Ligji për bletarinë, diskutime në Veprimtarinë Prodhuese, Federata e Bletërritësve: Çdo koshere të regjistrohet

Ligji për bletarinë, diskutime në Veprimtarinë Prodhuese, Federata e Bletërritësve: Çdo koshere të regjistrohet

Foto ilustruese

Edhe pse projektligji për bletërritësit u miratua nga Këshilli i Ministrave së bashku me palën e interesit, diskutimet nuk munguan në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese.

Në projektligjin për bletarinë u vendos kushti për të gjithë ata që kanë qoftë edhe një koshere të regjistrohen pranë agjencive rajonale bujqësore. Por ky vendim duket i pamjaftueshëm për  shoqata e bletërritësve, të cilëve kërkojnë që bletarët gjithashtu të kenë detyrimin ligjor të regjistrohen pranë  tyre.

“Bletarët duhet të regjistrohen edhe në shoqatën lokale të bletërritësve. Mosregjistrimi i bletarëve që kanë një numër të vogël kosheresh krijijnë mundësinë e përhapjes së sëmundjeve“- shprehet Viktor Maluta nga federata e bletarëve.

Por kjo kërkesë nuk u mirëprit nga anëtarët e komisionit.

“Mua nuk më duket i drejtë detyrimi për tu anëtarësuar.”

|Në ligjin për bletarinë nuk vëmë dot detyrimin që ai të ketë anëtar shoqate me patjetër.”

Federata e bletërritësve në këtë komision kërkoi të gëzojë më shumë të drejta se drejtoria bujqësore.

”Duhet të bashkëpunojë me shoqatën lokale që të japë ose jo leje për shtegtim. “

Por një kërkesë e tillë u kundërshtua nga vetë kryetarët e shoqatave. Pasi pengesa e shtegtimeve do të ulte rendimentin dhe cilësinë e mjaltit.

Pr/ligji, i hap rrugën regjistrit të bletarëve, ku do të pasqyrohen kolonitë e bletëve, parqet ku do të ushqehen, ecuria shëndetësore, migrimi i tyre etj, synon krijimin markës “Made in Albania” të mjaltit. Për Krifcën, ky projektligj është hartuar pas diskutimit me bletarët e shoqatat e bletarëve dhe përmes këtij kuadri ligjor do të bëhet i mundur certifikimi i produktit shqiptar, regjistrimi, si edhe kontrollet për bletërritësit apo masat administrative. Përmes unifikimit të produktit, Krifca tha se mjalti i bletërritësve shqiptarë do të shitet edhe në vendet e rajonit apo më gjerë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!