Lufta/ Putin: Marrëveshja e pashmangshme për Ukrainën! Moska: Takim diplomatik SHBA-Rusi në Stamboll

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërcënuar sërish, duke thënë se çdo vend që sulmon Rusinë me bombë atomike do ta fshijnë nga faqja e dheut. Putin thotë se arritja e një marrëveshjeje për Ukrainën është e pashmangashme.

Në një fjalim me video drejtuar Shefave të Shtabit të SCO-së dhe CIS, Putin tha se vendet perëndimore e kanë kthyer Ukrainën në një koloni dhe po përdorin ukrainasit kundër Rusisë.

 “Terrori i minave është një nga akuzat kundër Rusisë për këtë agresion”. Kështu ka deklaruar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në video-mesazhin e tij të zakonshëm të mbrëmjes.

 “Sistemi i minave është edhe më mizor dhe më i poshtër se raketa, sepse nuk ka sistem kundër minave që mund të shkatërrojë të paktën një pjesë të kërcënimit, siç bën mbrojtja jonë ajrore”, theksoi ai. Terroristët qëllimisht përpiqen të lënë pas sa më shumë kurthe vdekjesh - tha ai - mina të groposura, miniera teli, ndërtesa të minuara, makina dhe infrastrukturë. Ky është mbi 170,000 kilometra katrorë territor i rrezikshëm", u shpreh Zelensky.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten t'i dërgojnë Ukrainës një paketë të re ndihme ushtarake me vlerë 275 milionë dollarë, duke ofruar pajisje të reja për të mposhtur dronët dhe për të forcuar mbrojtjen ajrore. Kjo është raportuar nga “Reuters”, duke iu referuar një dokumenti të parë të enjten dhe njerëzve të njohur me paketën dhe se ky vendim ka të ngjarë të shpallet të premten.

Pentagoni gjithashtu pritet të përfshijë raketa për lëshuesit e raketave të artilerisë së lartë (HIMARS) të prodhuara nga Lockheed Martin Corp (LMT.N), municione 155 mm, automjete ushtarake Humvee dhe gjeneratorë, vuri në dukje Reuters.

Kujtojmë se të enjten, ligjvënësit amerikanë votuan për t'i dhënë Ukrainës të paktën 800 milionë dollarë ndihmë shtesë për sigurinë vitin e ardhshëm.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:21
SHBA: Rusia po zgjeron arsenalin e saj bërthamor

Rusia po zgjeron arsenalin e saj bërthamor, tha të premten Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin.

“Rusia gjithashtu po modernizon dhe zgjeron arsenalin e saj bërthamor”, tha Austin në ceremoninë për komandantin e ri të Komandës Strategjike të SHBA, e cila mbikëqyr arsenalin bërthamor të vendit.

“Derisa Kremlini vazhdon luftën e tij mizore dhe të paprovokuar kundër Ukrainës, e gjithë bota e ka parë Putinin të përfshihet në vringëllimën e papërgjegjshme me armë bërthamore”, shtoi Austin, raporton Reuters.

Ora 21:19
Paralajmërimi i shefit të NATO-s: Lufta në Ukrainë mund të përhapet në Europë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shprehu shqetësimin se luftimet në Ukrainë mund të dalin jashtë kontrollit dhe të shndërrohen në një luftë midis Rusisë dhe NATO-s, sipas një interviste të trasnmetuar të premten.

"Nëse gjërat shkojnë keq, situata mund të përshkallëzohet më tej," tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në komentet për televizionin norvegjez NRK.

"Lufta në Ukrainë është e tmerrshme dhe ekziston rreziku që të shndërrohet në një luftë të madhe midis NATO-s dhe Rusisë," tha ai. "Ne po punojmë çdo ditë për ta shmangur një gjë të tillë."

Sekretari Stoltenberg, ish-kryeministër i Norvegjisë, tha në intervistë se "nuk ka dyshim se ekziston mundësia për një luftë më të madhe", duke shtuar se ishte e rëndësishme të shmangej një konflikt "që do të përfshinte vende të tjera në Evropë."

Kremlini ka akuzuar vazhdimisht aleatët e NATO-s se janë bërë efektivisht një palë në konflikt duke i ofruar Ukrainës armë, duke trajnuar trupat e saj dhe duke ndihmuar me informacione zbulimi për të sulmuar forcat ruse.

Në komentet që pasqyrojnë tensione në rritje mes Rusisë dhe Perëndimit, Presidenti Vladimir Putin sugjeroi se Moska mund të mendojë për përdorimin e atij që ai e cilësoi si konceptin amerikan për një sulm parandalues.

"Nëse flasim për një goditje çarmatosëse, ndoshta ia vlen të mendohet për miratimin e ideve të zhvilluara nga homologët tanë amerikanë, idetë e tyre për të garantuar sigurinë e tyre," tha ai.

Shumë përpara fillimit të agresionit në Ukrainë, Kremlini kishte shprehur shqetësimin për përpjekjet amerikane për të zhvilluar të aftësinë e Goditjes së Menjëhershme Globale që parashikon goditjen e objektivave strategjikë të një kundërshtari me armë konvencionale me precision të lartë kudo në botë brenda një ore./VOA

Ora 20:39
Ishte kundër luftës në Ukrainë! Gjatë kontrollit të policisë, drejtori i kompanisë ruse bie nga ballkoni i shtëpisë dhe vdes

Grigory Kochenov, drejtor kreativ i kompanisë ruse Agima, vdiq pasi ra nga ballkoni i shtëpisë së tij në Nizhny Novgorod gjatë një kontrolli nga policia. Ai nuk e kishte fshehur kurrë kundërshtimin e tij ndaj luftës kundër Ukrainës.

Kjo ka ngritur dyshime mbi ngjarjen e ndodhur pasi është e vështorë të besohet se një kundërshtar i hapur i sulmit rus në Ukrainë, thjesht ra papritur nga ballkoni.

Ora 20:00
Kundërshtoi ofensivën në Ukrainë, politikani i opozitës në Rusi dënohet me 8.5 vite burg

Një gjykatë ruse ka dënuar politikanin e opozitës ruse, Ilya Yashin me tetë vjet e gjysmë burg, duke dhënë rastin e profilit më të lartë tënjë politikani rus që është burgosur për kundërshtimin e pushtimit të Ukrainës.

Yashin u gjykua me akuzat për përhapjen e informacionit të rremë që synonte diskreditimin e ushtrisë ruse, sipas një ligji të futur pasi Rusia filloi pushtimin e saj, për shkak të një sërë postimesh në maj në lidhje me vrasjen dhe torturimin e civilëve ukrainas nga trupat ruse në qytetin Bucha. .

"Duke shprehur urrejtje ndaj sistemit politik të Federatës Ruse dhe duke kuptuar se ai është një person publik, Yashin krijoi një kërcënim real për formimin e një qëndrimi negativ ndaj forcave të armatosura të Federatës Ruse," thuhej në vendimin, i cili u dha në Gjykata e rrethit Meshchansky të Moskës.

Ora 19:24
SHBA: Rusia dhe Irani po kthehen në partnerë ushtarakë

"Bashkëpunimi ushtarak në rritje" midis Rusisë dhe Iranit po kthehet në një "partneritet ushtarak" që përbën një kërcënim jo vetëm për Ukrainën, por "për të gjithë rajonin" e Lindjes së Mesme. Kështu tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby.

Ora 18:58
Kiev: Rusia do të duhet të pranojë realitetin se kufijtë janë ata të vitit 1991

Shefi i zyrës presidenciale të Ukrainës, Mykhailo Podolyak thotë se Rusia duhet të pranojë realitetin se kufijtë e saj janë ata të vitit 1991.

"Putinit nuk i vjen keq që filloi gjenocidin në Ukrainë, por i vjen keq që nuk e bëri më herët. Kujtoj ata që mbrojnë kompromise me Djallin, se me kë kanë të bëjnë. Federata Ruse do të mësojë t'i përmbahet ligjit ndërkombëtar dhe pranoni realitetet 'në terren' që korrespondojnë me kufijtë e saj në 1991", shkruan Mykhailo Podolyak.

Ora 18:53
Putin: Do t'i fshijmë nga toka ata që na sulmojnë me bomba atomike

Çdo vend që sulmon Rusinë me armë bërthamore do të "fshihet nga faqja e dheut". Kështu ka thënë presidenti rus Vladimir Putin, cituar nga Sky News. Kreu i shtetit tha se Rusia nuk ka ndërmend të nisë një sulm të parë bërthamor parandalues, por armët e avancuara hipersonike të Moskës sigurojnë që Rusia do të jetë në gjendje të kundërpërgjigjet fuqishëm nëse sulmohet.

Ora 18:41
Putin: Një marrëveshje për Ukrainën është e pashmangshme

Arritja e një marrëveshjeje për Ukrainën është e pashmangshme. Kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin, raporton Tass.

Në një fjalim me video drejtuar Shefave të Shtabit të SCO-së dhe CIS, Putin tha se vendet perëndimore e kanë kthyer Ukrainën në një koloni dhe po përdorin ukrainasit kundër Rusisë.

Ora 13:36
Takimi diplomatik SHBA-Rusi po zhvillohet në Stamboll

1670589161_kjfd.PNG

Një takim mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara po zhvillohet sot në Stamboll për çështjet që lidhen me punën e ambasadave dhe ato që krijojnë 'konflikte' në marrëdhëniet dypalëshe, raportojnë mediat e huaja.

Këtë e ka bërë të ditur zëvendësministri i Jashtëm i Moskës, Serghei Ryabkov , duke saktësuar se takimi po zhvillohet “në nivel të shefave të departamenteve kompetente të ministrive të jashtme përkatëse”. 

Disa ditë më parë, drejtori  i CIA-s, William Burns dhe homologu i tij  rus, Sergei Naryskin, u takuan në  Ankara në  lidhje me pasojat e përdorimit të mundshëm të armëve bërthamore nga Moska.

Ora 12:58
Rreth 300 mijë ukrainas ‘janë pajisur me pasaporta ruse’

1670586934_rusi.PNG

Rreth 300.000 ukrainas janë pajisur me pasaporta ruse prej nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë, sipas medias së pavarur ruse, Mediazona.

Rreth 70.000- 80.000 personave u është dhënë shtetësia ruse vetëm në muajin tetor, sipas mediumit, i cili konsiderohet si kritik i Kremlinit.

Mediazona ka thënë se raportimin e ka bazuar në të dhënat e Ministrisë së Brendshme në Moskë. Shumica e aplikuesve kanë marrë pasaportë në rajonin rus Rostov-on-Don dhe në Gadishullin ukrainas të Krimesë, të cilin Moska e ka aneksuar më 2014.

Vala e aplikimeve është rezultat i faktit se qytetarëve u janë hequr të drejtat bazike nëse nuk kanë pasur pasaporta të Rusisë në territoret e pushtuara nga forcat ruse, ka raportuar Mediazona.

“Ata shpesh nuk marrin trajtim shëndetësor apo mbështetje sociale pa pasaportë ruse”, është thënë në raportim, transmeton dpa.

Miliona njerëz janë detyruar të largohen nga Ukraina, pas shpërthimit të luftës në fund të muajit shkurt. Sipas Kombeve të Bashkuara, rreth 8 milionë ukrainas janë detyruar që të ikin në shtetet tjera evropiane.

Sipas vlerësimeve ruse, rreth 4.5 milionë refugjatë ukrainas kanë hyrë në tokën ruse deri më tani. Presidenti rus, Vladimir Putin, e konsideron luftën në Ukrainë, si “operacion special” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra. Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./REL

Ora 12:46
Ylli i basketbollit mbërrin në SHBA, merr trajtimin e parë mjekësor

1670586402_bb.PNG

Ylli WNBA- së, Brittney Griner mbërriti mëngjesin e sotëm në Teksas, SHBA pas një shkëmbimi të profilit të lartë të të burgosurve që përfshinte tregtarin e dënuar rus të armëve Viktor Bout, e cila do të marrë një trajnim mjekësor, raportojnë mediat e huaja.

Griner gjithashtu mund të marrë pjesë në një Program të Departamentit të Mbrojtjes të njohur si PISA (Aktivitete Mbështetëse të Pas izolimit) për ta ndihmuar atë të përshtatet në jetën normale. 

I dërguari i posaçëm presidencial për çështjet e pengjeve, Roger Carstens, i cili udhëtoi me Griner, konfirmoi mbërritjen e saj të premten herët në mëngjes në Twitter.

Në shkurt, autoritetet në një aeroport në zonën e Moskës sekuestruan 1 gram kanabis e cila u gjet në bagazhin e Griner, e cila u dënua për trafikim të drogës dhe u dënua me 9 vite burg.

Ora 12:27
Kush është tregtari 'famëkeq' i armëve që ka rëndësi të madhe dhe mbështetet nga Vladimir Putin?

 

Shkëmbimi i basketbollistes ruse Brittney Greiner me një tregtar famëkeq rus të armëve, Viktor Bout, ka habitur shumë ndërkombëtarë. Ata kanë nisur me pyetjet e tyre se pse Moska duhet të rikthejë në Rusi një qytetar të dënuar për krime të rënda.

Brittney Griner dhe Voktor Bout akuzohen për vepra penale krejtësisht të kundërta, por rrethanat dhe presioni politik nga të dyja palët bëri që të rezervohet kjo disbalancë, raportojnë mediat e huaja.

Nga njëra anë është Griner, e cila ka marrë një rëndësi të veçantë për Shtetet e Bashkuara, teksa u përdor si një ‘karrem’ gjeopolitik nën ndikimin e pushtimit rus në Ukrainë, kjo ishte arsyeja se përse administrata e Biden nisi menjëherë negociatat me Kremlinin zyrtar, por nga krahu tjetër, Bout mori një rëndësi tepër të madhe për Rusinë.

Pse është kaq i çmuar për Vladimir Putin?

Ai akuzohet nga shumë analistë dhe hetues të OKB-së për shitjen e armëve në të gjithë Afrikën gjatë viteve 1990 dhe fillim të viteve 2000, gjë që ai e ka mohuar. Ka pasur edhe akuza se ai ka armatosur edhe Al Kaedën. Madje është bërë një film për rastin e tij, i titulluar “Lord of War” dhe me protagonist Nicolas Cage.

Njeriu që u bë i njohur si “Tregtari i vdekjes” bëri 14 vite në burg dhe u ekstradua në Shtetet e Bashkuara falë një operacioni të Agjencisë Amerikane të Zbatimit të Drogës: Agjentët amerikanë pretenduan se ishin terroristë kolumbianë që pranuan t’i furnizonin me armë për të vrarë amerikanët.

Bout, përveçse pilot dhe biznesmen, ishte edhe përkthyes ushtarak në kohën sovjetike, por ka pretendime se ai punoi për shërbimet sekrete ruse dhe u bë i dobishëm për to në furnizimin me armë në mbarë botën për të çuar përpara qëllimet gjeopolitike të Moskës.

Ai gjithashtu besohet se ka shërbyer së bashku me rusë që tani janë njerëzit shumë të afërt të Putinit. Ky është një njeri për të cilin shumë rusë të zakonshëm kanë dëgjuar dhe ai sigurisht ka një rëndësi të madhe për elitën ruse.

Yevgeny Prigozhin, themeluesi i kompanisë mercenare Wagner, përshëndeti kthimin e Bout: “Urime Victor Bout. Dhe unë jam shumë i lumtur për të”, tha Prigozhin, një aleat i ngushtë i Putin.

Shtypi rus mirëpriti të premten kthimin e Bout në Rusi, duke lavdëruar, si zakonisht, presidentin rus që ka sukses kudo dhe gjithmonë. Sipas mediave kjo është me të vërtetë një fitore për Putin, por një fitore që vjen me çmimin e ekspozimit të dobësisë së tij dhe nevojës së tij për të mbajtur të lumtur elitën ushtarake ku ai mbështetet.

Ora 12:00
Putin: Perëndimi e përdor popullin ukrainas si 'mish për top'

1670583403_p.PNG

Përmes një videocall, Presidenti rus, Vladimir Putin, ka mbajtur një fjalim drejtuar pjesëmarrësve në takimin e ministrave të mbrojtjes të vendeve të CIS dhe Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait, i cili tha se Perëndimi po e perdor popullin ukrainas si 'mish për top', raportojnë mediat e huaja.

"Perëndimi po përpiqet me të gjitha mjetet të ruajë dominimin e tij, populli ukrainas është bërë viktimë e këtyre aspiratave”, tha Putin.

Ai gjithashtu tha se për disa vite, Perëndimi ka përvetësuar dhe shfrytëzuar burimet e tij, ka inkurajuar gjenocidin dhe terrorin në Donbass, duke e kthyer në mënyrë efektive vendin në një koloni dhe se tani ai po përdor në mënyrë cinike popullin ukrainas.

"Ne shohim pasojat e rënda të veprimeve të tilla sot në Ukrainë. Për disa vite, Perëndimi ka përvetësuar dhe shfrytëzuar pa turp burimet e tij, ka inkurajuar gjenocidin dhe terrorin në Donbass, e ka kthyer në mënyrë efektive këtë vend në një koloni dhe tani ai po përdor në mënyrë cinike Populli ukrainas si ushqim për top, si një dash kundër Rusisë, duke vazhduar furnizimin me armë dhe municione të Ukrainës, duke dërguar mercenarë, ai po e shtyn atë në një rrugë vetëvrasëse”, tha ai në mesazhin e lëshuar nga agjencitë ruse.

Ora 11:41
Marrëveshja e Detit të Zi, Erdogan: Do të bisedoj me Putin dhe Zelenskyn

1670010968_erdo.PNG

Ditën e sotme, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se ditën e dielë do të telefonojë Presidentin rus, Vladimir Putin, dhe Presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, për të diskutuar forcimin e marrëveshjes së drithërave në Detin e Zi të mbështetur nga OKB.

Erdogan mbajti një fjalim në një konferencë në Stamboll, ku edhe Zelensky mori pjesë përmes një video lidhje, raportojnë mediat e huaja.

Turqia vazhdon përpjekjet e saj për të zgjidhur luftën e vazhdueshme Rusi-Ukrainë, tha të premten presidenti Recep Tayyip Erdoğan, duke shtuar se kjo është arsyeja e tij në lidhje me bisedimet e tij me homologët e të dy shteteve që janë në konflikt.

"Për të zgjidhur këtë krizë, do të kem bisedime me presidentin rus Vladimir Putin të dielën. Po kështu, do të ketë edhe një me bisedë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky", tha Erdogan në Forumin Botëror të TRT në Stamboll.

Erdogan tha se Turqia dëshiron të forcojë më tej marrëveshjen e korridorit të drithit që Turqia ndihmoi në krijimin e kësaj vere, "dhe sipas fjalëve të Putinit, të dërgojë ushqim përmes këtij korridori të grurit në vendet e pazhvilluara”.

Më 22 korrik, Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje historike në Stamboll për të rifilluar eksportet e grurit nga tre porte ukrainase të Detit të Zi, të cilat ishin ndërprerë në shkurt për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Ditë përpara skadimit të saj të planifikuar, marrëveshja historike e grurit u zgjat edhe për 120 ditë të tjera, duke filluar nga 19 nëntori. Që në fillim të krizës, Erdogan tha se Turqia ka kryer diplomaci intensive me parimin se nuk do të ketë fitues në luftë, duke shtuar se Turqia ka qenë pioniere e diplomacisë së paqes që do të jetë shembull për botën.

“Teksa mbrojmë fuqishëm integritetin territorial të Ukrainës , ne kundërshtuam nxitjen e tensionit në rajon me politika irracionale ndaj Rusisë”, tha Erdogan.

Duke iu kthyer luftës kundër terrorizmit, Erdogan kritikoi ato vende duke përfshirë disa anëtarë të NATO -s të cilët mbështesin dhe dërgojnë armë për grupet terroriste në veri të Sirisë që kërcënojnë Turqinë si dhe stabilitetin rajonal.

"Megjithë sakrificat e saj, Turqia nuk do të harrojë kurrë se si u braktis në luftën e saj kundër grupeve terroriste që përbëjnë një kërcënim serioz", shtoi ai.

Forumi Botëror i TRT 2022 , një aktivitet vjetor dyditor, filloi të premten në Stamboll, i mbajtur nga transmetuesi kombëtar turk TRT.

Mbledhja, e mbajtur këtë vit nën temën "Harta e së ardhmes: Pasiguritë, realitetet dhe mundësitë " mbledh së bashku akademikë, gazetarë, intelektualë, politikanë dhe anëtarë të shoqërisë civile nga e gjithë bota.

Ora 11:37
8 vite burg për kundërshtarin rus, akuzohet për informacion të rremë ndaj forcave ruse

1670588568_1.PNG

Politikani i opozitës ruse Ilya Yashin u shpall fajtor për përhapjen e “informacioneve të rreme” për ushtrinë, sipas një raporti të agjencive ruse, raportojnë mediat e huaja.

Ndërsa dënimi pritet të jepet më vonë gjatë ditës, prokurorët kërkojnë një dënim prej 9 vitesh për Yashin.

Yashin u gjykua për një video në YouTube në prill, ku ai diskutoi provat e zbuluara nga gazetarët perëndimorë për krimet ruse të luftës në Bucha dhe hodhi dyshime mbi versionin zyrtar të Moskës se raportet ishin fabrikuar si një “provokim” kundër Rusisë.

Rusia miratoi një legjislacion të ri pasi pushtoi Ukrainën, sipas të cilit ata që përhapin informacione të rreme për ushtrinë mund të përballen me dënime me burg deri në 15 vite.

Ora 10:49
SHBA njofton sanksione të reja amerikane kundër Rusisë për përdorimin e dronëve të Iranit

1670579167_7.PNG

SHBA pritet të shpallë sot një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë dhe Kinës, kjo për shkak të përdorimit të dronëve të blera në Iran për të sulmuar Ukrainën.

Sipas gazetës 'Wall Street Journal', Uashingtoni synon masat e reja e abuzimit të të drejtave të njeriut si në Rusi ashtu edhe në Kinë, e cila po e bën këtë gjë në veçanti për të goditur zyrtarët e qeverisë, ushtrinë dhe biznesin e akuzuar për korrupsion dhe për shkelje të të drejtave të njeriut, raportojnë mediat e huaja.

Duke cituar burimet e veta të mirëinformuara, Wall Street Journal, shpjegon se sanksionet do të ndikojnë gjithashtu në mbështetjen e Pekinit për peshkimin e paligjshëm në Paqësor.

Ora 09:57
Peskov: Shkëmbimi i të burgosurve nuk i përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

1670576053_lknsad.PNG

Zëdhënësi rus i Putin, Dmitry Peskov, deklaroi se bisedimet mes Rusisë dhe SHBA-së pas shkëmbimit të yllit të basketbollit, Brittney Griner, dhe me të burgosurin famëkeq, Viktor, nuk i përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në, raportojnë mediat e huaja.

“Bisedimet midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara për shkëmbimin e Viktor me Brittney Griner kanë të bëjnë ekskluzivisht me këtë çështje dhe është e gabuar të nxirren përfundime hipotetike se ky mund të jetë një hap drejt tejkalimit të krizës që kemi aktualisht në marrëdhëniet dypalëshe", tha zëdhënësi i Putinit, Dmitri Peskov, në një intervistë për gazetën Izvestia të raportuar nga agjencia Interfax. 

Sipas Peskov, marrëdhëniet dypalëshe vazhdojnë të mbeten në një gjendje të ‘mjeruar’.

Ora 09:49
Britania: Rusia ka filluar sërish sulmin me dronë të prodhuar nga Irani

1670575548_kjf.PNG

Rusia po sulmon me dronë të prodhuar nga Irani për herë të parë në tre javë, deklaroi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Në përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se "ka mundësi që Rusia ka zgjidhur përfundimisht stokun e saj të mëparshëm prej disa qindra dronë Shahed-131 dhe 136 dhe tani ka marrë një furnizim".

Ai tha të martën se Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës raportoi se kishte rrëzuar një dron të tipit 17 UAV, përfshirë dhe një dron tjetër të tipit 14 Shahed-136, raportojnë mediat e huaja.

Një ditë më vonë zyrtarët ukrainas raportuan përdorimin e mjeteve ajrore pa ekuipazh (UAV) të ofruara nga Irani për sulm në një drejtim (OWA) që synonin rajonet Zaporizhzhia dhe Dnipro.

Ai tha se rrëzimi i fundit i raportuar i një iranian Shahed-136 në Ukrainë ishte më 17 nëntor.

"Nëse verifikohet, ka mundësi që Rusia të ketë rifilluar sulmet me sistemet e sapodorëzuara OWA UWA”, raportuan zyrtarët ukrainas.

Ora 09:41
Zelensky: Moska po kryen terrorizëm me mina, ajo do përgjigjet për këtë

1670567564_qerfew.jpeg

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky deklaroi se Moska po kryen terrorizëm me mina, ku kjo do jetë akuza më e madhe për Rusinë nga Ukraina, raportojnë mediat e huaja.

Zelensky tha se forcat ruse të cilat ai i ka cilësuar si terrorisë kanë ngritur kurthe vdekjeprurëse për forcat ukrainase në nbjë territor të rrezikshëm i cili është mbi 17 mijë kilometra katrorë.

 “Terrori i minave do të jetë një nga akuzat që do të ngrihen kundër Rusisë për agresion. Terroristët qëllimisht përpiqen të lënë pas sa më shumë kurthe vdekjesh. Mina të groposura, miniera teli, ndërtesa të minuara, makina dhe infrastrukturë. Ky është mbi 170,000 kilometra katrorë territor i rrezikshëm”, deklaroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në video-mesazhin e tij të zakonshëm drejtuar kombit.

Ora 09:33
Bombardohet spitali në Kherson nga forcat ruse

1670574590_oiher.PNG

Një spital në qytetin Kherson u bombardua nga forcat ruse të premten në mëngjes, shkroi në Telegram Yaroslav Yanushevysh, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kherson.  

Reparti i pediatrisë dhe morgu u dëmtuan nga bombardimet, sipas Yanushevysh. Ai shtoi se deri më tani nuk ka të lënduar apo viktima, raportojnë mediat e huaja.

Të mërkurën, dy persona humbën jetën pasi Kherson u granatua 51 herë, sipas Yanushevysh, i cili tha se rusët "kishin gjuajtur në vendbanimet paqësore të rajonit me artileri, MLRS, tanke dhe mortaja".

Muajin e kaluar, trupat ruse u tërhoqën nga qyteti Kherson pasi e kishin pushtuar atë për tetë muaj, në një pengesë poshtëruese. Por Rusia ende ruan kontrollin e pjesës më të madhe të rajonit më të gjerë Kherson.

Ora 09:28
Moska i dorëzon OKB-së dosjen e bombardimeve të forcave ruse në Donbas

1670496428_likdjf.PNG

Rusia i ka dërguar një letër Këshillit të Sigurimit dhe Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në lidhje me bombardimin e Donbas nga forcat e armatosura të Ukrainës. 

Kjo u bë e ditur nga Dmitry Polyansky, Zëvendës Përfaqësuesi i Parë i Përhershëm i Federatës Ruse në Organizatën Botërore, raportojnë mediat e huaja.

“Në përgatitje për mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, ne kërkuam furnizimin e Ukrainës me armë perëndimore dhe shpërndamë si dokument zyrtar të Këshillit të Sigurimit dhe Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së një letër nga organizata publike e Donetskut “Fair Protection” në lidhje me granatimet e Donbass nga Forcat e Armatosura të Ukrainës. Theksi është veçanërisht në granatimet masive të kësaj jave", shkroi ai në Telegram. 

Diplomati rus shtoi se Federata Ruse do ta ngrejë patjetër këtë temë diskutimi në një takim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për situatën në Ukrainë.

Ora 08:20
Përshihet nga flakët një qendër tregtare në Rusi, 1 viktimë

1670576881_.kndsv.PNG

Një qendër tregtare në veriperëndim të Moskës është përfshirë nga flakët e një zjarri masiv, ku si pasojë e saj ka humbur jetën një person.

“Fatkeqësisht një person ka mbetur i vdekur nga zjarri, Po punohet për shuarjen e zjarrit”, tha kreu i departamentit të Ministrisë së Emergjencave, Sergey Poletykin.

Zjarri përfshiu të gjithë strukturën e qendrës së madhe tregtare Mega Khimki, dhe flakët janë përhapur në një sipërfaqe prej 18,000 metrash katrorë, raportojnë mediat e huaja.

Inteligjenca ruse, e cituar nga Interfax, flet për dyshimin e “një akti të qëllimshëm, një zjarri kriminal”, duke cituar burime të paidentifikuara, për origjinën e zjarrit, por nuk janë përjashtuar edhe shkaqet aksidentale si rezultat i shkeljes së rregullave të sigurisë.

Sipas Tass, “shkaku i zjarrit ishte një shkelje e rregullave për kryerjen e punimeve të saldimit në hipermarketin bashkangjitur OBI, i cili ishte në rindërtim”.

Fillimisht u raportua se  shërbimet ruse të urgjencës dyshojnë se zjarri mund të jetë shkaktuar nga një akt “kriminal”. Një anëtar i shërbimit, i cituar nga Tass, tha se një qark i shkurtër në marketin Obi shkaktoi katastrofën.

S.C/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tata: 09/12/2022 10:07

  Pse,armatimet tjera mbij e nga dheu qe irani sduhet te prodhoje? Une bej nje pyetje vehtes: KUSH KA INTERESA PER KETE LUFTE dhe cdo gje e shoh fare qarte,sme interesojne llafet

  Përgjigju
  • Turi: 09/12/2022 13:01

   Lufterat ne bote jane pjelle e perendimit me ameriken ne krye dhe jane ata qe vazhdojne dhe punojne duke derguar arme qe kjo lufte mos te kete fund , shpresoj qe nje dite te thyejne koken keta hajdute dhe vrases te qelbur

 • Sondazhi i ditës:

  Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Modeli i shëmtuar i zengjinit në Big Brother

Modeli i shëmtuar i zengjinit në Big Brother