Lleshaj për grabitjen në Rinas: Koncesionari dështoi, u njoftuam nga një palë e tretë

I pyetur në lidhje me punën e Policisë së Shtetit, gjatë grabitjes së ndodhur në Rinas ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka deklaruar se është mjaftë i kënaqur.

"I kemi pak a shumë të qarta skenat se si kanë ndodhur ngjarjet në Rinas. Policia reagoi në mënyrë kritike për fatin e hetimeve. Kjo më bën krenar. Jam besim plotë se do të zbardhet ngjarja. Arrrestimi i grabitësve do të bëhet. Do të punohet për rikuperimin e parave." ka thënë Lleshaj.

Ndërsa për grabitësit Lleshaj ka thënë se kanë qënë 5 persona aktiv në grabitje. "Bëhet fjalë për 5 persona aktiv por kjo nuk përjashton bashkpuntorët dhe sinkronizuesit të tyre" ka deklaruar Llleshaj.

Ndërsa në lidhje me reagimin ndaj konçesionarit kinez që operon në Rinas Lleshaj ka deklaruar se të gjitha reagimet ndaj tyre ishin të pranueshme pasi sipas tij, ky konçesionar është paralajmëruar disa herë në lidhje me sigurinë e aeroportit.

"Gjaknxehtësinë e kursej nuk ishte gjaknxehtësi ishte reagim që vjen pas një analize. Koncesionari ka pasur përgjegjësi në bazë të një ligjit për zonën e koncesionit. Eshtë përgjegjes për të gjitha portat e hyrjes në mënyrë eksplicide. Fakti se koncesionri dështon për t'i dhënë kohë policisë. Mund te kishte bërë një porte që reziston  dy minuta. Ky koncesionar që ka te ardhura të mëdha dhe të mos ndërtojë një porte... Detyra e tyre ka qenë të garantojë sigurinë. Fakti që porta hapet pa rezistenc dhe nuk njoftohet policia. Jemi njoftuar 5 minuta pas grabitjes dhe ka qënë i dyti në radhë ka ardhur nga një palë e tretë ka ardhur nga një kompani e transportit të parave. Ne kishim një grup të gatshëm jashtë aeroportit, pasi nuk jepej akses që të hynte brenda. Ne kemi një strukturë  të FNSH që kanë tentuar të hynë. Kjo ka qenë punë sekondash dhe pasi nuk u është hapur porta ata kanë shkuar në ndjekje të grabitësve. Fakti që as nuk njofton dhe as nuk ofron sigurinë është e papranueshme. Madje koncesionari eshte gjobitur, Administratorit të kompanisë së sigurisë fizike i është hequr licenca nga Aviacioni Civil" ka thënë ndër të tjera Lleshaj.


Lajmi kryesor:

'97-të e dytë?! Lleshaj-Berishës: Çdo parti ka të drejtë të kthehet në bandë, por qytetarët nuk i pengon dot askush për të votuar (VIDEO)


/G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Ishin duke shkuar për në Kishën e Laçit, drejtuesja humb kontrollin e mjetit dhe përfundon në përrua! Shpëtojnë mrekullisht dy të rejat

Ishin duke shkuar për në Kishën e Laçit, drejtuesja humb kontrollin e mjetit dhe përfundon në përrua! Shpëtojnë mrekullisht dy të rejat