Linda Rama me fjalët e Kadaresë për negociatat: Shqiptarët e kanë humbur dy herë Evropën...sot jetojnë prapë në ankth

Bashkëshortja e Kryeministrit Rama, Linda Rama me anë të një statusit në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me shtyrjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Linda Rama ka zgjedhur fjalët e shkrimtarit Ismail Kadare i cili shkruan për shqiptarët dhe ëndrrën e madhe europiane. Sipas Kadares shqiptarët jetojnë prapë në  ankthin e humbjes së tretë.

"Shqiptarët, e kanë humbur dy herë Evropën: në shekullin XV dhe nën sundimin komunist. Sot, pas përmbysjes së komunizmit, shqiptarët jetojnë prapë në  ankthin e humbjes së tretë të Evropës. Ju që jetoni në zemër të saj, nuk mund ta kuptoni se ç’është ky ankth. " shkruan Linda Rama.

E.L./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?

Komento