Lezhë/ Përurohet memoriali kushtuar Gazullorëve, dinastia 500-vjeçare që ‘prodhoi' personalitete

LEZHË- Përgjatë 5 shekujve i dhanë vendit emra të shquar, por pak flitet për ta. Prelatë, pedagogë, diplomatë, matematikanë, astronomë, deputetë e gjuhëtarë, si këshilltarë të Skënderbeut e të persekutuar të sistemeve. Bëhet fjale për dinastinë e Gazullorëve në Dajç të Lezhës, të cilët janë përjetësuar në një përkujtimore.

Ipeshkvi i Dioqezës së Sapes, Dom Simon Kulli e cilësoi këtë memorial, një ngjarje të rëndësishme për Dajçin.

Për drejtorin rajonal të arsimit Bardhok Pulaj, historiografia ka bërë pak, e në shkolla flitet shumë pak për ta. Ndërsa kryebashkiaku Pjerin Ndreu tha se më në fund, vlera e kësaj familjeje mori vëmendjen e duhur.

Në emër të Dajçit, Zef Ndreca kujtoi së pluhuri i harresës kishte rënë për dekada me radhë edhe mbi Gazullorët. Dinastia e gazullorëve ka vendosur në histori emra të njohur që kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm brenda dhe jashtë vendit.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Holanda do të lehtësojë kufizimet pavarësisht valës së re të infeksioneve