2022 23:31

  Kokat hengshin te dy, se kur dilte ajo silikonja e agushit perkrah lulkes e birishes i pelqente agushit, tani qe u prishen inteteresat,qe vetem ata te katert i dine, po ankohen per njeri tjetrin neper studio televizive e konferenca tellalli te presidences.

  Përgjigju
 • Cubi: 14/01/2022 22:15

  Kur se ka dhj"""" kushtetuten ky qen I zgjebosur nga 4 vjet???????????????????????? Cfar te mire dhe cfar detyre ka zbatuar nga 4 vjet??????????? Dhe tani ne presim te bej detyren qe i ngarkon kushtetuta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Shpresojm se mbase eshte kujtuar se eshte kryetar shteti. U pikaaaaa

  Përgjigju
 • Celibash: 14/01/2022 21:25

  Ky dru i shtrember ne presidence nuk ka faj pse nuk di ne sa zona do shtrihen zgjedhjet e pjesshme, po ti thoni sa flori e leke ka planifikuar te vjedhe, te jeni te sigurte se i llogarit edhe me presje dhjetore deri ne infinit,vetem e vetem qe t'i shtohen sa me shume. Kellirat me pushtet e politike.

  Përgjigju
 • Psikoterapisti: 14/01/2022 20:30

  Ne kete Qhqiperine tonene cdo institucjon shteteror jane vendosur njerzit me negative,hajdut vagabonde psiopat njerez te hurit e te litarit qe ligjet vet ibejne porjo per vvete sepse ata mund ti zbatojne kur ju do qejfi madje edhe kur moszbatimi i tyrecenon interesat e Kombit.Ata heqin evene njeritjetritpasi binden se ai eshte hajdut vagabond psikopat osedrogaxhi prandaj mos uhabisni meveprimet e tyre dhe KUJDES ti qytetari i thjesht se poshkelet lixhin qoft edhe per nje gje te thjesht vendin e kini ne burg.Mere neku jetojme.Kush e vuri psikopatin president?...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij