Tensionet në veri të Kosovës, Lista Serbe paralajmëron protesta për targat

Tensionet në veri të Kosovës, Lista Serbe paralajmëron protesta për targat

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se serbët nuk mund ta tolerojnë terrorin e Prishtinës dhe paralajmëroi protesta në të gjitha institucionet e Kosovës.

Ai në konferencën për media ka theksuar se në Bruksel nuk është arritur asnjë marrëveshje, për të cilën është përgjegjëse Prishtina, gjë që mund të dëgjohet edhe nga përfaqësuesit ndërkombëtarë.

Ai tha se ata duan të jetojnë në paqe, të jenë vetvetja në vendin e tyre dhe të qëndrojnë në shekullin e tyre, për arsye se nuk i shkon askujt kur flitet për Asociacionin.

“Ne duam vetëm paqe. Nuk i shkon askujt kur flasim për Asociacionin. Në kërkojmë vetëm të zbatohen marrëveshjet e nënshkruara. Duam të jetojmë në paqe, të jemi vetvetja në vendin tonë dhe të qëndrojmë në shekullin tonë. vatrat. Shkarkimi i Nenad Gjuriqit, vendimi për anulimin e targave serbe dhe fakti që Asociacioni nuk është formuar ende. Me ne është edhe Ivan Todosijeviq, i cili u dënua për fjalët e tij. Njësia Speciale e Policisë po ngacmojnë vëllezërit, motrat tona, janë katër baza të reja, na kanë ndaluar vaksinimin, zgjedhjet, referendumin, kanë qëlluar Sreçko Sofronijeviqin, e kanë ndaluar Dragica Gasiqin të blejë bukë, ka pasur sulme të panumërta dhe këto janë mesazhe të qarta se nuk na duan këtu, si dhe për të kthyerit se nuk janë të mirëpritur”, tha Rakiq.

Në fund, në fjalë e tij para mediave, ai shtoi se serbët nuk duan të vuajnë në territorin e Kosovës.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash