Lirimi i anëtarit të bandës së Durrësit/ Gazetari i Shqiptarja.com: Ja pse gaboi gjyqtarja e Krujës

Endrit Dokle, anëtari i bandës së Durrësit u lirua sot nga gjyqtarja e Krujës, Enkelejda Hoxha pasi i shoi dënimin përjetë duke e ulur në 25 vite, ndërsa më pas me argumentin se ka kryer 3/4 e vuajtjes së burgut e liroi dhe 5 vitet që i kishin mbetur ia kaloi në liri me kusht me provë. Por cfarë parashikon kodi në këtë rast?

Gazetari i Shqiptarja.com Elton Qyno shprehet se që një i dënuar me burg të përjetshëm të përfitojë lirinë me kusht duhet që të ketë bërë 25 vite burg dhe vetëm atëherë mund të ketë hapësirë ligjore për ta liruar. Dokle u dënua për tre vrasje të Avni Gashit, Dritan Dishës dhe Erion Lames.

Ai gjithashtu u dënua edhe për vepra të tjera penale të rënda. Endrit Dokle organizoi edhe katër atentate kundër Lulzim Berishës, i cili nga shok i tij u kthye në armik duke sjellë përplasje mes bandës. Një tjetër debat i fortë lidhet edhe me Dritan Dajtin, që iu hoq dënimi përjetë duke u dënuar 25 vite burg për vrasjen e 4 policëve në Durrës.

Gazetari i Shqiptarja.com Elton Qyno thotë se 'Dritan Dajti maksimumi për 5 vite është jashtë sepse pjesën më të madhe dhe dërrmuese të dënimit ky e ka kryer gjatë paraburgimit që përllogaritet një ditë e gjysmë' tha ai.

  • Sondazhi i ditës:

    A janë të përballueshme për ju çmimet e produkteve ushqimore?

Komento

Komente

  • Hasani: 14/01/2020 22:08

    Nuk ka gabuar gjyqtarja por ja erresoi syte paraja.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Vokshi akuza Ramës: Ka paracaktuar zëdhënësen e PS-së në krye të AMA! Tjetër goditje demokracisë dhe lirisë së medias