Legalizimi i kanabisit mjekësor, sociologu në Report Tv: Vlerat e dobishme, por s’kemi institucione për t’u mbrojtur! Varësia nga droga është rritur, ulet mosha e përdorimit

Sociologu Gëzim Tushe, i ftuar në Report Tv tha se varësia ndaj drogës është rritur ndjeshëm në vendin tonë, ndërsa theksoi se nga ana tjetër mosha e përdoruesve të saj është ulur, duke filluar nga 12 vjeç.

Sociologu e vuri theksin te rrezikshmëria dhe pasojat e rënda të pakthyeshme të drogës, duke thënë se pavarësisht se zgjidhja duket të jetë rehabilitimi, është një proces i vështirë.

“Varësia nga drogat është rritur shumë, është ulur mosha e përdorimit 12-25 vjec ka filluar përdorimi. Ka një përputhje mes pjekurisë seksuale dhe varësisë nga hashashit, këto të bashkuara sjell pasoja të pariparueshme për adoleshentët.  Droga është shumë e rrezikshme. Rehabilitimi është shumë e vështirë, kush e përdor e ka të vështirë të largohet. Edhe kur rehabilitohen, ngelen me pasoja.”, tha ai.

I pyetur nga gazetari Andi Kapxhiu në “Sot Live në Shqipëri” lidhur me legalizimin e kanabis mjekësor , Tushe tha se ka vlera të dobishme dhe do të ishte një “boost” për ekonominë e vendit.

“Vlerat mjekësore të kanabisit janë të dobishme nëse përdoren siç duhet. Puna është a jemi ne gati për një gjë të tillë? Kemi problematik për prodhimin, eksportin dhe përdorimin. Në shkollat 9-vjecare ke spaçator që i shpërndajnë dogratë. Duhet një kufi mes të lejuarës dhe të ndaluarës. E parë nga pikëpamja ekonomike, duket gjë pozitive. Nga ajo sociale...kujtojmë që vendin ynë e ka prodhuar, transportuar në të gjithë botën, kështu njihemi ne”, tha sociologu.

Tushe vuri theksin tek aspekti pozitiv i legalizimit të kanabisit, por nga ana tjetër kujtoi se ne nuk kemi institucionet e duhura për të parandaluar abuzimet.

“Duhet të rregullojmë parandalimin dhe përmirësimin. Nuk kemi institucionet e parandalimit! Garancia kryesore dhe mbrojtja kryesore e fëmijëve vjen nga familja.”, tha ai.

 

J.GJ./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Akuzat për përdhunim, arrestohen dy lojtarët e klubit të Premier League në Angli

Akuzat për përdhunim, arrestohen dy lojtarët e klubit të Premier League në Angli