Lufta e Vlorës kundër italianëve, filmi 'Guna Përmbi Tela' i nënshtrohet restaurimit digjital

Lufta e Vlorës kundër italianëve, filmi 'Guna Përmbi Tela' i nënshtrohet restaurimit digjital

Filmi 'Guna përmbi tela'

Një tjetër film shqiptar i para viteve ’90 i është nënshtruar restaurimit digjital. Bëhet fjalë për filmin ‘Guna përmbi tela’ të regjisorit të mirënjohur Muharrem Fejzo.

Filmi është prodhim i vitit 1977 dhe ka si protagonist aktorët Thimi Filipi, Stavri Shkurti, Fatos Sela, Sulejman Pitarka, Jani Riza, Liza Laska, Luftar Paja, Serafin Fanko, Raimonda Bulku etj.

Ngjarjet e filmit flasin për luftën që u bë në Vlorë në vitin 1920, kundër pushtuesit të huaj Italian.

Lajmin për restaurimin digjital të këtij filmi bardh e zi e ka dhënë kryeministri Edi Rama përmes një postimi në Facebook.

'MIRËMËNGJES 
dhe me një tjetër film të kinematografisë shqiptare që i është nënshtruar restaurimit digjital, “Gunat përmbi tela" i regjisorit Muharrem Fejzo, ju uroj një ditë të mbarë', shkruan Rama.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

U shpallën kampion në sezonin 2022-23, Bashkia e Tiranës shpërblim 150 milionë lekë për Partizanin! Veliaj: Nxitje dhe ogur i mirë për të ardhmen e sportit në Shqipëri

U shpallën kampion në sezonin 2022-23, Bashkia e Tiranës shpërblim 150 milionë lekë për Partizanin! Veliaj: Nxitje dhe ogur i mirë për të ardhmen e sportit në Shqipëri