Lufta ndaj Covid dhe llogjika e doktorit të shkencave Tit Vasili

Monika Kryemadhi, kryetarja e LSI-së që etiketoi pak kohë përpara COVID-in si nje ''virus baktereologjk'' që mund të shërohet thjesht me hudhra dhe raki, duke shpjeguar se italianët ishin më të goditurit sepse hanë makarona, e ka pranuar zyrtarisht që eksperti për COVID brenda LSI-së është vetëm Tit Vasili.

Titi pas një reflekitimi të gjatë ka vendosur të flasë për COVID, duke argumentuar që pandemia u përhap prapë sepse ''mjiëra policët'' që e mbrojtën prishjen e teatrit (të urdhëruar nga Rama) ishin ngjeshur sup më sup me mijëra qytetarë që protestuan kundër prishjes së teatrit (të thirrur në protestë edhe nga LSI).

Edhe pse Tit Vasili e sheh të vërtetën vetëm nga ana që i intereson, përfundimi i tij ka një kuptim: Pandemia rishpërtheu sepse policia dhe popullata thyen rregullat e distancimit fizik që respektohen në të gjithë Europën për të mbajtur virusin nën kontroll. Dje kryeministri Edi Rama, i ndërgjegjshëm se këto rregulla thyhen vazhdimisht, kërcënoi se do të merrte masa shtërnguese deri në një karantinim të ri, nëse virusi do të vazhdojë të shpërndahet.

Por, le të shohim se çfarë propozon në këtë pikë doktori i shkencave Tit Vasili? ''Të gjithë shqiptarët e kuptojnë më së miri këtë sjellje të zezë të këtij kryeministri dhe natyrshëm janë të detyruar ta refuzojnë e të mos pranojnë më asnjë urdhër asnjë vendim që vjen prej dorë së këtij njeriu. Ora e tij ka mbaruar”, tha Vasili. Domethënë sipas ekspertit më të rëndësishëm të mjekësisë që ka LSI në dispozicion, për të përmbajtur shpërthimin e ri të Covid njerëzit nuk duhet t’i binden urdhrave të kryeministrit dhe duhet të vazhdojnë të thyejnë rregullat anti-Covid, duhet të vazhdojnë të mos respektojnë distancimin fizik, të mblidhen në grupe, të mos vendosin maska dhe se duhet edhe të protestojnë në masë, etj. etj.

Tit Vasili mendon se në këtë mënyrë i bën një të keqe Edi Ramës, por në fakt e dorëzon popullatën në qarkullimin e lirë të virusit. Për fat, askush që ka një logjikë minimale, nuk do të dëgjojë ndonjëherë këshillat shkencore të Tit Vasilit. Një fat i shoqëruar me një tjetër qartësi të rëndësishme: Petrit Vasili nuk do të mund të bëhet më kurrë ministër shëndetësie dhe kështu shëndeti i shqiptarëve ( dyfish për fat) nuk do të jetë kurrë më në duart e tij.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bob: 17/10/2020 04:34

  Ky Vasili eshte pak me te meta mendore,lereni te pjerdhi derisa ti vije fundi,dmth mosja varni fare kur shkruan ndonje artikull.

  Përgjigju
 • Sifi: 18/06/2020 16:21

  Kapeni kete debil se po infekton njerezit me teorite e tija.Ky eshte ordiner dge turp qe ka titullin mjek . Kush e mban pwrgjesine per rritjen e rasteve me corina 19 or debil Vasili qe bashke me politikane te pa moral bejne thirrje per mos bindje te populkated ndaj masave te marra nga qeveria ?

  Përgjigju
 • Titi: 18/06/2020 11:18

  Petrit Vasili ky kryehajdut,pasi vodhi dhe shkaterroi Mjekesine e Spitalet tani vetem leh,njeri monster me keq se Likja dhe Monika Kryemadhi,keto te LSI ku i kane gjetur keta sharlatane qe kane ne Particken e tyre familjare dhe me qiri ti kishin kerkuar kjo ngjashmeri zor se gjendet.

  Përgjigju
 • Andoni: 17/06/2020 20:19

  Unë kam qenë dëshmitar i incidenteve shumë interesante në jetën time! Por nuk kam parë asnjë mjek që të humbasë aftësinë e tij mendore për të nxitur njerëzit kundër rregulloreve!

  Përgjigju
  • Alb: 18/06/2020 10:55

   Andon, mos ke jetuar poshte nje guri!! Ne shqiperi historikisht nxisin thyrjen e rregulloreve! Nejse , menaxhimi I ksaj situate ne shqiperi eshte per tu ardhur keq.

 • Blenard: 17/06/2020 20:00

  O lum ne per vasillaqen qe kemi buuuuuuu cfar urejtjen per kete jo burre nje spezie qe ketu nuk mund ta pershkruaj

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 17/06/2020 19:43

  O Tit tarravolja i ke pi pordhet e Lavire Monikes si oksigjen per te dhene keshilla “shkencore”?

  Përgjigju
 • O tej: 17/06/2020 19:39

  Timut Vasili edhte me shkerdhate burre ne planet

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Helidon Gjergji çel ekspozitë në kryeministri, mesazhi i artistit: Kur fëmijët u shkëputën nga interneti, idetë e tyre ishin të mrekullueshme