Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Kemi nevojë për armë, mbështetje financiare dhe rindërtim

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimiin e mbrëmjes kujtoi se gjatë javës do bëhet e ditur përgjigja nga Bashkimi Evropian për statusin kandidat të Ukrainës duke e cilësuar si një javë historike.

Ukrainës ju premtua statusi i vendit kandidat pas vizitës së katër liderëve europian të Italisë, Francës, Gjermanisë dhe Rumanisë, vizitë që pasojë atë të presidentes ë Komisionit Eurupian Ursula von der Leyën që në unison ishin dakord që Ukraina e cila gjendet nën agresionin rus ti jep statusi i menjëhershëm i vendit kandidat në union.

Gjithashtu Volodymyr Zelensky njoftoi se ai pret që Rusia të shtojë sulmet e saj ndaj Ukrainës.

"Natyrisht, këto javë duhet të presim që Rusia të intensifikojë aktivitetet e saj armiqësore, për të dhënë një shembull. Dhe jo vetëm kundër gjuhës evropiane. Ne po përgatitemi. Jemi gati”, tha ai.

Në Forumin e Politikave Globale, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një lidhjeje të drejtpërdrejt me video ka ripërsëritur nevojën e Ukrainës për armatime e ndihmë financiare.

“Për të ndalur Rusinë ne kemi nevojë për mbështetjen tuaj, armë moderne, prandaj u kërkoj partnerëve tanë të na japin armë të fuqishme, është çështje jete a vdekjeje. Ne kemi nevojë për "armë, mbështetje financiare dhe rindërtim ", deklaroi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:00
Ukraina: Rusët duan të arrijnë kufijtë e Luganskut brenda javës

Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar tha se Rusia ka grumbulluar pothuajse të gjitha forcat e saj për të sulmuar vendbanimet pranë qytetit lindor të Severodonetsk , i cili është i rrethuar nga trupat ruse.

Gjithashtu, Malia thotë se betejat vendimtare po zhvillohen në zonën e Severodonetsk dhe rusët synojnë të arrijnë kufijtë e rajonit Lugansk deri në fund të javës.

Zëvendësministrja  më pas pranoi se në rajon, beteja është shumë e vështirë dhe se bërja e çdo parashikimi është jashtëzakonisht i vështirë duke pasur parasysh natyrën dinamike" të luftimeve.

 

Ora 21:39
Scholz: Putin ka frikë nga ‘shkëndija e demokracisë’ në Rusi

Kancelari gjerman Olaf Scholz në një postim të tijin në Twitter tha se Vladimir Putin i frikësohet “shkëndijës së demokracisë” që po përhapet në vendin e tij, duke shtuar se ai po përpiqej të ndante Evropën dhe të kthehej në një botë të dominuar nga sferat e ndikimit.

"Putini ka padyshim frikë nga shkëndija e demokracisë do të përhapet në Rusi. Për këtë arsye, prej vitesh ai ka ndjekur një politikë që synon shpërbërjen e NATO-s dhe BE-së. Ai dëshiron të kthehet në një politikë të zonave të ndikimit. Por nuk do ketë sukses", tha Scholz . 

Gjatë një intervistë për gazetën “Muenchner Merkur”, Scholz u pyet nëse Putini do të pranonte që Ukraina të anëtarësohej në Bashkimin Evropian.

"Presidenti rus duhet të pranojë se ekziston një komunitet i demokracive të bazuara në ligj mes fqinjëve të tij që po afrohet gjithnjë e më shumë së bashku," tha ai."Ai qartazi ka frikë nga shkëndija e demokracisë që po përhapet në vendin e tij".

Ora 21:10
Gazetari rus shet çmimin Nobel për fëmijët ukrainas

Cili është çmimi i paqes?

Kjo pyetje mund të marrë pjesërisht përgjigje të hënën mbrëma, kur gazetari rus Dmitry Muratov të nxjerrë në ankand medaljen e tij të Çmimit Nobel për Paqe. Të ardhurat do t'i shkojnë drejtpërdrejt UNICEF-it në përpjekjet për të ndihmuar fëmijët e zhvendosur nga lufta në Ukrainë.

I vlerësuar me medaljen e artë në tetor të vitit 2021, Dmitry Muratov ndihmoi në themelimin e gazetës së pavarur ruse Novaya Gazeta dhe ishte kryeredaktor kur gazeta u mbyll në mars mes shtypjes së Kremlinit ndaj gazetarëve dhe mospajtimit publik në vazhdën e agresionit rus ndaj Ukrainës.

Ishte ideja e zotit Muratov për të nxjerrë në ankand çmimin e tij, pasi kishte njoftuar tashmë se do të dhuronte çmimin shoqërues prej 500,000 dollarësh për bamirësi. Ideja e donacionit, tha ai, "është t'u japë fëmijëve refugjatë një shans për një të ardhme".

Në një intervistë për agjencinë Associated Press, zoti Muratov tha se ishte veçanërisht i shqetësuar për fëmijët që kanë mbetur jetimë për shkak të konfliktit në Ukrainë.

“Ne duam të kthejmë të ardhmen e tyre,” tha ai.

Ai shtoi se është e rëndësishme që sanksionet ndërkombëtare të vendosura kundër Rusisë të mos pengojnë ndihmat humanitare, si ilaçet për sëmundje të rralla dhe transplantet e palcës së kockave, të arrijnë tek ata që kanë nevojë.

"Duhet të bëhet si një shembull për t'u ndjekur, në mënyrë që njerëzit të nxjerrin në ankand pasuritë e tyre të vlefshme për të ndihmuar ukrainasit," tha zoti Muratov në një video të publikuar nga kompania Heritage Auctions, e cila po merret me shitjen, por nuk merr asnjë pjesë të të ardhurave.

Dmitry Muratov ndau Çmimin Nobel për Paqe vitin e kaluar me gazetaren Maria Ressa nga Filipinet.

I nderuar për këmbënguljen

Dy gazetarët u nderuan për betejat e tyre për të ruajtur lirinë e fjalës në vendet përkatëse, pavarësisht sulmeve nga qeveritë e tyre dhe madje edhe kërcënimeve me vdekje.

Dmitry Muratov ka qenë shumë kritik ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014 dhe luftës së nisur në shkurt që ka bërë që afro 5 milionë ukrainas të shkojnë në vende të tjera për siguri, duke krijuar krizën më të madhe humanitare në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Gazetarët e pavarur në Rusi janë nën vëzhgim nga Kremlini. Që nga ardhja e Putinit në pushtet më shumë se dy dekada më parë, janë vrarë afro 22 gazetarë, duke përfshirë të paktën katër që kishin punuar për gazetën e zotit Muratov.

Në prill, Dmitry Muratov tha se ai u sulmua me bojë të kuqe ndërsa ishte në një tren rus.

Zoti Muratov u largua nga Rusia për në Evropën Perëndimore të enjten për të filluar udhëtimin e tij në qytetin e Nju Jorkut, ku do të fillojë ankandi i drejtpërdrejtë të hënën pasdite.

Ofertat online filluan më 1 qershor për të përkuar me Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve. Oferta e drejtpërdrejtë e së hënës përkon me Ditën Botërore të Refugjatëve.

Që nga mëngjesi i së hënës, oferta më e lartë ishte 550,000 dollarë. Çmimi i blerjes pritet të rritet, ndoshta në miliona./VOA

Ora 20:56
Biden: Flas me Zelenskyn 3, 4 herë në javë

1655751519_biden.JPG

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden bëri të ditur se ai komunikon me Presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyn 3, 4 herë në javë.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden foli me gazetarët nga shtëpia e tij e pushimeve në Delaware tha se ai nuk ka gjasa të vizitojë Ukrainën kur të udhëtojë në Evropë këtë fundjavë.

"Kjo varet," tha Biden kur u pyet nëse ai ishte ende duke planifikuar të vizitojë Ukrainën, duke shtuar se ai nuk dëshiron të shkaktojë më shumë vështirësi për ukrainasit.

I pyetur përsëri nëse ai pritej të udhëtonte atje ndërsa ai ishte në Gjermani dhe Spanjë për samitet e G7 dhe NATO-s, Biden tha: "Në këtë udhëtim, nuk ka gjasa".

Ora 19:42
‘Është çështje jetë a vdekje, kemi nevojë për armë, mbështetje financiare dhe rindërtim’, thirrja e Zelenskyt drejtuar vendeve të tjera

Në Forumin e Politikave Globale, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një lidhjeje të drejtpërdrejt me video ka ripërsëritur nevojën e Ukrainës për armatime e ndihmë financiare.

“Për të ndalur Rusinë ne kemi nevojë për mbështetjen tuaj, armë moderne, prandaj u kërkoj partnerëve tanë të na japin armë të fuqishme, është çështje jete a vdekjeje. Ne kemi nevojë për "armë, mbështetje financiare dhe rindërtim ", deklaroi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Ora 16:24
Zelensky: Italia është garantuesi i sigurisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky duke folur në Forumin e Politikave Globale ISPI, shfrytëzoi rastin e lidhjes së drejtpërdrejt në video për të falënderuar kryeministrin Mario Draghi dhe qeverinë italiane për mbështetjen dhe ndihmën e dhënë grave dhe fëmijëve ukrainas të larguar nga vendi për shkak të luftës.

“Për negociatat me Rusinë, Ukraina ka nevojë për garanci sigurie për të ardhmen, dhe ne besojmë se Italia duhet të jetë ndër garantuesit.”, tha Zelensly.

“Mijëra refugjatëve që janë strehuar në Itali. Më shumë se 5 milionë njerëz janë larguar nga vendi ynë dhe kanë gjetur strehim jashtë vendit, veçanërisht në Itali”, shtoi ai.

Ora 14:20
Rusia zotohet të përgjigjet nëse Lituania nuk lejon transitin e mallrave në Kaliningrad

Rusia është shprehur se do të përgjigjet për të mbrojtur interesat e saj nëse Lituania nuk heq menjëherë ndalimin e saj për tranzitin e disa mallrave në enklavën ruse të Kaliningradit.

Autoritetet lituaneze kanë ndaluar lëvizjen e mallrave të cilat janë të sanksionuara nga Bashkimi Evropian në të gjithë territorin e saj që përfshin të vetmen rrugë hekurudhore midis Rusisë kontinentale dhe provincës e cila është e vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë. 

Mallrat e ndaluara përfshijnë qymyrin, metalet, materialet e ndërtimit dhe teknologjinë e avancuar.

Ora 14:12
Kreu i rajonit të aneksuar të Krimesë: Ukraina synoi platformat e gazit në Detin e Zi

Udhëheqësi i rajonit ukrainas të Krimesë të aneksuar nga Rusia, Sergey Aksenov, ka akuzuar Kievin se ka shënjestruar platformat e shpimit në Detin e Zi.

“Sot në orën 8 të mëngjesit armiku ka goditur goditjen tonë në platformat e shpimit të Chornomorneftegaz”, shkroi Aksenov në kanalin e tij telegram të hënën. 

"Jam në kontakt me kolegët nga Ministria e Mbrojtjes [e Federatës Ruse] dhe FSB, ne po punojmë për të shpëtuar njerëzit”, tha ai.

Sipas Aksenov, pesë persona u shpëtuan pas grevës, tre prej të cilëve u plagosën, por përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit për punëtorët e mbetur janë duke vazhduar.

CNN kontaktoi me Komandën Jugore të Ukrainës për akuzën, por ata nuk pranuan të komentojnë.

Dy platforma shpimi ukrainase, "Petro Godovanets" dhe "Ukraina" u kapën nga trupat ruse në mars 2014, kur Moska aneksoi Krimenë. Platformat përdoren jo vetëm për shpime, por edhe për zbulim, dhe në vitin 2015 ato u zhvendosën në fushën e gazit Halitsynske, e cila shtrihet 130 kilometra (80 milje) larg nga qyteti ukrainas i Odesa.

Ora 13:53
Gjermania shprehet e sigurt se NATO do të arrijë një marrëveshje me Suedinë dhe Finlandën

Gjermania ka "shumë besim" se NATO do të arrijë një marrëveshje me Suedinë dhe Finlandën mbi ofertat e tyre për anëtarësim në aleancë, tha një burim i qeverisë gjermane.

Ata shtuan se nuk do të ishte një "katastrofë" nëse marrëveshja nuk do të arrihej deri në fund të samitit të NATO-s në Madrid javën e ardhshme.

“Aq bukur do të ishte shpallja e hapave konkretë nuk do të ishte një katastrofë nëse do të duheshin edhe disa javë”, tha burimi.

"Ajo që është vendimtare nga këndvështrimi ynë është se nuk ka probleme të pakapërcyeshme”, shtoi burimi.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për t'u bashkuar me aleancën perëndimore të mbrojtjes muajin e kaluar në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Por ata janë përballur me kundërshtimin e Turqisë, e cila i ka akuzuar për mbështetjen dhe strehimin e militantëve kurdë dhe grupeve të tjera që ajo i konsideron terroriste.

Në maj, presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi se Moska do t'i përgjigjet zgjerimit të infrastrukturës ushtarake në Suedi dhe Finlandë nëse ata i bashkohen NATO-s.

Ora 13:45
Forcat ukrainase godasin platformat e shpimit të naftës në Krime

1655725582_Capture.JPG

Ukraina ka goditur platformat e shpimit të naftës në gadishullin e aneksuar të Krimesë, tha kreu i rajonit të hënën.

Tre persona u plagosën dhe kërkimi po vazhdon për shtatë punëtorë të tjerë, tha Sergei Askyonov, kreu prorus i rajonit, në një postim në Telegram. 

Pretendimet nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Gadishulli i Krimesë ishte më parë pjesë e Ukrainës, por u pushtua dhe u aneksua nga Rusia në vitin 2014.

Ora 11:11
Ministria ruse e Mbrojtjes: Ka 'mosbindje masive' midis forcave ukrainase, ushtarët po dezertojnë

Moska ka pohuar se ka "mosbindje masive ndaj komandës" midis forcave ukrainase dhe ushtarët po dezertojnë.

Në përditësimin e saj të fundit të operacioneve ditore, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka pohuar gjithashtu se disa komandantë janë "tërhequr nga menaxhimi i njësive të tyre dhe i janë shmangur misioneve luftarake" duke përdorur çdo pretekst sëmundjeje.

Asnjë nga pretendimet nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Në përditësim, Rusia gjithashtu pretendoi se:

  • Shkatërruan një lëshues Buk-M1 në Donetsk
  • Rrëzuan një avion MiG-29 në Dnipropetrovsk
  • Shkatërruan një qendër kontrolli me dron në aeroportin Artsyz në Odesa
  • Shkatërruan elementët kryesorë të një sistemi raketash anti-ajrore S-300 në Luhansk
  • Vranë 450 anëtarë të forcave të armatosura të Ukrainës
Ora 10:22
Ministria ukrainase e Mbrojtjes: Rusia e pasuksesshme në rajonin e Donbasit

1655185852_Capture.JPG

Forcat e Vladimir Putin po vazhdojnë të "kryejnë operacione sulmi" për të marrë kontrollin e plotë të Severodonetsk, por deri më tani kanë qenë të pasuksesshme, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

"Në drejtimin Severodonetsk, armiku kryen zbulim ajror gjatë gjithë orarit të UAV-së Orlan-10”, thuhet nw deklaratw.

"Kryen operacione sulmi për të vendosur kontroll të plotë mbi qytetin e Severodonetsk, armiqësitë vazhdojnë, armiku është i pasuksesshëm”, shkruan ministria ukrainase e Mbrojtjes.

Severodonetsk është një qytet kyç i shënjestruar nga forcat ruse, pasi ato synojnë të marrin kontrollin e plotë të rajonit të Donbasit në Ukrainën lindore.

Të gjitha urat për në Severodonetsk tani janë të pakalueshme, duke e bërë të pamundur nxjerrjen e civilëve dhe ndihmën humanitare.

Ora 09:23
Borrell: Bllokada ruse e eksporteve të grurit është një krim i vërtetë lufte

1655563115_Screenshot25.jpg

Bllokada e Rusisë për eksportin e miliona tonëve drithë ukrainase është një krim lufte, ka thënë shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë të zhbllokuar portet. Është e paimagjinueshme, nuk mund të imagjinohet që miliona tonë grurë të mbeten të bllokuara në Ukrainë, ndërsa në pjesën tjetër të botës njerëzit vuajnë nga uria,” raporton Reuters për mediat.

"Ky është një krim i vërtetë lufte, kështu që nuk mund ta imagjinoj që kjo do të zgjasë shumë më gjatë," tha ai gjatë mbërritjes në një takim të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian në Luksemburg.

Ora 09:20
Bombardimet ruse në Kharkiv, tre fëmijë të plagosur

1655366478_Capture.JPG

Bombardimet ruse plagosën tre fëmijë në rajonin e Kharkiv.

Shefi i policisë Volodymyr Tymoshko tha se forcat ruse sulmuan komunitetet në të gjithë rajonin gjatë natës, duke goditur zonat civile dhe duke plagosur tre fëmijë në Ivanivka

Ora 09:08
Komandantët e lartë të batalionit Azov dërgohen në Rusi për t'u hetuar

Dy komandantë të lartë të luftëtarëve që mbronin fabrikën e çelikut Azovstal e cila ndodhet në qytetin-port në juglindje të Ukrainës, Mariupol, janë dërguar në Rusi për t’u hetuar. Lajmi u bë i ditur të dielën nga Agjencia Shtetërore ruse e Lajmeve, TASS.

Fati i qindra luftëtarëve të kapur nga forcat ruse në muajin maj, pas një rrethimi një mujor të Mariupolit, vijon të mbetet i paqartë. Moska tha në atë kohë se ata ishin zhvendosur në zona të kontrolluara nga separatistët e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore.

Duke cituar një burim të paidentifikuar rus të strukturave të zbatimit të ligjit, agjencia TASS bëri të ditur të shtunën vonë në mbrëmje se Svyatoslav Palamar, me detyrën e zëvendës komandantit të batalionit Azov dhe Serhiy Volynsky, komandanti i Brigadës së 36-të Detare të Forcave të Armatosura të Ukrainës, ishin dërguar në Rusi.

Duke iu referuar të njëjtit burim TASS tha se dy ushtarakët ukrainas ishin transferuar nga oficerët e forcave speciale prej Donetskut në Rusi, me qëllim zhvillimin e hetimeve. Po sipas agjencisë ruse në Rusi ishin dërguar edhe oficerë të tjerë të njësive të ndryshme ukrainase.

Agjencia “Reuters” nuk mundi të verifikonte menjëherë raportin dhe Kievi nuk ka reaguar ende mbi këtë çështje. Në fillim të këtij muaji, Ukraina tha se shërbimet e saj të zbulimit ishin në komunikim me luftëtarët e kapur në fabrikën e çelikut Azovstal.

Batalioni Azov, është një njësi ushtarake e këmbësorisë që operon tërësisht mbi baza vullnetare. Ai u krijua në vitin 2014 si një milici vullnetare e krahut të djathtë ekstrem për të luftuar separatistët e mbështetur nga Rusia. Ky batalion së bashku me njësinë e Brigadës së 36-të të Marinës, ishin kyç në mbrojtjen e fabrikës së çelikut.

Kievi po kërkon dorëzimin e të gjithë luftëtarëve në një shkëmbim të të burgosurve me Moskën, por disa ligjvënës rusë duan që disa prej luftëtarëve të përballen me procese gjyqësore. Agjencitë ruse raportuan në fillim të qershorit se më shumë se 1000 luftëtarë të batalionit Azov ishin dërguar në Rusi për hetim, por pa dhënë detaje se ku./VOA

Ora 08:43
Gjermania shton përpjekjet që të kufizojë përdorimin e gazit rus! I rikthehet termocentraleve me qymyr

Gjermania shton përpjekjet që të kufizojë përdorimin e gazit rus!  rikthehet termocentraleve me qymyr

Gjermania është shprehur se do të kufizojë përdorimin e gazit natyror për prodhimin e energjisë elektrike mes shqetësimeve për mungesat e mundshme të shkaktuara nga një ndërprerje e furnizimeve nga Rusia .

Gjermania mbështetet tek Rusia për pjesën më të madhe të gazit të saj, por thotë se po kërkon të mbushë objektet e saj të depozitimit të gazit dhe të heqë dorë nga importet ruse të energjisë për t'u përgatitur për dimrin e ardhshëm, kur ajo ka frikë se Rusia, e cila ka shkurtuar furnizimet ditët e fundit, mund të reduktojë ose madje të ndalojë plotësisht furnizimet.

Ministria e Ekonomisë e Gjermanisë tha se masat e reja do të përfshijnë rritjen e mbështetjes në termocentralet me qymyr, si dhe një sistem ankandi që fillon në javët e ardhshme për të nxitur industrinë që të konsumojë më pak.

 “Për të reduktuar konsumin e gazit, duhet të përdoret më pak gaz për të prodhuar energji elektrike. Në vend të kësaj, termocentralet me qymyr do të duhet të përdoren më shumë”, tha Robert Habeck, një anëtar i partisë ambientaliste të Gjelbër

“Kjo është e hidhur, por në këtë situatë është pothuajse e nevojshme të reduktohet konsumi i gazit. Ne duhet dhe do të bëjmë gjithçka që të ruajmë sa më shumë gaz në verë dhe në vjeshtë. Depozitat e depozitimit të gazit duhet të jenë plot në dimër. Kjo ka prioritetin kryesor”, shtoi ai.

“Situata e tensionuar dhe çmimet e larta janë pasojë e drejtpërdrejtë e luftës së agresionit të Putinit kundër Ukrainës. Nuk ka asnjë gabim. Për më tepër, është padyshim strategjia e Putinit për të na trazuar , për të rritur çmimet dhe për të na ndarë. Ne nuk do ta lejojmë këtë. Ne mbrohemi me vendosmëri, saktësi dhe mendim”, tha Habeck.

 

Ora 08:27
Stoltenberg: Askush nuk e di sesa mund të zgjasë lufta në Ukrainë

Pas rreth katër muaj luftimesh në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë mund të vazhdojë me vite. Zoti Stoltenberg tha se “askush nuk e di se sa mund të zgjasë lufta”. Ndërkohë një raport i Ministrisë britanike të Mbrojtjes njofton për mundësinë e rënies së moralit të forcave ushtarake ruse dhe ukrainase.
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë mund të vazhdojë me vite dhe kërkoi që furnizimi me armë për Kievin të vijojë, edhe nëse “kostot do të jenë të larta”, siç theksoi ai.
Në një intervistë të botuar të dielën në revistën e përjavshme gjermane “Bild”, Sekretari Jens Stoltenberg tha se “askush nuk e di” sesa mund të zgjasë lufta.


“Ne duhet të përgatitemi që lufta të zgjasë me vite. Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm në raport me mbështetjen ushtarake, por edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve”, theksoi ai.


Pas katër muaj luftimesh të ashpra në Ukrainë zyrtarët britanikë të mbrojtjes thonë se morali i ushtarëve si rusë dhe ukrainas është në rënie.
Sipas një raporti të Ministrisë britanike të Mbrojtjes ushtarët rusë po refuzojnë urdhrat, si dhe ka patur raste të përplasjes së dhunshme mes oficerëve.
Ndërkohë Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, pas një vizite në Mykolaiv dhe Odesa përgjatë Detit të Zi, tha se ushtria ukrainase do vazhdojë të mbrojë jugun e vendit.


“Ne nuk do t’ia japim jugun askujt, do të kthejmë gjithçka që është e jona dhe deti do të jetë i Ukrainës dhe i sigurt”, theksoi zoti Zelenskyy.


“Humbjet janë të konsiderueshme. Shumë shtëpi janë shkatërruar, gjithçka është shkatërruar, por ne do të rindërtojmë gjithçka që u shkatërrua”, shtoi ai.


Qyteti industrial lindor i Sievierodonetskut, një objektiv kryesor në ofensivën e Moskës për të kapur kontrollin e plotë të Luhanskut, një nga dy provincat që përbëjnë Donbasin, u bombardua me artileri të rëndë dhe me raketa, njoftoi ushtria ukrainase.

Analistët e Institutit për Studime mbi Luftën me bazë në Uashington, shkruajnë se “forcat ruse ka të ngjarë të jenë në gjendje të kapin Sievierodonetskun në javët e ardhshme, por me koston e përqendrimit të shumicës së forcave të tyre të disponueshme në këtë zonë të vogël”.
Serhiy Gaidai, guvernatori i Luhanskut tha se të gjitha pretendimet ruse se ata kontrollojnë qytetin janë një gënjeshtër. “Ata kontrollojnë pjesën kryesore të qytetit, por jo të gjithë qytetin”, tha ai.
Në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, që shtrihet në veriperëndim të Luhanskut, ministria ruse e mbrojtjes tha se raketat e saj “Iskander” kishin shkatërruar depo armatimesh.
Armët e rënda të furnizuara nga Perëndimi po arrijnë në vijat e frontit në Ukrainë. Por udhëheqësit e këtij vendi vazhdojnë të këmbëngulin për më shumë armatime dhe sa më shpejt të jetë e mundur./VOA

Ora 08:09
Vriten dy civilë dhe 12 të tjerë plagosen nga raketat ruse në Donetsk

1655378246_Capture.JPG

Dy civilë u vranë dhe 12 u plagosën në një sulm me raketa të ushtrisë ruse në rajonin e Donetskut. Kjo u njoftua nga kreu i administratës ushtarake rajonale Pavlo Kyrylenko. 

Kyrylenko shtoi se trupat e Moskës po përpiqen të vendosin kontroll të plotë mbi fshatin Bogorodichne dhe të krijojnë kushtet për zhvillimin e ofensivës në Slovyansk.

Ora 08:04
14 ushtarë rus kapen rob nga trupat ukrainase në rajonin e Luhanskut, (VIDEO)

Ky është momenti kur një skuadër ushtarësh rusë u filmua pasi dyshohet se u kapën nga forcat ukrainase në fushën e betejës në Luhansk.

Video u postua në Telegram dhe u filmua gjatë luftimeve intensive në rajonin lindor të vendit, ndërsa qyteti i Sievierodonetsk vuan nga bombardimet e rënda.

Pamjet tregojnë 14 ushtarë rus të kapur, të ulur dhe të lidhur, raporton Daily Express , ndërsa Rusia vazhdon të grumbullojë më shumë ushtarë për të vazhduar luftën për Ukrainën Lindore.

Guvernatori i Luhanskut, Serhiy Gaidai tha më herët se Vladimir Putin po grumbullonte ushtarë shtesë në përpjekjen e tij për të kapur Sievierodonetsk.

"Sot, nesër ose pasnesër, ata do të hedhin të gjitha rezervat që kanë, sepse ka kaq shumë prej tyre tashmë, ata janë në masë kritike”, tha ai.

Forcat e armatosura ukrainase pranuan sot se kishin pësuar një pengesë në periferi të Sievierodonetsk pasi kërkuan më shumë ndihmë ushtarake.

Katër muaj luftime brutale në Ukrainë duket se po e tendosin moralin e trupave nga të dyja palët, duke shkaktuar dezertime dhe rebelim kundër urdhrave të oficerëve, thanë sot zyrtarët e mbrojtjes, ndërsa shefi i NATO-s paralajmëroi se lufta mund të zvarritet për 'vite'.

E.K/S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Konsumoni boronica, ja sëmundjet që parandalojnë

Konsumoni boronica, ja sëmundjet që parandalojnë