Lufta në Ukrainë/Putin: Gati për të zhbllokuar grurin nëse hiqen sanksionet! Kuleba:Kemi nevojë për më shumë armë të rënda

Lufta në Ukrainë ka arritur ditën e saj të 92-të. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelesnky tha se nuk do të bëhet asnjë ndryshim territorial për të bërë armëpushim. Ndërsa ministri i jashtëm ukrainas kritikoi NATO-n se nuk po bën asgjë për të ndalur agresionin rus në Ukrainë. Ministri britanik Truss tha se agresioni rus nuk mund të falet ndërsa Kievi tha se Rusia ka pushtuar 95% të territorit të rajonit të Luhanskut.

Nga ana tjetër, Moska u ka ofruar qytetarëve të Mariupolit mundësinë e marrjes së pasaportës ruse me procedurë të përshpejtuar. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price e quajti nismën "një përpjekje për të nënshtruar ukrainasit". Zelensky ka bërë thirrje që t’i dërgohen armë të reja të rënda për të t’iu përgjigjur sulmeve të ushtrisë ruse. “Dorëzimi ndaj rusëve do të ishte një dështim siç ndodhi me Hitlerin”, tha Zelensky.

Sipas mediave ruse, disa ushtarë ukrainas që u gjetën në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, u dorëzuan para rusëve. Në një videokonferencë në seancën e Forumit Ekonomik Euroaziatik, Vladimir Putin tha se asnjë polic global nuk mund t'i ndalojë dhe se nga sanksionet ndaj Rusisë se janë prekur të gjithë dhe në ekonomitë e zhvilluara nuk ka pasur një nivel të tillë inflacioni prej 40 vitesh.

Ndërkohë Rusia ka mohuar pretendimet e SHBA-së dhe BE-së se po bllokon eksportet e grurit nga Ukraina dhe ka akuzuar Perëndimin se ka krijuar një situatë të tillë duke vendosur sanksione. Putin thotë se Rusia po sheh probleme në zinxhirët e saj të transportit dhe furnizimit dhe se vendi do të vazhdojë të importojë zëvendësime.

Presidenti rus Vladimir Putin ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kryeministrin italian Mario Dgraghi, bisedë e cila është kërkuar që të zhvillohet nga ky i fundit.
Raportohet se Putin gjatë bisedës telefonike me kryeministrin italian tha se Rusia është e gatshme të japë një kontribut të rëndësishëm në tejkalimin e krizës ushqimore përmes eksportit të drithërave dhe plehrave, kusht që të hiqen sanksionet e vendosura nga Perëndimi.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmitry Kuleba ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologen gjermane Annalena Baerbock, gjatë cilës i ka shpjeguar situatën  e vështirë në Donbass si dhe rreth nevojë së ushtrisë për shumë armë të tjera të renda.

Gjatë bisedës u diskutua gjithashtu për sanksione të mëtejshme kundër Rusisë dhe statusin e një vendi kandidat për në BE të Ukrainës.

"Donbass është një situatë e vështirë, aq sa forcat ukrainase kanë nevojë për më shumë armë të rënda sa më shpejt të jetë e mundur. Unë fola me homologen time gjermane Baerbock dhe e informova për situatën e vështirë në Donbass. Ne kemi nevojë për më shumë armë të rënda dhe që ato të dorëzohen sa më shpejt që të jetë e mundur për të zmbrapsur sulmet ruse", tha Kuleba.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:48
Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Kemi nevojë për më shumë armë të rënda, në Donbass situata është e vështirë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmitry Kuleba ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologen gjermane Annalena Baerbock, gjatë cilës i ka shpjeguar situatën  e vështirë në Donbass si dhe rreth nevojë së ushtrisë për shumë armë të tjera të renda.

"Donbass është një situatë e vështirë, aq sa forcat ukrainase kanë nevojë për më shumë armë të rënda sa më shpejt të jetë e mundur. Unë fola me homologen time gjermane Baerbock dhe e informova për situatën e vështirë në Donbass. Ne kemi nevojë për më shumë armë të rënda dhe që ato të dorëzohen sa më shpejt që të jetë e mundur për të zmbrapsur sulmet ruse", tha Kuleba.

Gjatë bisedës u diskutua gjithashtu për sanksione të mëtejshme kundër Rusisë dhe statusin e një vendi kandidat për në BE të Ukrainës.

Ora 21:01
7 persona të vrarë nga bombardimet ruse në Kharikiv

Qyeteti ukraina është sulmuar sot nga ushtria ruse ku si pasojë 7 persona mbetën të vrarë këtë të enjte.

Sipas një zyrtari rajonal ushtria sulmoi përsëri qytetin në një kohë që pothuajse të gjithë banorët janë rikthyer pasi u zmbrapsën përpjekjet e Rusisë për ta pushtuar qytetin lindor.

"Sot armiku qëlloi në mënyrë tinëzare mbi Kharkiv," tha Guvernatori rajonal Oleg Sinegubov në mediat sociale.

"Shtatë civilë u vranë dhe 17 të tjerë u plagosën, duke përfshirë një fëmijë nëntë vjeçar," tha ai pasi sulmet goditën të paktën tre lagje të qytetit pranë kufirit me Rusinë.

Kryebashkiaku i Kharkivit, Igor Terekhov u bëri thirrje njerëzve të gjejnë strehim pas sulmeve.

“Trupat armike po bombardojnë sërish qytetin tonë”, tha ai.

Ora 20:43
'Më detyruan të ulesha në gjunjë dhe të thoja lutjen time të fundit', dëshmia e një ukrainas duke folur rreth tmerreve të përjetuar nga ushtria ruse

Ukrainë, në fshatin Verkhnya Rohanka, në lindje të Kharkivit, Rudych, 68-vjeç flet rreth momentin kur forcat ruse erdhën në zonë si dhe tmerrit që ai përjetoi, pasi ushtria ruse e arrestoi dhe donte ta ekzekutonte me pretekstin që kishte dhënë informacion ushtrisë ukrainase.

"Më vunë në gjunjë këtu në oborr, dhe qëlluan përtokë para syve të mi. Komandanti i tankut kishte një mitraloz, shoferi i tij kishte një pistoletë", tha Rudych.

Ai thotë se më pas ushtarët rus e tërhoqën zvarrë përmes nëpër korsi dhe e dërguan në një kodër, ku atje e detyruan përsëri të ulej në gjunjë.

“Pastaj ata thanë:“Bëj lutjen tënde të fundit”. Thjesht pyesja pse. Ata thanë se i kisha dhënë informacion ushtrisë ukrainase, por thashë se nuk kuptoja asgjë se çfarë po ndodhte. Telefoni im nuk kishte as sinjal. Komandanti më la të shkoja, por më tha të largohem nga fshati, duke shtuar: “Të jap tre orë. Nëse kthehem dhe të gjej këtu, do të të qëlloj dhe do të të shkatërroj shtëpinë”, tregon i moshuari.

Rusët që atëherë janë tërhequr nga skajet e Kharkiv, qyteti i dytë i Ukrainës, dhe tani mbrojnë një brez të hollë territori përgjatë kufirit verilindor të Ukrainës 20 milje larg, një linjë furnizimi për në Donbas, por lufta ka lënë shkatërrim pas saj.

Ora 19:53
Putin: Gati për të zhbllokuar grurin nëse hiqen sanksionet

Presidenti rus Vladimir Putin ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kryeministrin italian Mario Dgraghi, bisedë e cila është kërkuar që të zhvillohet nga ky i fundit.
Raportohet se Putin gjatë bisedës telefonike me kryeministrin italian tha se Rusia është e gatshme të japë një kontribut të rëndësishëm në tejkalimin e krizës ushqimore përmes eksportit të drithërave dhe plehrave, kusht që të hiqen sanksionet e vendosura nga Perëndimi.

Ora 17:36
'Nuk duan të luftojnë', Rusia shkarkon 115 ushtarë

Një gjykatë ruse la në fuqi shkarkimin e 115 ushtarëve të Gardës Kombëtare, të cilët kishin apeluar kundër shkarkimit të tyre pasi refuzuan të merrnin pjesë në operacionin special ushtarak të Moskës në Ukrainë. Rasti është konfirmimi i parë zyrtar i rasteve në të cilat ushtarët kundërshtojnë t'i bashkohen fushatës ushtarake ruse, të nisur më 24 shkurt kundër vendit fqinj.

Gjykata ushtarake në Republikën ruse të Kabardino-Balkaria tha se kishte analizuar  dokumentet e nevojshme dhe kishte marrë në pyetje anëtarët e Gardës Kombëtare, një forcë e brendshme e sigurisë e ndarë nga ushtria ruse dhe që i raportonte drejtpërdrejt Presidentit.

Gjyqtarët arritën në përfundimin se të pandehurit "refuzuan arbitrarisht të kryejnë një post zyrtar" dhe hodhën poshtë ankesën e tyre.

Ora 17:08
Italia propozoi planin e paqes, Lavrov: Nuk është serioz

SergeI Lavrov, Ministri i Jashtëm rus gjatë një interviste është shprehur në lidhje më planin e paqes që Italia i ka dorëzuar Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterrs, duke e cilësuar si një plan jo serioz.

“Politikanët seriozë që duan të arrijnë rezultate dhe nuk merren me vetëpromovim para elektoratit të tyre, nuk propozojnë gjëra të tilla”, kështu deklaroi Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, në një intervistë për Russia Today Arabic, cituar nga Tass, duke sulmuar në këtë mënyrë planin e paqes të propozuar nga Italia për Ukrainën. 

Qeveria italiane, përmes Ministrit të Jashtëm Luigi Di Maio, i ka dorëzuar  Guterres një plan paqeje me katër pika për Ukrainën .

Më konkretisht, sipas shtypit italian, plani i paqes i hartuar nga qeveria Draghi bazohet në këto pika:

Pika e parë, armëpushimi.  Bëhet fjalë për arritjen e një armëpushimi mes palëve të përfshira, pasi një armëpushim i thjeshtë dhe i përkohshëm nuk konsiderohet i mjaftueshëm. Sipas planit italian, armëpushimi duhet të shoqërohet me mekanizma vëzhgimi dhe çmilitarizimin total të vijës së frontit.

Pika e dytë, neutraliteti dhe Bashkimi Evropian. Kjo pikë ka të bëjë me një negociatë shumëpalëshe për statusin e ardhshëm të Ukrainës. Sipas ministrit të Jashtëm italian Luigi Di Maio , do të ishte e dobishme të arrihet një neutralitet në Kiev, me sigurimin e "garancive politike" nga komuniteti ndërkombëtar. Në të njëjtën kohë, kjo marrëveshje duhet të jetë në përputhje me anëtarësimin e vendit në BE.

Pika e tretë, autonomia e territoreve të diskutueshme. Gjithashtu është parashikuar një marrëveshje për territoret e diskutueshme, me referencë të veçantë për Krimenë dhe Donbasin. Kjo marrëveshje do të ketë të bëjë me sovranitetin, kontrollin e territorit, statusin ligjor të këtyre zonave dhe çdo qeveri autonome. Do të sigurohen garanci për identitetin historik dhe kulturor. Me fjalë të tjera, i referohet një autonomie të territoreve të diskutueshme, e cila nuk bie ndesh me sovranitetin e Kievit në të gjithë vendin.

Pika e katërt, marrëveshja për sigurinë dhe paqen në Evropë. Pika e fundit e planit italian të paqes është nënshkrimi i një marrëveshjeje të re shumëpalëshe për paqen dhe sigurinë në Evropë, me referencë të drejtpërdrejtë në marrëdhëniet e Bashkimit Evropian me Rusinë. Objektivat kryesore janë sigurimi i stabilitetit strategjik, kontrolli i armatimeve, miratimi i masave për të parandaluar konfliktet e luftës. Në të njëjtën kohë, propozimi italian thekson nevojën për të arritur një regjim të ngjashëm me atë që ekzistonte përpara pushtimit rus të Ukrainës dhe - si hap i fundit - lehtësimin e sanksioneve kundër Rusisë.

Ora 16:33
Kryeministrja e Finlandës viziton Kievin, Zelensky: Faleminderit për ndihmën ushtarake

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin takoi ditën e sotme Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë vizitës së saj në Kiev.

Zelensky e falënderoi Kryeministren Marin për ndihmën ushtarake shumë të vlefshme që Finlanda ka bërë të mundur për Ukrainën.

Ai përsëriti edhe njëherë se uniteti për sanksionet kundër Rusisë dhe mbështetja për integrimin evropian janë të rëndësishme për Ukrainën.

Ora 14:41
Kryebashkiaku: Rusia ende dëshiron të marrë nën kontroll Kievin

Rusia planifikon të marrë të gjithë Ukrainën, me kryeqytetin e Kievit që është objektivi kryesor i saj, sipas kryebashkiakut të qytetit Vitali Klitschko.

Është e qartë se Rusia nuk po kryen një operacion special por një "gjenocid" në Ukrainë, tha Klitschko gjatë një paneli diskutimi në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të enjten.

Ai paralajmëroi se Ukraina nuk po mbron vetëm sovranitetin e saj, por atë të të gjitha kombeve me mendje të njëjtë.

“Ne mbrojmë jo vetëm familjet tona, ne ju mbrojmë të gjithëve”, tha Klitschko. 

“Ne ju mbrojmë sepse kemi të njëjtat vlera”, shtoi ai.

Lufta është një rrezik për Europën dhe mbarë botën, tha Klitschko. Ai bëri një lutje për "vendime të shpejta" nga udhëheqës të tjerë për dërgimin e më shumë armëve mbrojtëse Ukrainës, të cilat ai thotë se atyre u duhen shpejt.

Ora 14:27
Truss: Putini duhet të humbasë në Ukrainë, demokracia dhe liria duhet të mbizotërojnë mbi agresionin autokratik

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, ka folur kundër "bullizmit" dhe "mizorive" të Rusisë në Ukrainë gjatë një vizite në Bosnje dhe Hercegovinë të enjten.

Truss përdori një fjalim drejtuar Forcave të Armatosura të Bosnjë dhe Herzegovinës (BiH) për të folur kundër manovrimit rus në vendin ballkanik dhe u kërkoi partnerëve të vazhdojnë të mblidhen pas Ukrainës.

"Ndërsa Rusia ndërhyn këtu, trupat e Putinit po kryejnë mizori vetëm 700 milje larg në Ukrainë. Populli i Ukrainës ka nevojë për mbështetjen tonë," tha Truss.

"Ata kanë nevojë për atë mbështetje nga e gjithë Evropa, nga e gjithë bota e lirë. Ne duhet të mbështesim njerëzit në luftën e tyre të guximshme për vendin e tyre," shtoi ajo, duke u kërkuar aleatëve që të mos bëjnë kompromis ose të qetësojnë presidentin rus Vladimir Putin.

“Ne kemi parë taktikat e bullizmit të Rusisë vetëm këtë javë duke thënë në mënyrë flagrante se do të lejojnë që gruri ukrainas të rrjedhë vetëm nëse hiqen sanksionet ndaj tyre”, tha Truss.

"Kjo po përpiqet të mbajë botën për shpërblim dhe nuk duhet të ketë sukses. Kështu që tani ka të bëjë me gërmimin thellë, jo kthimin prapa," shtoi ajo.

"Demokracia dhe liria duhet të mbizotërojnë mbi agresionin autokratik. Putini duhet të humbasë në Ukrainë. Agresioni i Putinit nuk duhet të ketë kurrë sukses në Evropë," tha Truss.

Ora 14:18
Kremlini hedh poshtë akuzat për bllokadë të anijeve me grurë dhe sulmon Perëndimin

Kremlini hedh poshtë akuzat perëndimore se Moska ka bllokuar eksportet e grurit të Ukrainës, duke kërcënuar një krizë globale ushqimore. 

“Ne i hedhim poshtë kategorikisht këto akuza dhe përkundrazi akuzojmë vendet perëndimore se kanë marrë një sërë masash të paligjshme që kanë çuar në këtë bllokadë”, tha zëdhënësi rus Dmitry Peskov. 

“Vendet perëndimore duhet të anulojnë këto vendime të paligjshme që pengojnë transportin e anijeve dhe eksportin e grurit”, shton ai, duke iu referuar sanksioneve kundër Moskës. 

Dje një diplomat i lartë rus, Andrei Roudenko, tha se zgjidhja e krizës do të kërkonte heqjen e sanksioneve kundër Moskës dhe "çminimin nga Kievi" të porteve të Detit të Zi, duke lënë të kuptohet se Moska do të ishte gati të hapte korridoret.

Ora 13:45
Scholz: Ne nuk mund të lejojmë që Putin të fitojë këtë luftë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka mbajtur një fjalim të shkurtër në ditën e fundit të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.

Ai dënon pushtimin e Ukrainës nga Rusia, por nuk përmend kritikat e ngritura kundër qeverisë së tij se ka qenë shumë e ngadaltë për të dorëzuar armë të rënda në Ukrainë.

“Një fuqi e madhe bërthamore po sillet sikur ka të drejtë të ricaktojë kufijtë”, thotë ai.

“Putini dëshiron të kthehet në një rend botëror në të cilin forca dikton atë që është e drejtë, në të cilën liria, vendosmëria dhe sovraniteti nuk janë për të gjithë”, shtoi ai.

“Ne nuk mund të lejojmë që Putini të fitojë këtë luftë”, thotë ai, duke shtuar se nuk do të ketë paqe të diktuar.

Scholz është nën zjarr në Gjermani dhe jashtë saj. Kritikët thonë se ai duket hezitues në mbështetjen ushtarake të Ukrainës.

Por në fjalimin e tij, ai thotë se Gjermania po përfundon të ashtuquajturën "Zeitenwende" ose pikë kthese në politikën e jashtme, duke furnizuar me armë një zonë lufte për herë të parë, duke shpenzuar 100 miliardë euro (107 miliardë dollarë, 85 miliardë £) për ushtrinë e saj dhe duke shkurtuar varësinë e saj nga energjia ruse.

Ora 13:39
Zelensky ‘qorton’ Perëndimin për furnizimet me armë të rënda

Presidenti Zelensky ka lëshuar një qortim të ashpër ndaj Perëndimit për shqetësimin për furnizimet me armë të rënda dhe për përhapjen e idesë se paqja pa sakrifica territoriale ndaj Rusisë do të ishte e pamundur.

Ai ka marrë një goditje specifike në The New York Times dhe politikanin veteran amerikan, Henry Kissinger.

"Duket se kalendari i zotit Kissinger nuk është 2022, por 1938," thotë ai, duke iu referuar marrëveshjes së Mynihut që i dha një pjesë të Çekosllovakisë Gjermanisë naziste.

Zelensky akuzon vëzhgues të tillë si Kissinger se kanë shpërfillur krimet e luftës ruse, duke shtuar se ata gjithmonë përpiqen të marrin parasysh interesat e Moskës, pavarësisht se si vepron Rusia.

Në një fjalim në Davos dje, Kissinger paralajmëroi se shtytja e Moskës për të dorëzuar Krimenë dhe pjesë të Donbasit që ajo kontrollon, kërcënonte ta kthente konfliktin në një luftë të re, më të gjerë.

Ora 13:32
Putin SHBA-së dhe Perëndimit: Asnjë polic global nuk mund të na ndalojë, Rusia po bëhet më e fortë falë sanksioneve

1653316957_Capture.JPG

Asnjë " polic global " nuk do të jetë në gjendje të ndalojë vendet që duan të ndjekin një politikë të pavarur, tha presidenti rus duke ju drejtuar SHBA-së dhe Perëndimit në lidhje me atë që po ndodh në Ukrainë. Sanksionet ndaj Rusisë na kanë bërë më të fortë shprehet ai.

”Asnjë "polic global nuk do të jetë në gjendje të ndalojë vendet që duan të ndjekin një politikë të pavarur, Rusia po bëhet më e fortë falë sanksioneve”, tha Putin.

“Rusia është konkurruese dhe mbetet eksportuesi kryesor i grurit në botë”, vazhdoi kreu i Kremlinit duke thënë se kushdo që dëshiron të na dëmtojë, dëmton veten

"Vendet që aspirojnë të dëmtojnë Rusinë me sanksione dëmtojnë veten e tyre”, tha ai.

Presidenti rus Vladimir Putin e ka quajtur "vjedhje" vendimin evropian për ngrirjen e pasurive të oligarkëve. 

"Vjedhja e aseteve nga Perëndimi nuk do të çojë në asgjë të mirë," tha ai duke folur me videokonferencë në seancën plenare të Forumit Ekonomik Euroaziatik.

Ora 13:20
Kievi: Na nevojiten armë më të fuqishme për të përballuar ofensivën ruse

Situata në terren "është shumë e vështirë", për të përballuar ofensivën ruse, forcat ukrainase kanë nevojë të dëshpëruar për armë të afta për të goditur armikun në distanca më të mëdha shkruante komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura në Telegram.

“Është shumë e vështirë për ne, por ne jemi në këmbë. Ne po luftojmë për çdo pjesë të vijës së frontit, për çdo vendbanim. Armët dhe pajisjet perëndimore na ndihmojnë të dëbojmë armikun nga toka jonë. Ne jemi mirënjohës për ndihmën teknike ndërkombëtare të ofruar”, shkroi Zaluzhnyi.

“Në të njëjtën kohë, ne kemi nevojë dëshpërimisht për armë të afta për të goditur armikun në distanca më të mëdha. Dhe për këtë nuk duhet të ketë vonesa, sepse çmimi i vonesës matet me jetën e njerëzve tanë që mbrojtën botën nga ruscismo (fashizmi rus)”, mbyll postimin.

Ora 12:56
Qytetet lindore të Severodonetsk dhe Lysychansk nën sulmin e vazhdueshëm rus

Qytetet ukrainase të Severodonetsk dhe Lysychansk janë nën sulmin rus në mes të një ofensive në rajonin lindor të Luhanskut, tha Zyra e Presidentit të Ukrainës në një përditësim gjatë ditës së sotme. 

Severodonetsk një qytet industrial i vendosur përtej lumit Siverskyi Donets nga Lysychansk ka qenë nën granatime të rënda, thoshte Shoqata e Kërkimit dhe Prodhimit Impulse dhe 11 ndërtesa të larta në qytet ishin shkatërruar.

Oleksandr Striuk, kreu i administratës ushtarake të Severodonetsk, tha në një intervistë në radio të enjten se lidhja midis Severodonetsk dhe Lysychansk ishte "e ndërlikuar" për shkak të granatimeve ruse të një ure midis dy qyteteve.

Armiku nuk ka ndalur bombardimet e lagjeve të banuara për një javë e gjysmë të fundit, tha Striuk.

"12,000 -- 13,000 njerëz mbeten në qytet. Njerëzit janë fshehur në strehimore dhe bodrume. Qyteti është nën zjarr të vazhdueshëm”, tha ai.

Striuk shtoi se komunikimi ishte i kufizuar dhe se 90% e stokut të banesave të Severodonetsk ishte dëmtuar ose shkatërruar.

Rënia e Severodonetsk -- qyteti i fundit i madh në rajonin e Luhansk nën kontrollin e qeverisë ukrainase do të ishte një pengesë e madhe për Kievin.

"Situata është e vështirë, veçanërisht në rrethin operacional të Donjeckut," tha Fedir Venislavskyi, një ligjvënës ukrainas dhe anëtar i Komisionit parlamentar për Sigurinë Kombëtare, Mbrojtjen dhe Inteligjencën. 

"Pikat më të nxehta janë Severodonetsk dhe Lysychansk," tha ai, duke shtuar se ushtarët rusë po përpiqeshin të rrethonin trupat ukrainase përpara se të synonin qytetet Bakhmut dhe Soledar.

"Armiku kontrollon pjesërisht Lyman dhe po shkon në periferi të Severodonetsk. Situata në këtë zonë operacionale do të jetë shumë e vështirë në ditët në vijim," tha Venislavskyi.

Ora 12:26
Kiev: Edhe 2 ushtarë të tjerë rusë pranojnë fajësinë për krime lufte

Dy ushtarë rusë janë pranuar fajtorë për krime lufte në gjyqin e dytë të tillë të konfliktit.

Alexander Bobikin dhe Alexander Ivanov pranuan se ishin pjesë e një njësie artilerie që qëlloi në objektiva në rajonin e Kharkiv nga rajoni Belgorod në Rusi. Granatimet shkatërruan një institucion arsimor në qytetin e Derhachi, thanë prokurorët.

Ushtarët, të përshkruar si një shofer artilerie dhe një gjuajtës, u kapën pasi kaluan kufirin dhe vazhduan granatimet, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm. Një avokat mbrojtës tha se dyshja kishin ndjekur urdhrat dhe ishin penduar dhe kërkuan butësi.

Prokurorët në gjyq kërkuan që ushtarët e kapur të dënohen me 12 vjet burg për shkelje të ligjeve të luftës.

Ora 11:58
Kryeministrja e Finlandës viziton Irpin

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin vizitoi Irpin. Kështu bën të ditur Këshilli Bashkiak, duke kujtuar se mbi 70% e qytetit është dëmtuar nga lufta. Këtë e raporton Unian duke publikuar foto nga vizita. 

"Ne treguam pasojat e ‘paqes’ ruse të lënë nga pushtuesit dhe diskutuam çështjen e ndihmës në rindërtimin e qytetit tonë," tha sekretarja e këshillit të qytetit Angela Makeyeva, duke falënderuar Finlandën për qëndrimin e saj për integritetin territorial të Ukrainës, vendosja e sanksioneve të ashpra kundër Rusisë dhe mbështetje dhe ndihmë ushtarake.

Ora 11:50
Bllokada e porteve në Ukrainë, zyrtarët e OKB-së do të vizitojnë Moskën

Nënsekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara për Çështjet Humanitare planifikon të vizitojë Moskën në fillim të qershorit për të diskutuar situatën në Ukrainë, tha të mërkurën një zëdhënës i misionit rus në OKB, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS. 

Martin Griffiths planifikon të vizitojë Moskën për të "vazhduar dialogun që filloi gjatë vizitës së tij të mëparshme në Moskë" dhe "për të diskutuar të gjithë spektrin e ndihmës humanitare për Ukrainën", tha zëdhënësi Fyodor Strzhizhovsky.

Vizita e mëparshme e Griffiths në Moskë muajin e kaluar ishte një përpjekje për të lehtësuar një "armëpushim humanitar", pasi ishte ngarkuar me takimin me të dyja palët në konflikt nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres.

Strzhizhovsky shtoi se Sekretarja e Përgjithshme e Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Tregtinë dhe Zhvillimin Rebeca Grynspan do të vizitojë Moskën për të diskutuar mbi eksportin e plehrave ruse.

Në muajt e fundit, çmimi i plehrave është rritur për shkak të problemeve me eksportet nga Rusia. Prodhimi nga Europa ka shënuar gjithashtu për shkak të rritjes së çmimit të gazit natyror, një përbërës kyç në plehrat me bazë azoti.

Yara e Norvegjisë, një nga prodhuesit më të mëdhenj të plehrave në botë, ka reduktuar eksportin për shkak të rritjes së çmimeve të gazit natyror, duke ulur sasinë e prodhimit të amoniakut dhe uresë nga fabrikat e tyre në Itali dhe Francë.

Sipas TASS, zëvendësministri i Jashtëm rus Andrey Rudenko tha të mërkurën se zgjidhja e problemit të ushqimit "kërkon një qasje gjithëpërfshirëse", duke bërë thirrje për heqjen e sanksioneve ndaj eksporteve dhe transaksioneve financiare ruse.

Ora 11:28
Rusia planifikon ligjin për të sekuestruar asetet e firmave perëndimore që përpiqen të largohen

Rusia po planifikon të miratojë një ligj të ri që do t'i lejojë asaj të marrë kontrollin e bizneseve lokale të kompanive perëndimore që vendosin të largohen nga Rusia për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Ligji, i cili mund të hyjë në fuqi brenda javësh, do t'i japë Rusisë kompetenca për të ndërhyrë aty ku ka një kërcënim për vendet e punës ose industrinë vendase, duke e bërë më të vështirë për kompanitë perëndimore heqjen e shpejtë të biznesit të tyre, nëse nuk janë të përgatitur për të marrë një goditje të madhe financiare.

Qindra marka ndërkombëtare, duke përfshirë Starbucks, Coca Cola, Levi's dhe Apple, janë larguar nga Rusia ose kanë pezulluar shitjet atje që kur vendi pushtoi Ukrainën në shkurt.

Kjo vjen ndërsa ekonomia ruse, gjithnjë e më e ndërprerë nga sanksionet perëndimore, zhytet në recesion mes inflacionit dyshifror.

Ora 11:21
Kancelari gjerman Scholz: Putin tashmë ka dështuar të arrijë qëllimet e tij strategjike

1652952954_61846266303.jpg

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se Vladimir Putin tashmë ka dështuar të arrijë qëllimet e tij strategjike. Ai thotë se kostot për regjimin rus kanë qenë të mëdha, por paralajmëroi se Moska do të ulet seriozisht në tryezën e bisedimeve vetëm pasi të jetë e qartë se mbrojtja e Ukrainës nuk mund të thyhet.

Scholz tha se Perëndimi duhet ta bëjë Presidentin Putin të kuptojë se nuk do të ketë një paqe të diktuar në Ukrainë.Përgjigja e Gjermanisë ndaj pushtimit të Ukrainës ka qenë në qendër të vëmendjes për shkak të varësisë së madhe të vendit nga gazi rus.

Ndërkohë, sekretarja e jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, kritikoi sugjerimet se sanksionet kundër Rusisë mund të hiqen, mes negociatave për korridoret e grurit.

Ora 11:06
Foto emocionuese, çifti ukrainas duke i dhënë ‘lamtumirën’ njëri-tjetrit para se i riu të shkojë në vijën e parë në luftë

Gjatë gjithë luftës në Ukrainë, fotografët në terren kanë hedhur dritë mbi skenat e dhimbshme, të frikshme dhe emocionale që ndodhin rreth tyre.

Dimitry vetëm 21 vjeç shihet duke përqafuar të dashurën e tij Valentine, 17 vjeç, përpara se të hipte në një tren për në vijën e parë.

Pjesëtari i Forcës së Mbrojtjes së Territorit, Dimitri nesër ka ditëlindjen.

Ora 10:59
BE: Askush nuk do t'i njohë pasaportat e detyruara ruse nga Kherson

"Bota nuk do ta njohë kurrë lëshimin e detyruar të pasaportave ruse për ukrainasit që jetojnë në territoret e pushtuara të rajonit Kherson," tha kreu i Misionit të Bashkimit Evropian në Ukrainë Matti Maasikas, cituar nga Interfax Ukraine në një postim në Twitter . 

Forcat pushtuese ruse u detyruan të braktisnin idenë e një referendumi në rajonin Kherson për shkak të mungesës së mbështetjes. 

Ora 10:54
Guvernatori i Luhanskut: Policia po varros trupat në varreza masive në Ukrainën lindore

1653053006_Capture.JPG

Rreth 150 njerëz janë varrosur në një varr masiv, thotë guvernatori rajonal i Luhanskut, Serhiy Haidai, duke shtuar se familjet e njerëzve të varrosur atje do të mund të kryejnë një rivarrim pas luftës.

"Policia po lëshon dokumente që u mundësojnë ukrainasve të sigurojnë certifikatat e vdekjes për të dashurit", shton Haidai.

Ndërkohë, këshilltari i qeverisë ukrainase Vadym Denisenko thotë se "çdo gjë tani është e fokusuar në Donbas", duke shtuar se situata është shumë e tensionuar pasi 25 grupe taktike të batalioneve ruse përpiqen të rrethojnë forcat ukrainase.

Ora 10:34
Kryebashkiaku i Kievit: Ky nuk është një operacion ushtarak special, ky është një gjenocid ndaj popullit ukrainas

"Ky nuk është një operacion ushtarak special, ky është një gjenocid i popullit ukrainas. Mijëra njerëz vdiqën, shumë ishin civilë”, tha kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaliy Klitschko, në një konferencë për shtyp në Forumin Ekonomik Botëror.

"Është e vështirë të kuptosh se çfarë po përjetojnë ukrainasit. Është një tragjedi e madhe, jo vetëm për Ukrainën, por për miliona njerëz në Evropë dhe gjithashtu për Rusinë, e cila gradualisht do ta kuptojë", shtoi kryebashkiaku, duke nënvizuar se kthimi i  jetës normale nuk është i lehtë.

Ora 10:29
Regjimenti Azov të cilësohet si rrjet terrorist, Gjykata e Lartë ruse shtyn seancën

Gjykata e Lartë ruse ka shtyrë për 29 qershor seancën për kërkesën e Prokurorit të Përgjithshëm për përcaktimin e njësisë paraushtarake nacionaliste ukrainase Azov si rrjet terrorist dhe ndalimin e aktiviteteve në Rusi. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia ruse Interfax . 

Prokurori i Përgjithshëm ka paraqitur një mocion administrativ në Gjykatën e Lartë Ruse, duke kërkuar që njësia paraushtarake nacionaliste ukrainase Azov (e njohur edhe si batalioni Azov dhe regjimenti Azov) të cilësohet si një rrjet terrorist dhe të ndalohet në territorin rus. 

Komiteti Hetimor Rus po heton një sërë çështjesh penale kundër anëtarëve të njësisë Azov të akuzuar për vrasjen e civilëve në Donbass.

Ora 10:05
Zyrtari i OKB-së: Rusia ka rrëmbyer 230 mijë fëmijë ukrainas 

Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas që nga fillimi i pushtimit të vendit më 24 shkurt kështu u shpreh këshilltari i misionit të përhershëm ukrainas në OKB, Sergiy Dvornyk, gjatë një debati të mbajtur dje në selinë e OKB-së për mbrojtjen e civilëve në konflikte të armatosura.

“Rrëmbimi i të paktën 230,000 fëmijëve ukrainas, mes 1.4 milionë qytetarëve ukrainas të dëbuar me forcë në Rusi, është një krim që synon shkatërrimin e kombit ukrainas”, tha Dvornyk.

Ora 09:56
Kievi: 29,600 ushtarë rusë të vrarë, 1315 tanke të shkatërruara që nga fillimi i luftës

Humbjet në radhët ruse që nga dita e sulmit të Moskës mbi Ukrainën më 24 shkurt kanë arritur në 29600 . 

Kjo bëhet e ditur nga buletini ditor i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, i sapo publikuar në Facebook, i cili raporton shifra që nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur.

Në shifrat e saj të fundit ushtria pretendon gjithashtu 1,315 vrasje me tanke dhe 206 avionë të shkatërruar.

Ora 09:19
Kievi: 240 fëmijë të vrarë dhe 436 të plagosur që nga fillimi i luftës

240 fëmijë janë vrarë në Ukrainë që nga dita e pushtimit rus të vendit dhe 436 kanë mbetur të plagosur. 

Kjo është bërë e ditur nga zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës, duke specifikuar se numri më i madh i viktimave është regjistruar në rajonet e Donetsk, Kiev, Kharkiv dhe Chernihiv.

Bombardimi i qyteteve dhe fshatrave të Ukrainës nga forcat e armatosura ruse shtohet, u dëmtuan 1,883 institucione arsimore, 178 prej të cilave u shkatërruan plotësisht. 

Ora 09:10
Pro-rusët: 8000 të burgosur ukrainas në Donbas

Rreth 8,000 robër lufte ukrainas mbahen në republikat e vetëshpallura popullore pro-ruse të Luganskut dhe Donetsk. Kjo është raportuar nga një zyrtar pro-rus i cituar nga TASS. 

"Ka shumë të burgosur. Sigurisht, ka më shumë në territorin e Republikës Popullore të Donetskut, por edhe ne kemi mjaftueshëm dhe tani numri i përgjithshëm është rreth 8,000. Qindra shtohen çdo ditë”, tha zyrtari.

Ora 08:56
Nuk ndalen bombardimet në rajonin e Donetskut, 5 civilë të vrarë dhe 12 të plagosur

Rusia sulmoi 40 qytete në rajonet e Donetskut dhe Luganskut duke vrarë pesë civilë dhe plagosur 12.

"Armiqtë qëlluan në më shumë se 40 qytete në rajonet Donetsk dhe Lugansk, duke shkatërruar ose dëmtuar 47 vende civile, duke përfshirë 38 shtëpi dhe një shkollë, si pasojë e këtyre bombardimeve pesë civilë vdiqën dhe 12 u plagosën”, shkruan në Facebook Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Ora 08:51
Kievi: Oferta e Rusisë për të hequr bllokadën e porteve është shantazh

Ukraina ka akuzuar Rusinë për “shantazh” ndaj komunitetit ndërkombëtar pasi zëvendësministri i Jashtëm rus Andrei Rudenko ngriti mundësinë e një oferte për të zhbllokuar portet në Detin e Zi në këmbim të heqjes së disa sanksioneve.

Portet e Ukrainës në Detin e Zi janë bllokuar që kur Rusia dërgoi mijëra trupa në Ukrainë.

Bllokada ka ndikuar në furnizimin me ushqime në të gjithë botën, duke çuar në mungesë të grurit dhe vajit të gatimit. Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të vajit të grurit, misrit dhe lulediellit.

"Nuk mund të gjesh një shembull më të mirë të një shantazhi në marrëdhëniet ndërkombëtare", tha Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në Davos.

Ai bëri thirrje për sanksione të mëtejshme kundër Rusisë, duke thënë se koncesionet ndaj vendit nuk kanë funksionuar kurrë.

"Pas tre muajsh lufte, mesazhi im është i thjeshtë: vrisni eksportet ruse. Ndaloni së bleri nga Rusia dhe lejoni që të fitojnë para që investojnë në makinën e luftës për të vrarë dhe shkatërruar," tha ai.

Ora 08:44
Zelensky i përgjigjet deklaratave të ish sekretarit amerikan të shtetit: Ukraina nuk do t'i lëshojë asgjë Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky ka bërë një sulm të ashpër ndaj ish-sekretarit amerikan të shtetit, Henry Kissinger, i cili sugjeroi të martën se negociatat e paqes duhet të synojnë krijimin e kufijve përgjatë "vijës së kontaktit" në Donbas siç ekzistonte në prag të pushtimit rus. .

"Pavarësisht se çfarë bën shteti rus, ka dikush që thotë le të marrim parasysh interesat e tij. Këtë vit në Davos u dëgjua sërish. Pavarësisht nga mijëra raketa ruse që goditën Ukrainën. Pavarësisht se dhjetëra mijëra ukrainas u vranë. Pavarësisht nga Bucha dhe Mariupol, etj. Pavarësisht qyteteve të shkatërruara, dhe pavarësisht kampeve të filtrimit të ndërtuara nga rusët shtet në të cilin vrasin, torturojnë, përdhunojnë dhe poshtërojnë. Rusia i ka bërë të gjitha këto në Evropë. Por prapëseprapë, në Davos, për shembull, zoti Kissinger del nga e kaluara e thellë dhe thotë se një pjesë e Ukrainës duhet t'i jepet Rusisë”, tha Zelensky.

Në fjalët e tij, Kissinger tha për konfliktin se negociatat duhet të fillojnë në dy muajt e ardhshëm përpara se të krijojë trazira dhe tensione që nuk do të kapërcehen lehtë. Idealisht, vija ndarëse duhet të jetë një kthim në status quo ante,” me sa duket duke sugjeruar që Ukraina të pranojë të heqë dorë nga pjesa më e madhe e Donbasit dhe Krimesë.

“Ndjekja e luftës përtej asaj pike nuk do të kishte të bënte me lirinë e Ukrainës, por një luftë të re kundër vetë Rusisë”, tha Kissinger.

Zelensky i krahasoi pikëpamjet e Kisingerit me qetësimin e Gjermanisë naziste në vitin 1938.

"Duket se kalendari i zotit Kissinger nuk është 2022, por 1938, dhe ai mendoi se po fliste me një audiencë jo në Davos, por në atë që ishte Mynihu i atëhershëm," tha ai. 

“Meqë ra fjala, në vitin e vërtetë 1938, kur familja e zotit Kissinger po arratisej nga Gjermania naziste, ai ishte 15 vjeç”, tha Zelensky.

Zelensky i quajti ata që këshillojnë që Ukraina t'i japë diçka Rusisë, ""gjeopolitikanët e mëdhenj", jo gjithmonë duan të shohin njerëzit e zakonshëm. Ukrainas të zakonshëm. Miliona nga ata që jetojnë në të vërtetë në territorin që ata propozojnë të shkëmbejnë me iluzionin të paqes. Gjithmonë duhet të shohësh njerëzit.

A.M./S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Parrucjani: 26/05/2022 08:14

    Pse ça duhet te bej, te fus boten ne lufte?? Te behet pjese e komedise se Zhelenskit???

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Shijaku drejt përmirësimit të furnizimit me ujë