Lufta/ Sulm në territorin rus, Belgorod, Moska: Regjimi antiterror, i vendosur pas sulmit ukrainas! Shumica e banorëve në zonat kufitare janë larguar

Lufta/ Sulm në territorin rus, Belgorod, Moska: Regjimi antiterror, i vendosur pas sulmit ukrainas! Shumica e banorëve në zonat kufitare janë larguar

Belgorod

Një sulm ka ndodhur ditën e sotme në rajonin e Belgorodit në Rusi, ku disa tanke kanë bombarduar ndërtesa të shumta. Lidhur me sulmin ka reaguar edhe Rusia, që e ka konsideruar si një përpjekje të ukrainasve për të hequr vëmendjen nga Bakhmuti që sipas tyre është tashmë nën kontrollin e tyre.

Ndërsa nga ana tjetër, Kievi ka mohuar akuzat, duke thënë se një sulm i tillë mund të jenë bërë edhe nga grupet guerrile ruse. Ndërsa guvernatori rus në këtë rajon, u shpreh se si pasojë e sulmeve nga Ukraina shumica e banorëve në këto zona kufitare janë larguar duke braktisur shtëpitë e tyre. 

Bakhmut "është vetëm në zemrat tona" , tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nga takimi i G7 në Hiroshima , duke lënë të kuptohet se qyteti nuk ekziston më dhe është shkatërruar plotësisht. Dhe për të konfirmuar situatën në qytetin e vogël Donbass, i cili prej dhjetë muajsh ka qenë skena e betejës më brutale të luftës, është gjenerali Oleksandr Syrsky, i cili deklaroi se ushtarët e tij në fakt kanë humbur kontrollin total.

 Por fati i qytetit është ende i pasigurt. Rusët që deklarojnë dorëzimin total, u bën jehonë edhe presidenti ukrainas, i cili mohon pushtimin. Ndërkohë, gjatë natës sulme të reja ruse në Dnipro.

Transferimi i avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë do të ngrinte çështjen e përfshirjes së NATO-s në konflikt. Kështu ka thënë ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara, Anatoly Antonov, në disa komente të publikuara në kanalin e mesazheve Telegram të ambasadës.

Antonov tha gjithashtu se çdo sulm ukrainas në Krime do të konsiderohet si një sulm ndaj Rusisë.

“Është e rëndësishme që Shtetet e Bashkuara të jenë plotësisht të vetëdijshme për përgjigjen ruse”, tha ai. "Në Ukrainë, nuk ka infrastrukturë për të operuar F-16 dhe nuk ka as numrin e nevojshëm të pilotëve dhe personelit të mirëmbajtjes," theksoi Antonov. Çfarë do të ndodhë nëse avionët luftarakë amerikanë nisen nga aeroportet e NATO-s, të kontrolluara nga ‘vullnetarët’ e huaj?”, përfundoi ambasadori.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:52
Sulmi në Belgorod, guvernatori rus: Shumica e banorëve në fshatrat kufitarë me Ukrainën janë larguar

Guvernatori Vyachelslav Gladkov, ka deklaruar se shumica e banorëve të fshatrave në rajonin e Belogordit pranë kufirit me Ukrainën janë larguar nga territori.

"Shumica e banorëve të fshatrave në rajonin e Belgorodit pranë kufirit me Ukrainën ku sot u zhvillua një inkursion nga përtej kufirit janë larguar nga territori"- tha Gladkov.

Ora 22:01
Sunak kundër armëpushimit mes Rusisë dhe Ukrainës: Taktikë e gabuar, nuk çon në paqe të qëndrueshme

1684140464_zelenskysunak.JPG

Kryeministri britanik, Rishi Sunak u shpreh se thirrjet për të ngrirë konfliktin në Ukrainë janë absolutisht të gabuara dhe duhet të tërhiqen.

Kështu deklaroi Sunak në parlamentin britanik, duke iu përgjigjur deputetit dhe ish-liderit të Partisë Laburiste, Jeremy Corbyn , i cili i bëri presion për një armëpushim. Kryeministri tha se nuk mund të mos pajtohej më me Corbyn, i cili tani është në radhët e pavarura. Në fakt, sipas Sunak, një pezullim i përkohshëm i luftimeve nuk do të çonte në një "paqe të drejtë dhe të qëndrueshme" në Ukrainë.

Ora 19:12
Sulmohet rajoni rus i Belgorodit, Moska: Përpjekje e ukrainasve për të hequr vëmendjen nga Bakhmuti! Kievi: S’kemi lidhje me sulmin

Forcat ukrainase kanë hyrë në territorin rus të rajonit të Belgorodit ku po zhvillohen përleshjet me forcat e Moskës. Kështu u shpreh guvernatori i rajonit, Vyacheslav Gladkov i cili tha se ka forcat ukrainase kanë hyrë në territor me helikopterë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov e konsideroi këtë sulm si një inkursion të Ukrainës për të larguar vëmendjen nga Bakhmuti, që sipas tij është pushtuar nga forcat ruse.

Nga ana tjetër, këshilltari i presidentit ukrainas, ka mohuar që Ukraina të ketë lidhje me sulmet në rajonin e Belgorodit të Rusisë. Podolyak tha se ishin vetë grupet guerrile të rusëve që kishin sulmuar.

Ora 11:23
Kreu i republikës së Vetëshpallur të Donsteskut: Çminimi i Bakhmutit ka filluar

1684747419_grwg.JPG

Deminimi i Bakhmutit ka filluar. Kjo u bë e ditur nga kreu në detyrë i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR) Denis Pushilin. "Ka një çminim paraprak të qytetit," tha ai për kanalin televiziv Rossiya-24. Forcat ruse që çliruan qytetin po kontrollojnë ndërtesat për eksplozivë, tha Pushilin. "Për ne është e rëndësishme të bëjmë një çminim të plotë dhe të plotë. Kjo është një punë shumë e mundimshme dhe e vështirë, duke pasur parasysh shkallën e armiqësive që kanë ndodhur."

G.MO/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Real Madridi 'mbret' edhe në Itali, Interi një gol në Champions League! Arsenal dhe United humbasin me përmbysje, fiton Bayern Munich

GOLAT/ Real Madridi 'mbret' edhe në Itali, Interi një gol në Champions League! Arsenal dhe United humbasin me përmbysje, fiton Bayern Munich