Lufta kundër korrupsionit, Kina nis kontrollin për ekspozimin e ryshfetit dhe aktiviteteve ilegale

Lufta kundër korrupsionit, Kina nis kontrollin për ekspozimin e ryshfetit dhe aktiviteteve ilegale

Partia Komuniste e Kinës dëshiron të forcojë sektorin financiar të vendit. Këtë muaj ajo filloi një raund të ri në fushatën e saj për të ekspozuar korrupsionin, ryshfetin dhe aktivitetet ilegale.

Komisioni Disiplinor Qendror i Partisë Komuniste (CCDI) njoftoi të martën se bëhej fjalë për një "rishikim politik" gjithëpërfshirës. Si pjesë e inspektimeve dy mujore, gjuetarët kryesorë të korrupsionit të partisë duan të kontrollojnë më shumë se 20 institucione, duke përfshirë bankën qendrore të Kinës, rregullatorët bankarë dhe të sigurimeve, bursat, si dhe bankat komerciale dhe menaxherët e aseteve.

Kreu i shtetit të Kinës Xi Jinping dëshiron të shqyrtojë lidhjet që bankat shtetërore dhe institucionet e tjera financiare kanë hyrë me korporatat e mëdha private. Kjo u raportua nga Ëall Street Journal të hënën, duke cituar njerëz të njohur me planet.

Gjuetarët e korrupsionit të CCDI supozohet se janë në vëzhgim për shkelje të disiplinës politike - e cila në zhargonin e partisë përdoret për të përshkruar rastet e korrupsionit. Gjuetari kryesor i korrupsionit në Kinë Zhao Leji bëri thirrje për hetime të plota në 25 institucione financiare shtetërore dhe rregullatorë në fund të shtatorit.

Sektori financiar u shqyrtua për herë të fundit gjerësisht në 2015. Disa qindra bankierë dhe menaxherë ishin ngacmuar ose pushuar nga puna në atë kohë. Veprat penale përfshinin organizimin e banketeve të ndaluara të brendshme ose pushimet e sponsorizuara nga klientët.

Pasojat e para të fushatës së re tashmë janë bërë publike: CCDI njoftoi të hënën se ish -kryetari dhe drejtuesi i partisë në Bankën Chang'an në provincën kineze Shaanxi ishte përjashtuar nga partia dhe nga postet publike për korrupsion.

Katër vjet më parë, ish -mbikëqyrësi i sigurimeve Xiang Junbo u detyrua të lërë postin e tij pas një hetimi. Në vitin 2020 ai u dënua përfundimisht me njëmbëdhjetë vjet burg. Në janar të këtij viti, ish -bankieri kryesor Lai Xiaomin u ekzekutua në Kinë.

Ish -kreu i kompanisë financiare China Huarong Asset Management u shpall fajtor, ndër të tjera, për pranimin e ryshfetit 1.79 miliardë juanë, 240 milionë euro.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Hummels po pret transferimin te Real Madridi, 'Galaktikët' marrin vendimin

Hummels po pret transferimin te Real Madridi, 'Galaktikët' marrin vendimin