Lufta në Ukrainë/ Biden-Zelensky takim në Francë! Më pas marrin pjesë në samitin e G7 në Itali

Lufta në Ukrainë/ Biden-Zelensky takim në Francë! Më pas marrin pjesë në samitin e G7 në Itali

Volodymyr Zelensky dhe Joe Biden

Presidenti i SHBA Joe Biden do të takohet me presidentin ukrainas,Volodymyr Zelensky më 6 qershor në Normandi të Francës, dhe më pas në samitin e G7 i cili do të mbahet nga data 13 deri më 15 qershor në rajonin jugor italian të Pulias për të diskutuar luftën e Kievit kundër Rusisë. Lajmin e ka bërë të ditur Shtëpia e Bardhë.

“Gjatë pak më shumë se një jave, presidenti do të ketë dy angazhime thelbësore me Presidentin Zelensky”, tha për gazetarët, këshilltari i sigurisë kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan.

Të dy udhëheqësit u takuan për herë të fundit kur Zelensky ishte në Uashington, në dhjetor 2023 për të bërë një kërkesë për ndihmë ushtarake dhe ekonomike.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Ironizon Petro Gjikuria: Iu përgjigja ftesës së Ramës, lashë SHBA për të ndihmuar vendin tim! Mbështetja e Belerit, nder

Ironizon Petro Gjikuria: Iu përgjigja ftesës së Ramës, lashë SHBA për të ndihmuar vendin tim! Mbështetja e Belerit, nder