Lezhë/ Pas një dekade banorët e fshatit Gjadër kanë një vend ku do prehin të vdekurit

Lezhe- Sigurimi i vendit ku do të prehen të vdekurit nuk do të jetë më problem për banorët e fshatit Gjader në Njësinë Administrative të Dajçit në Lezhë.

5 mijë metra katror tokë janë vënë në funksion të varrezave, duke i dhënë zgjidhje një shqetësimi 10-vjeçar në këtë zonë. Investimi është realizuar nga Bashkia Lezhë dhe i jep zgjidhje problematikes të pakten për 4 dekadat e arshme.

Zgjidhja e problemit të varrezave në këtë fshat, u prit mjaft mire nga banoret dhe përfaqësuesit e klerit katolik, të cilët thonë se nuk kishin një vend ku të preheshin të vdekurit.

Fshatit Gjader i mungonin varrezat prej të pakten 1 dekade dhe banoret detyroheshin të varrosnin të vdekurit në zona të tjera apo në toka bujqësore afer banesave të tyre.

S.G//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 17/04/2024 00:34

    10 vite burokraci dhe befas u gjet zgjidhja! Pikerisht tani qe ne Gjader do te ngrihet dhe kampi i refugjateve?! Koncidence e cuditshme! Besoj se po behemi gati per cdo gje !

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit