Ligji për Akademinë e Shkencave përfundon në Kushtetuese, Zhupa dorëzon padiën: Nga ‘Basha’ firmos Nebiaj, Açka jo!

Ligji për Akademinë e Shkencave përfundon në Kushtetuese, Zhupa dorëzon padiën: Nga ‘Basha’ firmos Nebiaj, Açka jo!

Deputetja Ina Zhupa me avokatin Franc Nuri para Gjykatës Kushtetuese

Deputetja Ina Zhupa dorëzoi në Gjykatën Kushtetuese padinë për ligjin e ri të Akademisë së Shkencave me pretendimin se është anti-kushtetues.

Ky ligj, që i jep mundësinë e mandatit të dytë Skënder Gjinushit sipas Zhupës, është një njollë e zezë për Akademinë e Shkencës.

'Ligji garanton vetëm futjen e hundës së politikës në Akademinë e shkencave dhe asgjë tjetër për Akademinë e Shkencave. Ky ligj në fakt u bë për të dhunuar akademizmin, për të dhunuar Akademinë e Shkencave', shprehet deputetja.

Në mesin e 37 firmëtarëve, Zhupa tha se nga grupi Basha ka firmosur vetëm Oriela Nebijaj ndërsa ka refuzuar të firmosë kryetarja e Komisionit të Medias, Flutura Açka.

 

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Buda: 11/05/2024 05:08

    Une i njoh mire veprimtarite shkencore te Akademise se Shkencave qysh ne vitin 1972 dhe ju them me bindej se askush nuk e ka menaxhuar krijimtarine shkencore me mire se Prof. Skender Gjinushi.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Protestuesit bllokojnë rrugët izraelite dhe kërkojnë zgjedhje të reja

Protestuesit bllokojnë rrugët izraelite dhe kërkojnë zgjedhje të reja