Lituania thirrje NATO-s: Duhet të dërgoni tanke moderne në Ukrainë

Lituania thirrje NATO-s: Duhet të dërgoni tanke moderne në Ukrainë

1669741253_gabriel.PNG

Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, i ka bërë thirrje NATO-s që t'i sigurojë Ukrainës tanke moderne luftarake për t'i dhënë asaj një avantazh ushtarak kundër Rusisë gjatë muajve të dimrit. 

Ukraina ka kërkuar në mënyrë të përsëritur tanke më të avancuara nga prodhuesit kryesorë të armëve të NATO-s, duke thënë se ato mund të ndihmojnë në konsolidimin e përfitimeve veçanërisht në rajonin e Donbasit, raportojnë mediat e huaja.

Aleanca ushtarake perëndimore ka hezituar të furnizojë armë të tilla, pasi ka frikë se mund të rrisë rrezikun e një konflikti të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Disa orë më parë, Moska paralajmëroi SHBA-në kundër përfshirjes më të madhe në Ukrainë dhe tha se kjo do të rriste "risqet".

Por, duke argumentuar që tanket të sigurohen, ministri i Jashtëm i Lituanisë Gabrielius Landsbergis tha: "Kam biseduar me një numër ekspertësh ushtarakë dhe përgjigja që po dëgjoj është se nëse kemi siguruar tanke deri në këtë dimër, le të themi janar, ajo mund të bëjë ndryshim”.

Ai tha se autoritetet ukrainase i kishin thënë atij se kishin "pilotë" të aftë për të operuar tanke luftarake të NATO-s, duke sugjeruar se disa kishin kaluar tashmë trajnime proporcionale në territorin e aleancës. 

"Është një vendim politik, sepse nga një perspektivë ushtarake gjatë dimrit, kur vija e frontit po stabilizohet, nëse nevojitet një goditje shtesë, atëherë kjo mund të arrihet duke siguruar tanke shtesë beteje", tha ai. 


Lajmi kryesor:

Lufta, Kievi: 84 raketa ruse po hyjnë nga Deti i Zi në Mesdhe! Senati tërheq amendamentin që zgjati dërgesën e armëve në Kiev me një vit


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Intervistë/ Historiani Paskal Milo: Takimi i Ambasadës së SHBA-së s`është kundër Kurtit, të formohet Asociacion evropian

Intervistë/ Historiani Paskal Milo: Takimi i Ambasadës së SHBA-së s`është kundër Kurtit, të formohet Asociacion evropian