Lufta në Ukrainë/ Rusia shpall në kërkim shkrimtaren e njohur ruso-amerikane! Olena Zelenska: Nëse bota lodhet duke na ndihmuar ne do të vdesim

Lufta në Ukrainë/ Rusia shpall në kërkim shkrimtaren e njohur ruso-amerikane! Olena Zelenska: Nëse bota lodhet duke na ndihmuar ne do të vdesim

Masha Gessen

Rusia ka shpallur në kërkim gazetaren dhe shkrimtaren ruso-amerikane, fituese të disa çmimeve prestigjoze, Masha Gessen , nën akuzën e përhapjes së informacionit të rremë për ushtrinë ruse.

Mediat ruse raportuan muajin e kaluar se ndaj Gessen, është hapur një çështje penale, për shkak të oponencës së saj ndaj presidentit rus Vladimir Putin, gjatë një interviste me gazetarin e shquar rus Yury Dud, e cila u postua në YouTube në shtator të vitit 2022 dhe është parë më shumë prej 6.5 milionë herë, ku të dy diskutuan mizoritë e kryera nga ushtria ruse në Bucha .

"Nëse bota lodhet duke na ndihmuar, thjesht do të na lërë të vdesim. Për ne është një çështje jetike"- është shprehur Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska gajët një interviste për BBC, duke shprehur kështu shqetësimin për bllokimin e senatorëve republikanë në Shtetet e Bashkuara ndaj një projektligji që siguronte 60 miliardë dollarë shtesë për Ukrainën.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:25
Scholz: Gjermania e gatshme të rrisë ndihmën për Kievin

1699860906_olafscholzsulmohetizraeliluftanerripinegazes.jpg

Olaf Scholz

“Gjermania duhet të jetë e gatshme të rrisë mbështetjen për Ukrainën nëse ajo bie nga vendet e tjera”,- është shprehur kancelari gjerman Olaf Scholz gjatë fjalës së tij në konferencën e Partisë Socialdemokrate, raporton Deutsche Welle .

Scholz theksoi se "kjo luftë ndoshta nuk do të përfundojë së shpejti" dhe për këtë arsye është e rëndësishme "të jemi në gjendje të bëjmë atë që është e nevojshme për ofrimin e ndihmës në një afat të gjatë".

Ora 10:15
Olena Zelenska: Nëse bota lodhet duke na ndihmuar ne do të vdesim

1702113689_ytytyt.PNG

Olena Zelenska

"Nëse bota lodhet duke na ndihmuar, thjesht do të na lërë të vdesim. Për ne është një çështje jetike"- ka thënë Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska, gjatë një interviste për BBC, duke shprehur kështu shqetësimin për bllokimin e senatorëve republikanë në Shtetet e Bashkuara ndaj një projektligji që siguronte 60 miliardë dollarë shtesë për Ukrainën.

 "Ne vërtet kemi nevojë për ndihmë. Nuk mund të lodhemi, sepse nëse e bëjmë, vdesim.Për ne është jetike. Dhemb të shohim se çfarë po ndodh",- është shprehur ajo.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pyetja;: 09/12/2023 15:35

  O miss Zeleshka, Po me Rusin pse e krruajte???

  Përgjigju
 • cifuti: 09/12/2023 11:52

  ju cifutet doni ti vini prape zjarrin botes.ia vute ne ukraine dhe palestine.ne ukraine futet ne sherr ruset me vellezrit e tyre ruse te ukraines qe kane jetuar se bashku per mijra vjet.hrushovi ishte nga ukraina,brezhnjevi ishte nga ukraina,ndersa trocki qe stalini e vrau ishte cifut .edhe komunizmin ju e shpiket.tani kerkoni edhe para qe gjithe bota te hyje ne krize.ska pse paguan bota qe ti me kllounin tend te rrini ne pushtet

  Përgjigju
 • Turi: 09/12/2023 10:44

  Kjo zonja ka te drejte sepse leket i duhen te bej shoping nga 2 milion dollare dhe mendon se bota e ka per detyre te paguaj per kete gje .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Lojërat politike të aleatëve kufizojnë mbrojtjen tonë dhe shkaktojnë viktima

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Lojërat politike të aleatëve kufizojnë mbrojtjen tonë dhe shkaktojnë viktima