Princi William udhëtim sekret në Poloni! Takon trupat britanike që mbështesin Ukrainën

Princi William udhëtim sekret në Poloni! Takon trupat britanike që mbështesin Ukrainën

Princi William i Britanisë ka bërë një vizitë të papritur në Poloni të mërkurën, duke takuar trupat britanike dhe polake të stacionuara pranë kufirit Ukrainë-Poloni.

Princi i Uellsit vizitoi fillimisht bazën e Forcave të Mbrojtjes Territoriale të Brigadës së 3-të në Rzeszóë, ku takoi ministrin polak të Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Ai foli me ushtarët britanikë dhe polakë për mbështetjen e madhe që po i ofrojnë Ukrainës.

Më pas 40-vjeçari mbretëror u takua me anëtarë të Forcave të Armatosura Britanike për të mësuar më shumë se si ata kanë bashkëpunuar me homologët e tyre polakë duke kryer operacione në mbështetje të Ukrainës.

Duke zbritur në kryeqytetin polak të Varshavës, William tha se“Kombet tona kanë lidhje të forta. Nëpërmjet bashkëpunimit tonë në mbështetje të popullit të Ukrainës dhe lirisë së tij, që janë edhe liritë tona dhe tuajat, këto lidhje forcohen më tej”, tha trashëgimtari i fronit britanik.

Princi William dhe zëvendëskryeministri polak dhe ministri i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak (në qendër majtas) pozojnë për një foto në grup me trupat britanike dhe polake.

Princi William përshëndeti anëtarët e ushtrisë britanike gjatë vizitës.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska për plumbat e uraniumit të varfëruar: Perëndimi luan me zjarrin! IAEA, pas sulmit në Zaporizhzhia: Siguria e uzinës është e pasigurt


B.K./G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

VIDEO / 3 gola në pjesën e dytë, West Ham mund Fiorentinën në finale dhe fiton Conference League

VIDEO / 3 gola në pjesën e dytë, West Ham mund Fiorentinën në finale dhe fiton Conference League