Lufta/ Moska për plumbat e uraniumit të varfëruar: Perëndimi luan me zjarrin! IAEA, pas sulmit në Zaporizhzhia: Siguria e uzinës është e pasigurt

Kievi raporton se Rusia po kryen bombardime në disa vende ndërsa që fundmi ka sulmuar edhe ndërtesat e banuara në Zaporizhzhia duke lënë të vdekur 1 person dhe 25 të plagosur, mes tyre edhe fëmijë.

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar se Moska do të detyrohet të reagojë nëse Mbretëria e Bashkuar i siguron Ukrainës municion tankesh me përmbajtje uraniumi që mund të shpojnë forca të blinduara.

“Mbretëria e Bashkuar, njoftoi jo vetëm furnizimin me tanke në Ukrainë, por edhe predha me uranium të varfëruar. Nëse kjo ndodh, Rusia do të detyrohet të reagojë”, u tha Putin gazetarëve pas bisedimeve me liderin e Kinës Xi Jinping në Kremlin. “Nëse e gjithë kjo ndodh, Rusia do të duhet të përgjigjet në përputhje me rrethanat, duke pasur parasysh se Perëndimi kolektivisht tashmë ka filluar të përdorë armë me një komponent bërthamor”, tha Putin, pa dhënë detaje.

Uraniumi i varfëruar është një nënprodukt i procesit të pasurimit bërthamor që përdoret për të prodhuar lëndë djegëse bërthamore ose armë bërthamore. Rëndësia e tij është e përshtatshme për t'u përdorur në raunde shpuese të armaturës pasi i ndihmon ata të depërtojnë lehtësisht në çelik.

Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin e ka përshkruar këtë municion si "metal të rëndë kimikisht dhe radiologjikisht toksik".
Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar hodhi poshtë paralajmërimin e Putinit të martën, duke thënë se predhat e blinduara kishin qenë pajisje standarde për dekada dhe nuk kishin të bënin me armët apo aftësitë bërthamore.

Ministria akuzoi Rusinë për dezinformim të qëllimshëm për përshkrimin e municionit si "armë me një komponent bërthamor".

“Rusia e di këtë, por qëllimisht po përpiqet të dezinformojë”, tha ministria britanike.

Instituti për Studimin e Luftës, një institut me bazë në SHBA, tha të mërkurën se Putini e kishte portretizuar municionin si përshkallëzues për të penguar ndihmën perëndimore të sigurisë, pavarësisht se predhat nuk përmbajnë asnjë material të zbërthyer ose radiologjik.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:26
Shtëpia e Bardhë: Takimi Putin-Xi Jinping nuk do t'i japë fund luftës në Ukrainë 

1679520425_haj.JPG

Presidenti i Kinës Xi Jinping përfundoi vizitën e tij tre-ditore në Moskë, ku një prej çështjeve kryesore të diskutuara ishte propozimi kinez për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Mirëpo, siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës në Shtëpinë e Bardhë, Patsy Widakuswara, presidenca amerikane është pesimiste që bisedimet e udhëheqësit kinez me presidentin rus Vladimir Putin do të hapin rrugën për paqe në Ukrainë.

Ora 22:10
Princi William udhëtim sekret në Poloni! Takon trupat britanike që mbështesin Ukrainën

Princi William i Britanisë ka bërë një vizitë të papritur në Poloni të mërkurën, duke takuar trupat britanike dhe polake të stacionuara pranë kufirit Ukrainë-Poloni.

Princi i Uellsit vizitoi fillimisht bazën e Forcave të Mbrojtjes Territoriale të Brigadës së 3-të në Rzeszóë, ku takoi ministrin polak të Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Ai foli me ushtarët britanikë dhe polakë për mbështetjen e madhe që po i ofrojnë Ukrainës.

Më pas 40-vjeçari mbretëror u takua me anëtarë të Forcave të Armatosura Britanike për të mësuar më shumë se si ata kanë bashkëpunuar me homologët e tyre polakë duke kryer operacione në mbështetje të Ukrainës.

Duke zbritur në kryeqytetin polak të Varshavës, William tha se“Kombet tona kanë lidhje të forta. Nëpërmjet bashkëpunimit tonë në mbështetje të popullit të Ukrainës dhe lirisë së tij, që janë edhe liritë tona dhe tuajat, këto lidhje forcohen më tej”, tha trashëgimtari i fronit britanik.

Princi William dhe zëvendëskryeministri polak dhe ministri i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak (në qendër majtas) pozojnë për një foto në grup me trupat britanike dhe polake.

Princi William përshëndeti anëtarët e ushtrisë britanike gjatë vizitës.

Ora 21:33
Gjykata Penale lëshoi urdhërarrest për Putinin, kërcënon moderatori rus: Do përgjigjemi me armë bërthamore 

1679517297_put9j.JPG

Një prezantues i televizionit shtetëror rus të dielën bëri thirrje për një sulm bërthamor ndaj çdo vendi që përpiqet të ndalojë presidentin rus Vladimir Putin lidhur me urdhërarrestin e lëshuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC). Vladimir Solovyov e bëri paralajmërimin gjatë një transmetimi të fundit të emisionit të tij në kanalin shtetëror Russia-1, duke thënë se një përpjekje për të mbajtur liderin rus do të rezultonte në një "sulm të menjëhershëm bërthamor". Solovyov e filloi sharjen e tij duke iu referuar një deklarate të fundit të bërë nga ministri gjerman i drejtësisë Marco Buschmann në lidhje me urdhër-arrestin e ICC.

 "Gjermania do të jetë e detyruar të arrestojë presidentin Putin nëse ai hyn në territorin gjerman dhe t'ia dorëzojë GJPN-së," i tha Buschmann gazetës gjermane Bild am Sonntag .

"Në përgjithësi, çdo strukturë apo çdo vend që madje guxon - si plehrat gjermane, ministri i - çfarë është? - drejtësia," tha Solovyov gjatë fjalimit të tij në ajër, sipas përkthimit të Scarr. "Të thuash se ata do të përpiqen të zbatojnë [vendimin]... Sapo ta dinë, çdo përpjekje për ta zbatuar atë është një shpallje lufte!"

Solovyov vazhdoi, "Dhe ai bën thirrje për një sulm të menjëhershëm bërthamor në atë vend! I menjëhershëm! Kjo do të thotë, çdo përpjekje për ta bërë atë, për të shkuar kundër vullnetit të popullit rus, i cili e ka bërë veten shumë të qartë, duhet të rezultojë në një raketë. grevë!"

Prezantuesi i TV më pas lëshoi ​​një tjetër kërcënim kundër Buschmann, i cili nuk u përmend me emër.

"Dhe ai idiot, ministri i drejtësisë, duhet të njihet me raketat Sarmat," tha Solovyov, duke iu referuar raketave balistike ndërkontinentale ruse. 

Komentet e Solovyov erdhën pas njoftimit të së premtes së kaluar ICC se kishte lëshuar një urdhër arresti për Putinin për krime lufte. Hetuesit e gjykatës në Hagë thuhet se kishin punuar mbi provat kundër Putinit për më shumë se një vit përpara se GJNP-ja të lëshonte urdhër-arrest. Ai akuzon Putinin se është "gjoja përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse".

Ora 19:28
Gjykata Ndërkombëtare Penale shpreh keqardhje për ‘kërcënimet’, pas urdhërarrestit të Putinin

1679509760_dgh.JPG

Trupi legjislativ i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka thënë të mërkurën se i vjen keq për “kërcënimet” kundër tribunalit, lidhur me urdhërarrestimin që e ka lëshuar për presidentin rus, Vladimir Putin.

Ora 19:18
Zelensky ‘surprizon’ sërish, viziton edhe Kharkivin në befasi

1679509502_fgj.JPG

Pas takimit me ushtrinë ukrainase në frontin e Bakhmutit dhe Donteskut, presidenti Volodymyr Zelensky bëri gjithashtu një mbërritje të papritur në Kharkiv. Këtë e raporton Ukrainska Pravda . Zelensky i dha një çmim nderi kryebashkiakut Igor Terekhov dhe e postoi fjalimin në një video në Telegram.

“Faleminderit banorëve të këtij qyteti të bukur, i cili mbron pavarësinë tonë krah për krah me qytetet e tjera të shtetit tonë”, tha presidenti ukrainas. Vizita e Zelensky shërbeu gjithashtu për të vlerësuar situatën në rajon, duke filluar me rregullimin e fortifikimeve dhe restaurimin e infrastrukturës. Zelensky i dorëzoi kryebashkiakut Igor Terekhov çmimin e nderit "Qyteti Hero i Ukrainës".

Ora 19:06
Moska përjashton SHBA-në, Britaninë e Madhe, Gjermaninë dhe Francën nga çdo bisedim paqeje për Ukrainën

1679508383_dgh.JPG

Sipas Moskës, SHBA, Britania e Madhe, Gjermania dhe Franca nuk do të mund të marrin pjesë në bisedimet e paqes për Ukrainën. Kjo u raportua nga Newsweek duke nënvizuar se Ministria e Jashtme ruse hodhi poshtë propozimin sipas të cilit "partnerët më të fuqishëm perëndimorë të Ukrainës duhet të përfshihen në çdo negociatë për t'i dhënë fund pushtimit rus".

Ditët e fundit – raportojnë mediat amerikane – ka thënë për RIA Novosti Ministria e Jashtme rusese Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe Franca nuk mund të konsiderohen ndërmjetës të besueshëm në asnjë negociatë paqeje duke pasur parasysh përfshirjen e tyre në konflikt. “Zyrtarisht nuk dimë asgjë për këtë iniciativë”, saktësoi burimi i ministrisë ruse duke iu referuar propozimit të fundit të diplomatit gjerman Wolfgang Ischinger që Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Gjermania të formojnë “bërthamën” e një grupi ndërmjetësues perëndimor. "Të katër vendet e përmendura," tha ministria ruse, sipas Newsweek- janë vetë palë në konflikt: ata mbështesin iniciativat pseudopaqësore të Zelenskit, të cilat janë kërkesa ultimatum për dorëzimin e vendit tonë. Me qasje të tilla, Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania nuk mund të pretendojnë se janë ndërmjetësues neutralë në fillimin e procesit të paqes. Ata nuk janë të interesuar për zgjidhjen e krizës dhe po bëjnë gjithçka për të maksimizuar përballjen”.

Ora 18:26
Bisedime mes ministrave të mbrojtjes ruse dhe turke, fokusi në marrëveshjen e grurit

1679155106_gfgg.JPG

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoighu zhvilloi bisedime me homologun turk Hulusi Akar , me iniciativën e Ankarasë. Këtë e konfirmoi Ministria ruse e Mbrojtjes në një deklaratë, duke shpjeguar se në qendër të bisedimeve ishte marrëveshja për eksportin e grurit nga portet ukrainase në kufi me Detin e Zi. Një marrëveshje e arritur korrikun e kaluar në Stamboll mes Kievit dhe Moskës me ndërmjetësim. të Ankarasë dhe të Kombeve të Bashkuara. Gjatë bisedës, shkruan RIA Novosti , të dy ministrat folën edhe për situatën në Siri dhe çështje të tjera ndërkombëtare.

Ora 15:50
Pas Bakhmutit, Zelensky mban një konferencë për sigurinë në Donetsk

1679496647_fj.JPG

Pas vizitës në frontin në vijën Bakhmut , presidenti ukrainas Voldymyr Zelensky zhvilloi një takim mbi situatën sociale dhe të sigurisë në rajonin e Donetskut.

"Dëgjova raportin e komandës ushtarake për gjendjen e situatës operacionale në zonën e përgjegjësisë së grupit operativ-taktik Lyman - tregon Zelensky në Telegram - dhe diskutova veçmas për restaurimin e infrastrukturës së shkatërruar, duke siguruar furnizim të pandërprerë me ujë dhe energji elektrike”.

Ora 14:40
Rusët bombardojnë pallatin e banimit në Zaporizhzhia të Ukrainës, vdes një person dhe plagosen 25 të tjerë (FOTO)

 

Bombardimi rus i një ndërtese banimi në qytetin e Zaporizhzhia la një të vdekur dhe 25 të plagosur, mes tyre edhe fëmijë. Këtë e ka bërë të ditur kryetari i komunës Anatolij Kurtiev , duke saktësuar se të lënduarit janë transportuar në spital.

Ora 14:27
Zelensky falënderon ushtarët në Bakhmut: Mbroni sovranitetin e Ukrainës

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, ka falënderuar ushtarët në Bakhmut dhe u ka kërkuar që të mbrojnë sovranitetin e Ukrainës.

"Jam i nderuar që jam sot këtu, në lindje të vendit, në Donbass, dhe t'i shpërblej heronjtë tanë, t'ju falënderoj, t'ju shtrëngoj duart. Faleminderit sepse mbroni shtetin, sovranitetin dhe lindjen e Ukrainës". Kjo është ajo që Presidenti Volodymyr Zelensky i tha ushtrisë gjatë një vizite të papritur në vijën e frontit pranë Bakhmut.

Ora 09:50
'Nuk e di se si mbijetova', ushtarët rusë tregojnë se si po zhvillohet lufta në Donbas

Në fund të muajit shkurt, Ivani, i cili jeton në Volçika të rajonit siberian Altai, ka pranuar një thirrje telefonike nga shoku i tij i ngushtë, Andrei. Ky i fundit është thirrur nga autoritetet ruse për të luftuar në Ukrainë. Ndonëse të dy kanë komunikuar vazhdimisht – edhe pas angazhimit të Andreit në luftë – atë kohë kishte kaluar një javë prej kur kishin folur dy miqtë.

“Nuk do ta harroj kurrë atë bisedë telefonike”, ka thënë Ivani për Radion Evropa e Lirë. “Ka qenë hera e parë që e kam dëgjuar duke folur me zë të dridhur: ‘Nuk e di si mbijetova. Jam i vetmi në grup që kam mbetur gjallë’. Burri ka qarë për 10 minuta derisa më ka treguar se si ushtarët tjerë janë vrarë para syve të tij, duke përfshirë disa vetëm 20-vjeçarë”.

Tash e sa muaj Rusia dhe Ukraina janë duke zhvilluar luftime të ashpra në rajonin e Donbasit, duke përfshirë betejat në qytetet që tani i njeh gjithë bota: Bahmut, Avdivka dhe Marinka. Luftimet, në të cilat janë përfshirë mercenarët e grupit privat ushtarak rus, Wagner, janë krahasuar me përleshjet më brutale në frontin perëndimor përgjatë Luftë së Parë Botërore. Edhe themeluesi i Wagnerit, biznesmeni i lidhur me Kremlinin, Yevgeny Prigozhin, e ka përshkruar ofensivën në Bahmut si “makinë grirëse të mishit”. “Ai i ka parë duke vdekur dhe nuk ka mundur të bëjë asgjë për t’iu ndihmuar”, ka thënë Ivani për shokun e tij, Andrei.

Qeveria ruse e ka kufizuar raportimin dhe informacionet nga kjo zonë lufte. Megjithatë, muhabetet kanë nisur të përhapen nga rusët e mobilizuar dhe miqtë e tyre, të cilët kanë treguar shumëçka për situatën e rëndë të ushtarëve, mungesën e trajnimeve dhe armëve, çka ka rezultuar më pas me numër të madh të viktimave. Për shkak se Qeveria ruse i ka ndëshkuar ata që kanë folur hapur për luftën, Radio Evropa e Lirë e ka fshehur identitetin e personazheve në këtë artikull.

“Të vdekur apo të braktisur”
Një grua nga qyteti i Siberisë, Angarsk, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se burri i saj që është thirrur për të luftuar, e ka telefonuar një ditë prej spitalit dhe i ka treguar se është duke trajtuar plagët e marra në betejë. “Ai më ka thënë se në orët e para të 1 marsit, grupi i tij, prej 25 burrave, është nxjerrë me forcë nga separatistët e mbështetur prej Moskës në rajonin e Donjeckut dhe janë lënë në fushë të hapur. Më pas, ushtarët separatistë kanë ikur. Ata kanë mbetur aty pa mbështetje, në dy tanke të armatosura. Në çast kanë nisur të sulmohen. Si përfundim, ata janë përballur me bombardime për orë të tëra”.

“Ai e di edhe për dy burra të plagosur”, ka thënë gruaja. “Të gjithë të tjerët ose janë vrarë, ose janë braktisur”. Deri më tani, Moska ka raportuar për 6.000 persona të vrarë, prej kur e ka nisur luftën në Ukrainë, në shkurt të vitit 2022, mirëpo shifra zyrtare besohet se është shumë më e madhe. Analistët perëndimorë besojnë Rusisë i janë vrarë ose plagosur 200.000 njerëz në luftë. Ivani ka thënë se i është dashur kohë derisa ka vendosur të flasë publikisht për bisedat që ka pasur me Andrein. Megjithatë, në fund, ai ka thënë se “nuk ka pasur kuptim që të qëndroj o heshtur dhe të pres nëse do të rregullohet gjithçka”.

“Asgjë përveçse copë mishi”
Andreit, 32-vjeçar, i është dërguar thirrja për luftë në vjeshtën e vitit 2022, pak pasi presidenti rus, Vladimir Putin ka shpallur mobilizim të pjesshëm ushtarak. Ai e ka marrë këtë vendim pas kundërofensivës së suksesshme të ushtrisë ukrainase në verilindje, e cila ka rezultuar me zmbrapsjen e ushtrisë ruse dhe çlirimin e rreth 12.000 kilometrave katrorë. Andrei ka qenë pjesëtar i bankës rezervë të ushtrisë ruse rreth një dekadë më parë. Ai i ka kaluar tre muajt e parë, pas mobilizimit, në një bazë në qytetin siberian, Omsk, ka thënë Ivani. “Gjatë gjithë kohës, ai ka shtënë me një karikator plumbash”, ka rikujtuar Ivani. “Ata kanë qëndruar në formacione dhe kanë marshuar përreth”.

Më vonë, njësiti i tij është dërguar në Gadishullin ukrainas të Krimesë – të cilin e ka pushtuar Rusia më 2014 – për “mbrojtje territoriale”. Mirëpo një muaj më vonë, ata kanë kthyer në rajonin pjesërisht të pushtuar, Zaporizhja, i cili gjendet në jug të Ukrainës. “Aty, ata kanë kaluar një javë dhe më pas janë nisur në drejtim të Vuhledarit”, ka thënë Ivani, duke iu referuar një qyteze në Ukrainë, e cila gjendet në rajonin e Donjeckut.

“Në Vuhledar ka qenë një rrëmujë e madhe – fortifikime dhe llogore. Secili e ka ditur që ajo zonë është si humnerë, Brigada Detare e 155-të është shkatërruar thuajse tërësisht aty. Grupi i mikut tim është dërguar më pas aty për riorganizim”. Andrei e ka kaluar një javë afër Vuhledarit, duke u përballur me luftime të ashpra, ka thënë Ivani. “Nuk ka pasur mbrojtje të mirëfilltë”, ka thënë ai. “Mbulesa e artilerisë ka qenë sporadike, dhe shpesh nuk është ditur se cila anë është duke gjuajtur. Ata me raste kanë shtënë me armë edhe kundër trupave të tyre”.

Pas atyre luftimeve, Ivanin e ka telefonuar miku i tij dhe atëherë ai është shokuar. “E kam kuptuar nga ajo çfarë ka thënë se komandantët i konsiderojnë burrat si copë mishi dhe asgjë tjetër”, ka thënë Ivani. “Atyre u kanë thënë ‘Bravo’, ose ‘Ju po e mposhtni armikun’, mirëpo në realitet ata i kanë shfrytëzuar për t’u mbrojtur nga vetë ushtarët e tyre dhe secilën herë që dikush ka bërë pyetje ose është ankuar, ata janë dërguar sërish në sulm”.

“Brigada ime nuk ekziston më”
Pas bisedës telefonike, njësiti i Andreit është dërguar në disa luftime edhe më intensive afër qytetit të Avdivkas. “Më 3 mars, ata janë shtyrë që të luftojnë kundër fortifikimeve afër Avdivkas”, ka thënë Ivani.

“Më pas nuk kam pranuar asnjë thirrje nga Andrei për 10 ditë”. “Më ka telefonuar më 13 mars, direkt prej frontit”, ka thënë Ivani. “Thirrja ka zgjatur shtatë minuta. Kurrë në jetë nuk kam dëgjuar më shumë trishtim në zërin e dikujt – ‘Brigada ime nuk ekziston më’”. “Burrat janë dërguar në luftë vetëm me pushkët e tyre”, ka thënë ai.

“Nuk ka pasur mbrojtje ajrore. As ndihmë mjekësore. Shumë prej tyre kanë vdekur në mungesë të ofrimit të ndihmës. Ushtarët e plagosur kanë mbetur në fushëbetejë. Vetëm ata që janë plagosur lehtësisht janë ndihmuar. Komandantët kanë frikësuar nga humbja e armëve të rënda. Ushtarët janë detyruar të luftojnë. Zyrtarët u kanë thënë hapur ‘ju për ne jeni vetëm copë mishi dhe asgjë më shumë. Harrojini medaljet dhe bonuset që u kemi premtuar. Ju thjesht nuk ekzistoni’”. Andrei është ankuar se forcat ruse shpesh janë bombarduar nga artileria e tyre. “Vijat e frontit janë shumë afër, 100 deri në 150 metra”, ka thënë Ivani.

“Mund të supozoj se burrat e angazhuar në artileri, ose sapo janë mobilizuar dhe nuk kanë ditur si t’i përdorin armët, ose kanë pasur pak përvojë. Mirëpo diçka vërtet nuk shkon aty”. Në mesin e muajit mars, Ivanin e ka telefonuar sërish Andrei. Ai ka thënë se prej 300 burrave me të cilët ka udhëtuar në Omsk, ai beson se vetëm tre kanë mbijetuar. Ivani i ka cituar fjalët e Andreit, siç i janë kujtuar: “Kam ardhur këtu për të mbrojtur tokën armë. Mirëpo më duket se vetëm do të vdes në tokë të huaj. Edhe burrat që kanë ardhur me mua, me siguri kanë vdekur në tokë të huaj dhe Zoti e di përse”.

Andrei i ka treguar Ivanit se situata ka qenë “katastrofë totale” dhe se synon të refuzojë ndonjë pjesëmarrje në beteja tjera.

“Ai ka thënë se nuk e di çfarë ndodh të ndodhë me të pas refuzimit”, ka thënë Ivani për Radion Evropa e Lirë. Ndërkohë, në Volçika, gruaja e Andreit dhe fëmija i vogël janë duke e pritur, ashtu sikurse edhe nëna e tij. Gruaja e tij i ka thënë Radios Evropa e Lirë se vazhdimisht i shkruan komisionit ushtarak lokal për të marrë informacione për njësitin e burrit të tij. Asaj i është thënë disa herë se burri i saj është i ngarkuar në “mbrojtje territoriale” në zonat e kontrolluara nga ushtria ruse./REL

Ora 08:59
Tre të vrarë në një sulm me dron në rajonin e Kievit

1678554975_krr.JPG

Tre persona vdiqën dhe shtatë të tjerë u plagosën pas një sulmi me dron të nisur mbrëmë nga forcat ruse në rajonin e Kievit, njoftoi administrata ushtarake rajonale në Telegram, siç raporton Ukrinform .

Ora 08:46
FMN paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh për Ukrainën

1677218961_ukraine1aper2209151663273375107hpMain16x9992.jpg

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka njoftuar se ka arritur një marrëveshje fillestare me Ukrainën për një paketë ndihme katërvjeçare me vlerë rreth 15.6 miliardë dollarë. 

Marrëveshja, e cila ende duhet të ratifikohet nga bordi i FMN-së, merr në konsideratë rrugën e vendit drejt anëtarësimit në BE. "Drita jeshile" përfundimtare, njoftoi Fondi, duhet të arrijë tashmë në javët e ardhshme.

Ora 07:38
Pas vizitës 3 ditore, udhëheqësi kinez Xi Jinping, largohet nga Rusia

Udhëheqësi kinez Xi Jinping është larguar nga Rusia dhe po kthehet në Kinë, sipas medias shtetërore kineze CCTV.

“Më 22 mars në mëngjes me orën lokale, presidenti Xi përfundon vizitën e tij shtetërore dhe niset nga Rusia për në Kinë”-thuhet nw media.

Kjo i jep fund një vizite shtetërore tre-ditore, në të cilën udhëheqësi kinez dhe presidenti rus Vladimir Putin u zotuan të thellojnë lidhjet në një shfaqje uniteti që ka rritur shqetësimet se Pekini do të sigurojë mbulim për luftën e Kremlinit në Ukrainë.

B.V/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Turi: 22/03/2023 20:08

  Deni ti je nje kokerr legeni qe nuk e ke shokun , jep mendimin tend dhe mos u ca trapin te tjereve , ben gjoja je atdhetar i flakte ti o lepires

  Përgjigju
 • KARKALECI LECI: 22/03/2023 18:08

  O Zhelecka po lëre mor bur muti prapagandën se po vrisni djem të rinj nënash uluni në bizedime e zgjidhini mosmarveshjet me dipllomaci. Mos i bëj bijt e nënave mish për top për interesat e Amerikës. Çoje njëher djalin tënd të öuftoi o Zhelecka spiun i çifutit e lëre propogandën se Rusi po të shuan o maskara.

  Përgjigju
  • Den: 22/03/2023 19:10

   Po mor karkalec plehu,klysh i Hitler putinit, mor qen shqipfoles,fundin si hitleri do e kete dhe zi ustai yt kriminel qe kerkohet ne Hage

 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat

Kombëtarja mbyll Europianin 2024/ Flasin protagonistët! Broja: Do kisha dashur të isha titullar me Spanjën! Gjimshiti: Na duhej pak fat